Bez fotoradaru bezpieczniej

Zbigniew Juchniewicz
Od czterech miesięcy Straż Miejska w Toruniu nie używa swojego fotoradaru. Czy z tego powodu na ulicach miasta jest więcej wypadków?

Od czterech miesięcy Straż Miejska w Toruniu nie używa swojego fotoradaru. Czy z tego powodu na ulicach miasta jest więcej wypadków?

- Kiedy jeszcze strażnicy używali fotoradaru, zrobiono mi zdjęcie na ulicy Broniewskiego. Jechałem 70 kilometrów na godzinę wieczorem, gdzie są dwa pasy ruchu w jedną stronę. Kiedy zapytałem, dlaczego akurat tam stali i w takim czasie, strażnicy odpowiedzieli, że jest tam bardzo dużo kolizji i wypadków - opowiada nasz Czytelnik. - Jestem ciekawy, czy teraz kiedy radar nie działa od czterech miesięcy, rzeczywiście jest tak niebezpiecznie.

<!** reklama>Przypomnijmy, że strażnicy robili zdjęcia fotoradarem umieszczanym w bagażniku fiata doblo. Od kilku miesięcy tego nie robią, bo brakuje rozporządzenia wykonawczego do ustawy z 2010 roku - Prawo o ruchu drogowym. W nim powinny zostać m.in. precyzyjnie określone miejsca, w których straż miejska może używać fotoradarów.

Czy więc bez tego sprzętu liczba wypadków na ulicach Torunia wzrosła? „Nowości” to sprawdziły. Z zestawienia przygotowanego dla nas przez policję wynika, że bez fotoradaru jest nawet bezpieczniej!

Porównania zacznijmy od wspomnianej ulicy Broniewskiego.

- Od 1 stycznia do 28 kwietnia 2010 roku doszło tu do siedmiu kolizji, zaś w tym roku było ich jak dotąd pięć - wylicza Artur Rzepka z toruńskiej policji.

Na ulicy Żółkiewskiego w 2010 roku zanotowano 18 kolizji, zaś w tym roku, gdy Straż Miejska nie używa fotoradaru, było ich 12. 

Na ulicy Żwirki i Wigury nie zmieniło się dokładnie nic. I w ubiegłym, i w tym roku policja odnotowała cztery kolizje. Bez fotoradaru poprawiło się bezpieczeństwo na ulicy Bema. Przed rokiem doszło tu do siedmiu kolizji, w tym - czterech.

Jedynym miejscem, w którym wzrosła liczba tzw. zdarzeń drogowych, gdy nie był używany fotoradar, jest ulica Bydgoska. Od 1 stycznia do 28 kwietnia 2010 roku, a więc gdy strażnicy często stawiali tam fotoradar, doszło do dwóch kolizji. W 2011 roku, także od 1 stycznia do 28 kwietnia, na Bydgoskiej policja odnotowała dwie kolizje i jeden wypadek, w którym jedna osoba została ranna.

Policjanci wskazują jednak na inny efekt używania fotoradarów - prewencyjny. Coraz częściej na zdjęciach zrobionych tym sprzętem sfotografowani są kierowcy, którzy prowadzą samochody, chociaż czasowo zostały im zabrane prawa jazdy.

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ef_em

i jeszcze

"W strażach w Kluczborku, Toruniu, Kędzierzynie-Koźlu, Kaliszu, Puławach
i Inowrocławiu nie ustalono zasad sporządzania, obiegu i nadzoru nad dokumentowaniem przebiegu służby, rejestracji podejmowanych interwencji, ewidencji sygnałów o zdarzeniach oraz archiwizacji zgłoszeń."

"W Urzędzie Miasta Torunia do ksiąg rachunkowych za 2008 r. nie wprowadzono zaległości z tytułu grzywien na łączną kwotę 590,8 tys. zł, co stanowiło naruszenie art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości. Zaległości tych nie ujęto w sprawozdaniach Rb-27S o dochodach w 2008 r. i w 2009 r. Ponadto w sprawozdaniu Rb-27S o dochodach Gminy za I kw. 2010 r. nie wykazano zaległości z tytułu nałożonych mandatów pomimo, że według ewidencji księgowej wynosiły one 1.362,3 tys. zł. Stosownych korekt dokonano dopiero w trakcie kontroli NIK."

"W 8 strażach (Białogard, Kłodzko, Lublin, Kluczbork, Opole, Szczecin, [b]Toruń[/b], Warszawa) nie określono w ogóle lub określono niewłaściwie tzw. politykę bezpieczeństwa oraz instrukcję zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych. Tym samym w strażach przetwarzano dane osobowe, mimo braku określenia sposobu ich przetwarzania oraz stosowanych środków technicznych i organizacyjnych zapewniających ochronę danych osobowych."

D
Domel

Uważam, że Straszacy Miejscy powinni zająć się innymi, bardziej ludzkimi problemami (np. bezpieczeństwo czy porządek w mieście) a fotoradar oddać służbom drogowym...

s
szczekoblaszachowiec

Fotoradar wrzucić do Wisły, razem z tym kto pozwolił stawiać takie zarobkowe dziadostwo.

n
nslaw

Jeśli brak radarów zwiększa bezpieczeństwo, to trzeba iść dalej i zlikwidować również te stacjonarne a przede wszystkim te w radiowozach.

m
mmx

Rece i nogi opadaja. Po prostu.

Dodaj ogłoszenie