MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Begonia to roślina na słońce i do cienia. Begonia bulwiasta, stale kwitnąca, zwisająca, dragon i zimowa uprawiana w ogrodzie i na balkonie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Begonie to wieloletnie rośliny. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd w okresie kwitnienia są bardzo popularne. Begonie mają miękkie, soczyste łodygi oraz kwiat w wielu kolorach: białym, różowym, czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. W sezonie wiosenno-letnim są ozdobą kwietników, ogrodów, tarasów i balkonów.
Begonie to wieloletnie rośliny. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd w okresie kwitnienia są bardzo popularne. Begonie mają miękkie, soczyste łodygi oraz kwiat w wielu kolorach: białym, różowym, czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. W sezonie wiosenno-letnim są ozdobą kwietników, ogrodów, tarasów i balkonów. wjarek/Getty Images
Begonia to popularna i piękna roślina, która obejmuje wiele gatunków i odmian. Niektóre, pięknie kwitnące odmiany begonii, uprawia się na balkonach, tarasach i w ogrodach. Jedną z zalet tych kwiatów są ich zróżnicowane wymagania. Niektóre z nich kochają słońce, inne pięknie kwitną w cieniu, a niektórym odpowiadają warunki pośrednie. Wszystkie begonie są jednak łatwe w uprawie, trzeba tylko wiedzieć, która co lubi. Sprawdź, jakie begonie wybrać do ogrodu i na balkon oraz jakie warunki im zapewnić, by obficie kwitły aż do późnej jesieni.

Spis treści

Begonia, czyli ukośnica

Begonie to przepiękne kwiaty, które nie zawsze doceniamy, a to błąd. Mają one wiele ciekawych gatunków, które różnią się kształtem liści, kolorem i wielkością kwiatów oraz wymaganiami. Wprawdzie wszystkie begonie są łatwe w uprawie, ale ich oczekiwania znacznie się różnią. Dotyczy to przede wszystkim ekspozycji na słońce oraz zapotrzebowania na wodę.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz kupować rośliny kwitnące na balkon lub do ogródka?

Niektóre odmiany begonii różnią się od siebie w takim stopniu, że trudno uwierzyć, iż to wszystko ta sama rodzina. Łączy je budowa kwiatów (to szczegóły raczej dla znawców), ale też pewna cecha charakterystyczna dla kształtu liści. Bez względu na kolory, które mogą być bardzo różne, a także dość zróżnicowane kształty, liście begonii zawsze są niesymetryczne, a ich brzegi u nasady są ścięte pod różnym kątem. Stąd właśnie pochodzi inna nazwa begonii, czyli ukośnica.

Begonia to roślina idealna w miejsca nasłonecznione i do cienia

Begonie można uprawiać w ogrodach, a większość z nich czuje się dobrze również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ich wielką zaletą, poza urodą, jest ich wielkie zróżnicowanie. Można wybierać wśród rozmaitych kolorów kwiatów i liści, ale są też begonie o różnej wielkości i pokroju. A także takie, które lubią słońce, oraz kwiaty idealne do cienia. W ich uprawie w krajowych warunkach spotyka się kilka gatunków, ich odmiany oraz bardzo atrakcyjne mieszańce.

Kiedy sadzić begonie w ogrodzie i na balkonie?

Decydując się na begonie trzeba pamiętać, że większość z nich pochodzi z tropików i jest wrażliwa na zimno. Dlatego zaleca się, by w ogrodach i na balkonach sadzić je po 15 maja, kiedy teoretycznie mija ryzyko przymrozków. Oczywiście wiele zależy od pogody w danym roku, więc jeśli kusi nas, by posadzić je wcześniej, warto sprawdzić prognozy pogody.

Polecamy begonie, które warto posadzić w ogrodzie i na balkonie

Zobacz, jak wyglądają różne gatunki i odmiany begonii.

Begonia bulwiasta to odmiana pięknie kwitnąca w cieniu i półcieniu

Begonie bulwiaste należą do najbardziej okazałych gatunków tej rośliny. Szczególnie odmiany o pełnych kwiatach, kojarzących się z różami, wyglądają przepięknie. Te begonie mogą też mieć kwiaty półpełne lub pojedyncze, w przeróżnych kolorach: białe, żółte, czerwone, różowe; bywają też dwubarwne. Mają również piękne liście, ciemne i pokryte włoskami, czasem z wzorem na blaszkach.

Uprawa begonii bulwiastej

Begonie bulwiaste najlepiej rosną i kwitną w półcieniu, a nawet cieniu. Nie wystawiajmy ich na ostre, bezpośrednie słońce! Poza tym należy zapewnić im żyzną i przepuszczalną ziemię oraz regularne podlewanie. Nie lubią ani zbyt mokrej ziemi, ani przesuszonej – podłoże powinno być lekko wilgotne.

Begonie bulwiaste teoretycznie można uprawiać w gruncie, ale łatwiej zadbać o nie, kiedy są posadzone w doniczkach. Wtedy wygodniej jest kontrolować wilgotność podłoża (pamiętajmy, że w doniczce koniecznie musi być odpływ!). Poza tym tych roślin tych lepiej nie narażać na intensywne opady deszczu, które zniszczą ich kwiaty i liście. Doniczkę łatwiej przenieść w osłonięte miejsce lub w takim ustawić.

Dalie mają piękne i zróżnicowane kwiaty, a można je uprawiać w ogrodzie oraz w doniczkach. Zobacz, jak o nie zadbać i na co zwrócić uwagę.

Dalia będzie pięknie kwitła, ale musisz o nią zadbać. Sprawd...

Begonia bulwiasta na lata. czyli zimowanie begonii

Warto wiedzieć, że begonie bulwiaste można przezimować. Wprawdzie, jak wszystkie inne begonie, są wrażliwe na zimno, ale można przechować ich bulwy w chłodnym pomieszczeniu (nie muszą mieć dostępu światła).

Begonia Dragon to ozdoba nadająca się na każdą rabatę

Begonia Dragon to stosunkowo nowa odmiana, która powstała ze skrzyżowania begonii bulwiastej oraz, opisanej poniżej, begonii stale kwitnącej. I jest to niezwykle efektowna mieszanka. Begonie Dragon są wysokie i dość rozłożyste – dorastają nawet do 70 cm wysokości. Mają dość duże, błyszczące liście oraz liczne kwiaty. Są one średniej wielkości, ale tworzą przewieszające się kwiatostany (cała roślina ma wzniesiony pokrój). Najbardziej popularne są begonie Dragon o czerwonych kwiatach, ale można spotkać także odmiany kwitnące na biało i różowo.

Uprawa begonii Dragon

Begonie Dragon są niezwykle łatwe w uprawie i mają niewielkie wymagania. Patrząc na te okazałe rośliny, czasem trudno uwierzyć, jak mało potrzebują. Mogą rosnąć w słońcu, półcieniu i cieniu. Radzą sobie na każdej, w miarę typowej ziemi ogrodniczej. I nie lubią nadmiaru wody – lepiej znoszą jej niedostatek niż nadmiar. Jedyne, o co warto zadbać, to w miarę zaciszne miejsce, bo wiatr może łamać ich pędy. Świetnie rosną w gruncie, można także sadzić je w doniczkach, ale raczej tych większych. Kwitną do pierwszych mrozów. Można zasilać je nawozami do roślin kwitnących, a jeśli sadzimy je w gruncie, to wymieszajmy ziemię z kompostem.

Zimowanie begonii Dragon

Dragony można również przezimować, choć nie zawsze kończy się to sukcesem. Przechowuje się je albo w postaci samych bulw, albo całych roślin, w chłodnym pomieszczeniu. W pierwszym przypadku przechowujemy je „na sucho”, w drugim – bardzo ograniczamy podlewanie.

Begonia stale kwitnąca – roślina idealna na słońce

Begonie stale kwitnące, przez sprzedawców czasem nazywane „semperkami” (to od łacińskiej nazwy Begonia semperflorens, oznaczającej dokładnie to, co polska). Te begonie wprawdzie nie są tak okazałe, jak bulwiaste czy Dragony, ale mają wiele zalet. Przede wszystkim – rzeczywiście kwitną stale.

Kwiaty mają w różnych kolorach (głównie białe, różowe i czerwone), ale mogą posiadać też pięknie wybarwione liście – na intensywny bordowo-brązowy kolor. Są też oczywiście o zielonych liściach. Niezależnie od koloru, liście mają błyszczącą powierzchnię. Begonie stale kwitnące nie są wysokie, bo dorastają 20-30 cm.

Polecamy też:

Uprawa begonii stale kwitnącej

Begonie stale kwitnące świetnie rosną w nasłonecznionych miejscach. Doskonale nadają się na rabaty (jako niższe piętro lub obwódka), można także sadzić je na skalniakach. To również idealne kwiaty na słoneczne balkony i tarasy. Powinny mieć w miarę żyzną ziemię, ale w tej kwestii są tolerancyjne. Najczęściej radzi się, by podlewać je regularnie, w praktyce nieźle znoszą suszę, szczególnie, jeśli rosną w gruncie.

