Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Toruniu. Jak im pomóc, gdzie zgłosić osoby potrzebujące pomocy

Lidia Bordewicz
Bezdomny śpiący przy restauracji na rogu Podmurnej i Szerokiej w Toruniu
Bezdomny śpiący przy restauracji na rogu Podmurnej i Szerokiej w Toruniu Nadesłana
Instytucje zajmujące się osobami bezdomnymi przygotowują się na sezon jesienno-zimowy. W tym czasie pomocy w Toruniu potrzebować będzie coraz więcej osób pozostających bez dachu nad głową.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi realizował w zeszłym roku „Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym 2018/2019”. Szczegóły tegorocznego programu znane będą pod koniec września.

- Co roku prowadzimy działania mające pomóc osobom bezdomnym w tym najtrudniejszym czasie – informuje Bożena Miller, rzecznik prasowy MOPR w Toruniu.

- Spotkanie dotyczące najbliższego programu pomocy bezdomnym odbędzie się 30 września. Dopiero wtedy określona zostanie liczba dostępnych miejsc noclegowych dla osób potrzebujących oraz dopracowane zostaną wszelkie szczegóły programu – dodaje Piotr Romanowski, pracownik Zespołu Interwencji Kryzysowej MOPR.

Polecamy

Niesłuszny osąd

Należy wystrzegać się kategoryzowania osób i zakładania, że napotkany na ławce człowiek jest bezdomny.
- Osoby leżące bądź śpiące w miejscach do tego nieprzeznaczonych wcale nie muszą być bezdomne - mówi Jarosław Paralusz rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu. – Może się okazać, że jest to cukrzyk, który stracił przytomność lub osoba z innymi schorzeniami potrzebująca natychmiastowej pomocy medycznej. Każda taka sytuacja powinna więc zostać zgłoszona. - Dzięki bliskiej współpracy z MOPR-em wraz z początkiem listopada zaczynamy monitoring placówek pomagających potrzebującym. Funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają m.in. czy instytucje te zaopatrzone są w źródła ciepła niezbędne do funkcjonowania jesienią i zimą. Zdarza się, że bezdomni zamieszkują ogródki działkowe. Do takich osób również docieramy i z pomocą pracowników socjalnych kontrolujemy dane lokum. Bezdomni mogą liczyć na pomoc w zakupie najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak żywność, środki higieny, leki czy ubrania.

Zobacz także:

Ciechociński basen termalno-solankowy miał cztery tysiące metrów kwadratowych powierzchni.

Basen w Ciechocinku. Niepublikowane zdjęcia i ciekawa historia

Jak zgłosić?

Jeśli dyżurny Straży Miejskiej otrzyma zgłoszenie dotyczące osoby leżącej w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone rozpoczyna się proces weryfikacji.
– W pierwszej kolejności odbywa się weryfikacja na podstawie kamer monitoringu miejskiego. Następnie na miejsce wysłany zostaje patrol Straży Miejskiej. Funkcjonariusze sprawdzają stan osoby, której dotyczyło zgłoszenie oraz czy nie potrzebuje ona pomocy medycznej. Ewentualnie, jeśli zgłaszający zdarzenie czuje się na siłach, może zostać poproszony o sprawdzenie samopoczucia tej osoby – informuje Jarosław Paralusz.

Podczas gdy zgłoszenie faktycznie dotyczy bezdomnego, należy pamiętać, że nie jest on ubezwłasnowolniony. Jeśli zaznacza, że nie potrzebuje i nie chce pomocy, funkcjonariusze Straży Miejskiej nie przewiozą go siłą do placówki oferującej wsparcie dla osób bezdomnych. Niektórzy unikają schroniska ze względu na wymóg abstynencji.
Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych należy kierować do dyżurnego Straży Miejskiej w Toruniu wybierając numer 986 lub 56 611 93 26. Można również wysłać SMS interwencyjny na numer 608 668 986. Ponadto porady można zasięgnąć u pracowników MOPR, a konkretniej w Zespole Interwencji Kryzysowej, Poradnictwa, Edukacji i Profilaktyki Uzależnień pod numerem 56 477 00 91 lub 56 477 00 92.

Zobacz też:

W jesiennych ramówkach telewizyjnych nie brakuje ludzi z naszego regionu. Pisaliśmy m.in. o Marlenie Cichockiej w „MasterChefie”, Joannie Lazer w „Tańcu z gwiazdami”, czy orkiestrze z Aleksandrowa Kujawskiego w „Mam Talent”. A od kogo się zaczęło? Przypominamy najpopularniejszych uczestników telewizyjnych programów.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>Zobacz także: Jurorzy „Mam Talent” zachwyceni orkiestrą z Aleksandrowa Kujawskiego

Najpopularniejsi uczestnicy programów telewizyjnych z Toruni...

Pomoc bezdomnym w Toruniu

W mieście funkcjonuje kilka instytucji oferujących schronienie bądź pomoc doraźną dla bezdomnych. Placówki oferują nie tylko nocleg, bezpłatne posiłki, leki czy odzież, ale również prowadzą działania, które mają pomóc w odbudowaniu i umocnieniu umiejętności uczestniczenia w życiu społecznym takich osób.

1) Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu - Schronisko
adres: ul. Marii Cure-Skłodowskiej 82-84
telefon: 56 623 33 36
e-mail: [email protected]

Schronisko czynne całodobowo. Zapewnia schronienie, 1 posiłek dziennie oraz opiekę pielęgniarską. Ponadto w placówce wprowadzono szereg usług na rzecz bezdomnych, w tym działania profilaktyczne. Pobyt w schronisku jest bezpłatny, finansowany przez gminę.

2) Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu - Noclegownia
adres: ul. Marii Cure-Skłodowskiej 82-84
telefon: 56 623 33 36

3) MOPR:

Zespół Interwencji Kryzysowej, Poradnictwa, Edukacji i Profilaktyki Uzależnień MOPR
adres: Marii Cure-Skłodowskiej 82-84
telefon: 56 477 00 91 lub 56 477 00 92

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oferuje specjalistyczną pomoc ofiarom przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. Udziela również schronienia kobietom oraz kobietom z dziećmi ze względu na bezdomność. W sytuacjach koniecznych ze względu na przemoc zapewniony zostaje „krótki bezpieczny pobyt”. MOPR zajmuje się również udostępnianiem miejsc chronienia dla rodzin, które straciły dach nad głową w związku z katastrofą lub klęską żywiołową. Czynne całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Dział Pomocy Środowiskowej:
adres: ul. Mickiewicza 30
telefon: 56 658 68 52, 658 68 54

Dział pomocy środowiskowej oferuje pomoc osobom bezdomnym.

4) Toruński Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych „Monar-Markot”
adres: ul. Dybowska 1
telefon: 56 651 35 96

Dom świadczy usługi na rzecz osób bezdomnych, w tym działania profilaktyczne oraz programy wychodzenia z bezdomności.

5) Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy Izbie Wytrzeźwień
adres: ul. Kasztanowa 16
telefon: 56 645 89 69

Bezdomni mogą przebywać w godz. 20.00-6.00.

6) Centrum Pielęgnacji „Caritas” Diecezji Toruńskiej
adres: ul. Wyszyńskiego 7/9
telefon: 56 659 03 97

Centrum Pielęgnacji „Caritas” oferuje działalność charytatywną na rzecz ubogich rodzin oraz osób niepełnosprawnych, chorych, dzieci i młodzieży. Ponadto zapewnia opiekę nad bezdomnymi oraz prowadzi punkt wydawania odzieży.

7) Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Zespół ds. Przemocy Rodzinie
adres: ul. Batorego 38/44
telefon: 56 611 83 24
Apelujemy aby torunianie nie pozostawali obojętni wobec takich zdarzeń. Przekazanie informacji dotyczącej osoby leżącej na ławce, przystanku czy w innym miejscu do tego nieprzeznaczonym może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Nie bójmy się reagować.

Zobacz też:

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska