Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania w przychodni na jubileusze

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Przychodnia przy Uniwersyteckiej została udekorowana pracami dzieci uczestniczących w zajęciach terapii manualnej w ośrodku przy ulicy Łyskowskiego. Kolorowe, dowcipne prace spodobały się zarówno pacjentom, jak i pracownikom
Przychodnia przy Uniwersyteckiej została udekorowana pracami dzieci uczestniczących w zajęciach terapii manualnej w ośrodku przy ulicy Łyskowskiego. Kolorowe, dowcipne prace spodobały się zarówno pacjentom, jak i pracownikom Sławomir Kowalski
Nie bez powodu Miejska Przychodnia Specjalistyczna zaprosiła pacjentów z tych dwóch roczników - 31 i 96 - na bezpłatne badania. 85 lat ma jeden budynek przychodni, 20 lat - drugi.

[break]
W lutym przypada 85. rocznica istnienia gmachu toruńskiej Ubezpieczalni Społecznej, a obecnie Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ulicy Uniwersyteckiej 17. Projektantem budynku był Kazimierz Józef Ulatowski.

Najnowsze wymogi

Według „Dziennika Pomorskiego” z 7 lutego 1931 r. „po obiekcie oprowadzał gości dr Zdzisław Dandelski. Gmach został wybudowany kosztem jednego miliona złotych. Budynek mieści w sobie zakłady lecznicze, ambulatoryjne oraz biura administracji. Na parterze znajduje się zakład wodoleczniczy, urządzony wedle najnowszych wymogów techniki medycznej, w prawym skrzydle zakład elektroleczniczy. Na pierwszym piętrze gabinety lekarzy, dyrekcji oraz biura administracji. W lewym skrzydle ambulatorium dla dzieci i poradnia dla matek”.

Nad głównym wejściem znajduje się supraporta „Spragnionych napoić” Ignacego Zelka, a na głównej klatce schodowej piękne witraże Henryka Jackowskiego. Budynek jest czołowym przykładem architektury użyteczności publicznej okresu międzywojennego - charakterystyczna bryła budynku z rozmieszczeniem drzwi i okien, wachlarzowe schody główne, typowa dla lat 30. XX wieku stolarka, przeszklone drzwi wahadłowe dzielące korytarze. Dziś obiekt ten jest budynkiem „B” Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.

PRZECZYTAJ:Mają ważną rolę do spełnienia

1 września 1996 roku, czyli 20 lat temu oddano do użytku dodatkowe pomieszczenia w tzw. budynku A. W przychodni panuje specyficzna atmosfera, historia miesza się z nowoczesnością, z całą pewnością jest to budynek z duszą.

Mózg i serce

- Jednak mózgiem, sercem i krwiobiegiem byli i są pracownicy - podkreśla Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. - Trudno dziś wymienić nazwiska wszystkich osób, które przez wiele lat leczyły mieszkańców Torunia i okolic, ale wszystkich do dziś wspominamy i wszystkim im należą się wielkie słowa podziękowania, bo każdy niezależnie od stanowiska czy wykonywanego zawodu zostawił w pamięci obecnych pracowników i wielu torunian swój ślad.

Dziś zmodernizowany obiekt dawnej ubezpieczalni jest największą placówką medyczną w Toruniu działającą w systemie lecznictwa otwartego. Pacjenci leczeni są w 23 poradniach specjalistycznych od A (alergologiczna) do Z (zdrowia psychicznego). Funkcjonuje jedyny w Toruniu KAOS, tj. kompleksowa opieka nad pacjentem z cukrzycą. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przyjmują na Uniwersyteckiej i Smoczej.

Bardzo dużym działem jest pion diagnostyczny: laboratorium, RTG, USG, diagnostyka kardiologiczna i endoskopia przewodu pokarmowego. W placówce przy Łyskowskiego działa jeden z nielicznych ośrodek rehabilitacji dzieci finansowany przez NFZ i Gminę Toruń.

- Chcemy uczcić te dwie rocznice, zapraszając wszystkich naszych pacjentów podstawowej opieki urodzonych w 1931 oraz 1996 roku na bezpłatne badania. Każdy z tej grupy otrzymał imienne zaproszenie - dodaje dyrektor. - W przeddzień 85. rocznicy, 5 lutego pacjenci, którzy przyjdą do lekarza albo na badania, dostaną drobne upominki.

Warto wiedzieć: Milion do miliona

Budynek Ubezpieczalni Społecznej, obecną siedzibę Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ulicy Uniwersyteckiej 17 wybudowano za milion przedwojennych złotych. Rocznicowy rok Miejska Przychodni Specjalistycznej rozpoczyna z milionem złotych na koncie.

Przedwojenny złoty był wart około piętnastu obecnych, lecz siłę nabywczą miał taką samą jak siedem obecnych złotych.

Natomiast dzisiejszy milion złotych to trochę mniej niż miesięczne koszty funkcjonowania przychodni.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska