Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Bezpłatnie leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatnie leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Zdjęcie autora materiału

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Z BARBARĄ NAWROCKĄ, rzeczniczką kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o finansowaniu leczenia ortodontycznego i aparatów na zęby, rozmawia Mariola Lorenczewska.
Bezpłatnie leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Z BARBARĄ NAWROCKĄ, rzeczniczką kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o finansowaniu leczenia ortodontycznego i aparatów na zęby, rozmawia Mariola Lorenczewska.


W jakim zakresie NFZ finansuje leczenie ortodontyczne? Które aparaty?


Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, do którego musimy jako ubezpieczyciel się dostosować, aparat ortodontyczny ruchomy, góra, dół, przysługuje bezpłatnie dziecku do 12 roku życia. Liczy się data urodzin. Leczenie ortodontyczne, w tym naprawa aparatu, kontynuowane jest do ukończenia przez dziecko 13. roku życia. Aparaty stałe nie są i nigdy nie były finansowane przez NFZ ani wcześniej przez kasy chorych, czyli od 1999 roku, kiedy powstały. W poprzednim okresie zresztą było podobnie.


W Toruniu są zaledwie trzy miejsca, gdzie można się zgłosić do ortodonty w ramach ubezpieczenia. Efekt jest taki, że na wizytę z dzieckiem u ortodonty nie ma szans do końca roku, na refundowane aparaty czeka się nawet do czterech lat.


Mamy w całym województwie kujawsko-pomorskim pięćdziesiąt podpisanych umów na leczenie ortodontyczne. Średni czas oczekiwania na aparat ortodontyczny wynosi od pół roku do dwóch lat. Dlatego warto poszukać i znaleźć miejsce, gdzie jest łatwiej się dostać. Nie wszędzie kolejki są takie same. Rodzice mają prawo do wyboru spośród wszystkich gabinetów ortodontycznych w województwie, które mają z nami podpisane umowy. Wykaz można znaleźć na naszej stronie internetowej.


Ile pieniędzy kujawsko-pomorski oddział NFZ przydziela w tym roku na leczenie ortodontyczne?


Zgodnie z tegorocznym budżetem, na ortodoncję przeznaczymy 8,5 mln zł, czyli mniej więcej tyle samo, co poprzednio.


Czy bezpłatnym leczeniem ortodontycznym objęte są też w jakimkolwiek zakresie osoby dorosłe?


Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych nie jest przez fundusz w ogóle finansowane. Tylko dzieci do określonego wieku. Starsi muszą za nie płacić z własnej kieszeni.

GDZIE SZUKAĆ

Strona internetowa:
www.nfz-bydgoszcz.pl, w zakładce - „Informator ubezpieczonego”.Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ubezpieczony (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zapoznałem się z listą lekarzy ortodontów w zakładce "Informator ubezpieczonego". To jakiś żałosny żart. Może by tak Kuj-Pom NFZ zainteresował się na jakich zasadach przyjmują brodniccy ortodonci.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo