Będziemy mogli wcześniej przejść na emeryturę? W końcu jest projekt ustawy. Tysiące Polaków czeka na nie już sześć lat [27.11.2021]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.
Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają. Wojciech Gadomski / Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Projekt emerytur stażowych znalazł się 28 padziernika 2021 r. na liście ustaw, które czekają na I czytanie w Sejmie. Niestety, nie oznacza to jeszcze, że obywatelski projekt ustawy znajdzie się w porządku dziennym jednego z najbliższych posiedzeń. O tym, w jakim tempie będzie procedowany projekt ustawy o emeryturach stażowych przygotowany przez NSZZ „Solidarność” zdecyduje bowiem większość rządząca, a stanowisko rządu w tej sprawie nie jest do końca jasne.

Z OSTATNIEJ CHWILI
Na listę projektów ustaw rozpatrywanych przez Sejm wpisany został Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. 28 października 2021 r. skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nie wiadomo jednak na razie kiedy to I czytanie nastąpi. Mamy dzięki temu pełny tekst samago projektu ustawy oraz uzasadnienia.

Jeśli interesuje Cię treść projektu ustawy o emeryturach stażowych, po prostu kliknij w ten tekst!

Jeżeli interesuje Cię uzasadnienie do projektu ustawy o emeryturach stażowych, kliknij w ten tekst!

Emerytury stażowe obiecał w 2015 r. kandydujący wówczas po raz pierwszy na prezydenta Andrzej Duda. Zainteresowane są nimi tysiące Polaków – kobiet i mężczyzn, którzy mimo iż nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego – odpowiednio 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni – mają już przepracowane nawet więcej niż czterdzieści lat.

Ile na rękęOsoba otrzymująca obecnie emeryturę 2 500 zł brutto dostanie 2 275 zł na rękę, bo 225  zł ZUS potrąci jej jako składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Nadchodzą zmiany w emeryturach: 27.11.2021. Emerytury bez PI...

Emerytury stażowe 2021: niespełnione obietnice

Są to Polacy, którzy w zasadniczych szkołach zawodowych już ciężko pracowali w ramach tzw. zajęć warsztatowych, ale nie brakuje osób, które ze względu na sytuację materialną – swoją lub rodziny – zaczynały regularną pracę, zatrudnieni zgodnie z prawem jako tzw. młodociani pracownicy, bezpośrednio po ukończeniu obowiązkowej wówczas tylko szkoły podstawowej.
**Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

PILNE, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!. Kliknij i przeczytaj!

Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.**

Dla kogo emerytury stażowe

Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach stażowych emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni), pod warunkiem że urodzili się oni po 31 grudnia 1948 r.
Ponadto po wyliczeniu świadczenia według zasady tzw. zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od minimalnej emerytury (aktualnie 1 250,88 zł brutto).

PILNE, WIADOMOŚCI DNIA!. Kliknij i przeczytaj!

Materiał oryginalny: Będziemy mogli wcześniej przejść na emeryturę? W końcu jest projekt ustawy. Tysiące Polaków czeka na nie już sześć lat [27.11.2021] - Strefa Biznesu

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ragnarok
Wygląda to na jakiś wewnatrzpisowski rozrachunek
G
Gość
To jest próba. Jeśli PiS nie przywróci stażowych, to znaczy że są megs-oszustami.
A
Anatol
Oszusci Duda jeden i Drugi kupili głosy wyborców i nic nie zrobili
L
Ludwik
Gdzie jest Duda i drugi Duda. Dlaczego ludzie musza czekać 6 lat na obiecane projekty zmian.
G
Gość
"wynoszącego co najmniej 60 Jat " - BŁĄD ZAPISU W USTAWIE !!!!!!!
G
Gość
O, już 15 odgrzanie kotleta od mojego poprzedniego wpisu. Wierszówka jak rozumiem też codziennie wpada na nowo do ewidencji :-))
G
Gerard
6 lat ludzie czekają na obietnice wyborcze. Teraz do Sejmu i będzie tam leżeć kolejne lata. Ot co znaczą obietnice Dudy jednego i drugiego z S i ich porozumienie szumnie podpisane w świetle kamer.
1958
Już ochłonęłem po wielu latach obietnic i mam nadzieję, że dożyję emerytury. Zostało mi jeszcze 19 miesięcy i będę miał przepracowanych ok. 49 lat.
P
Polak1960
Mój komentarz nie ukazał się widzę że ochrona post-"S" działa.
e
edek
w tej sprawie niewiele się naprawę dzieje ale moim zdaniem kluczowe jest i tak to czy się odkłada dodatkowo na emeryturę chociażby w ppk bo co z tego kiedy będzie można skorzystać z takiej emerytury jak nie będzie za co żyć i trzeba i tak dorabiać
G
Gość
Codziennie ten artykuł jest odgrzewany tj. wrzucany na nowo na stronę z podmienioną datą publikacji. Niejedyny zresztą. Naprawdę mało się dzieje w mieście, powiecie, województwie?
Dodaj ogłoszenie