Te begonie uprawia się jako jednoroczne, nie zimuje się ich. Można je uprawiać z siewu nasion, ale wiosną bardzo łatwo kupić ich już kwitnące sadzonki, które w dodatku należą do grupy tańszych kwiatów.

Begonia zwisająca to elegantka do półcienia

Begonia zwisająca to odmiana begonii bulwiastej o dłuższych, przewieszających się pędach. Może mieć wydłużone liście i kwiaty o różnej budowie (często również o wydłużonych płatkach). Najpiękniej prezentują się begonie zwisające o pełnych kwiatach, ale także tym o kwiatach półpełnych i pojedynczych nie brakuje uroku. Begonie zwisające mogą mieć kwiaty w różnych odcieniach różu, a także białe i czerwone, bywają ponadto dwubarwne.

Jakie kwiaty balkonowe śmiecą najbardziej, a które najmniej? Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Na balkon wybierz kwiaty, które nie śmiecą! Zobacz, jakie kw...

Jak uprawiać begonię zwisającą?

Dla begonii zwisającej optymalne jest miejsce w półcieniu. Powinno być osłonięte od wiatru, a najlepiej również od deszczu. Świetnie nadaje się na balkony typu loggia i zadaszone tarasy, byle nie wychodziły na południe. Ze względu na pokrój, te begonie uprawia się w wiszących doniczkach. Pojemnik z nimi można ustawić także na jakimś słupku czy kolumience. Trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu, ale nie wolno ich przelewać i utrzymywać stale mokrej ziemi.

Begonia zimowa również na lato

Begonia zimowa, nazywana też begonią wyniosłą (Begonia eliator) ma nieco mylącą nazwę. Bo choć rzeczywiście zimą może pięknie kwitnąć w mieszkaniu, to latem ozdobi tarasy i balkony. Tym bardziej, że coraz częściej jest sprzedawana późną wiosną. Begonia zimowa to mieszaniec kilku gatunków i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo udany. Ma przepiękne kwiaty, najczęściej pełne, które mogą być w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwieni, a także białe.

Roślina wytwarza mnóstwo kwiatów, a robi to niemal bez przerwy. Nie jest zbyt długowieczna, bo rośnie i kwitnie przez około dwa lata. Ale przez ten czas daje z siebie wszystko. Begonia zimowa ma też ładne, błyszczące liście. Jej pędy są wzniesione, dorasta do 30-40 cm wysokości.

Sprawdź też:

Jak uprawiać begonię zimową wiosną i latem?

Begonię zimową najlepiej uprawiać w doniczkach, dając jej żyzną ziemię. Doniczkę ustawmy w miejscu jasnym, ale takim, gdzie słońce nie praży bezpośrednio. To roślina do półcienia. Zadbajmy też o to, by miejsce było osłonięte od wiatru i deszczu, które zniszczą jej kwiaty. Begonia zimowa to idealna roślina na osłonięte balkony i tarasy.

Warto zadbać o to, by jej doniczka była w miarę ciężka i szeroka – te begonie bywają tak bujne, że w lekkich, wysokich doniczkach mogą się przewracać. Poza zapewnieniem odpowiedniego miejsca, begonię zimową wystarczy w miarę regularnie, ale niezbyt obficie podlewać (ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra), można ją zasilać nawozem do roślin kwitnących.

Chcesz odstraszyć komary i muchy? Posadź te rośliny! Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Tych roślin nie lubią owady. Stwórz „zapachową barierę”, któ...

Begonia zimowa jesienią

Begonia zimowa prawdopodobnie będzie w najlepsze kwitła również jesienią i zimą. Trzeba tylko pamiętać, aby przed nadejściem chłodów zabrać ją do domu i umieścić w jasnym miejscu, traktując dalej jako kwiat domowy. Kiedy przestanie kwitnąć, można przyciąć jej pędy – powinna wypuścić nowe i zakwitnąć.

Zobacz, jak wyglądają opisane wyżej gatunki begonii

Begonia królewska i inne

Warto wiedzieć, że poza begoniami, które pięknie kwitną, i które w sezonie uprawia się na zewnątrz, są także begonie hodowane jako rośliny pokojowe. Kwitną one rzadziej (i zdecydowanie mniej spektakularnie), ale ich ozdobą są piękne, kolorowe liście. Do takich begonii pokojowych należy m.in. begonia królewska (Begonia rex), czy modna ostatnio begonia koralowa (Begonia maculata).

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Begonia to roślina na słońce i do cienia. Begonia bulwiasta, stale kwitnąca, zwisająca, dragon i zimowa uprawiana w ogrodzie i na balkonie - RegioDom.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska