Nasza Loteria

Bezpłatna prawna deska ratunku

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Markowi i Annie Kwiecińskim właściciel domu groził eksmisją. Gdyby nie darmowa pomoc prawnika z MOPR-u, niepotrzebnie żyliby w strachu.

Markowi i Annie Kwiecińskim właściciel domu groził eksmisją. Gdyby nie darmowa pomoc prawnika z MOPR-u, niepotrzebnie żyliby w strachu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 34433" sub="– Czekamy w każdy piątek, od 9 do 14 – informuje Alicja Ossowska (na zdjęciu), koordynująca poradnictwo w biurze posła Girzyńskiego">– Bo okazało się, że naszej rodzinie żadna eksmisja nie grozi. Właściciel próbował nas zastraszyć, choć płaciliśmy regularnie czynsz – opowiada Anna Kwiecińska z Bydgoskiego Przedmieścia. W jej przypadku pomoc przyszła w samą porą. – O prawniku w MOPR powiedziała nam sąsiadka.

Sylwia Lipińska, radca prawny, przyjmuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Konstytucji 3 Maja 40c. Wraz z nią – jeszcze dwóch innych prawników. Przyjmują potrzebujących porady w każdy wtorek, środę i czwartek, od godziny 9 do 12, w pokoju 103.

– Najczęściej ludzie przychodzą z problemami lokalowymi: eksmisje, czynsze i tym podobne. Takich praw mamy najwięcej. Bardzo dużo jest także kłopotów związanych ze świadczeniami ZUS, rentami czy emeryturami. Tradycyjnie też wiele osób potrzebuje porady z zakresu prawa rodzinnego – wylicza Sylwia Lipińska.

Większy tłok jest za to w dziale interwencji kryzysowej MOPR-u. Jest on czynny każdego powszedniego dnia, od rana do godz. 20. Tu także liczyć można na pomoc prawnika, głównie w sprawach rodzinnych.

<!** reklama left>– Potrzebujących jest jednak tylu, ze trzeba zapisać się listę i czekać tydzień, czasem dwa na spotkanie – nie kryją pracownicy ośrodka.

Od czerwca prawnik radzi potrzebującym w Klubie Integracji Społecznej, w siedzibie CISTOR-u przy ul. Stokrotkowej 22 na Wrzosach. Jeśli trzeba, pomaga także napisać podanie czy wniosek, wypełnić formularz.

Podobną pomoc od lat uzyskać można na starówce w biurze Polskiej Akcji Humanitarnej, przy ul. Wielkie Garbary 2. Prawnicy przyjmują tu w ramach wolontariatu, o różnych porach, wiec najlepiej umówić się wcześniej. Można to zrobić albo osobiście (w godz. od 7 do 17), albo telefonicznie: (056) 652-13-68.

Regularnie dyżurują też prawnicy w toruńskich biurach poselskich. Próbować można np. w biurze Antoniego Mężydły przy ul. Piekary 35/39 (tel. 056 621-09-16), albo w biurze posła Zbigniewa Girzyńskiego. Biuro mieści się przy Fosie Staromiejskiej 30, na II piętrze. Można umówić się telefonicznie: (056) 655-02-87.

Swoją markę ma już Uczelniana Poradnia Prawna, w której pod okiem opiekunów doradzają torunianom studenci prawa. UPP ma swoją siedzibę na Wydziale Prawa i Administracji UMK, przy ul. Gagarina 15.

To tylko niektóre możliwości. Lista organizacji i biur, w których bezpłatnie radzą prawnicy jest dłuższa. I co najważniejsze: rośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska