Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotni instruują się, jak w urzędzie odpowiadać na pytania, które miały być utajnione

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Bezrobotny, któremu zależy tylko na ubezpieczeniu i nie chce, by pośredniak go aktywizował, dostał gotowy scenariusz postępowania. Wystarczy mu przygotować odpowiedzi na pytania, które miały być tajne.

- Spodziewaliśmy się tego. Pytania są już w internecie i niektórzy bezrobotni przygotowują się do wywiadu. Cóż, może lepiej, że osoby, które nie chcą naszej pomocy, same lokują się w odpowiednich grupach? - mówi Adam Horbulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

Kto celuje w trzeci profil?

24 pytania kwestionariusza, które w intencji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej miały być tajne, w sieci umieściła Fundacja Panoptykon (link poniżej). Pytania poznała na zasadzie... dostępu do informacji publicznej.
[break]
Co to za pytania? To ankieta służąca profilowaniu bezrobotnych, co dzieje się w kraju od maja. Profile, do których system informatyczny przydziela ludzi z automatu, na podstawie udzielonych odpowiedzi, są trzy:

Profil I - aktywni, którym wystarczy przedstawić ofertę pracy, lub radzący sobie, ale np. z dotacją na własny biznes. Takim osobom należy się z urzędu pracy bon zatrudnieniowy;
Profil II - ci, którzy potrzebują szkoleń lub staży, ale też wsparcia ze strony urzędu pracy np. w znalezieniu pracodawcy, który przyjmie na staż;
Profil III - ci, którzy mają problemy z odnalezieniem się w pracy. Należy im się wsparcie psychologiczne oraz ośrodków pomocy społecznej.

- Jeśli bezrobotny chce, by urząd dał mu spokój, to znaczy nie wysyłał na staże, szkolenia, do robót interwencyjnych i tak dalej, bo od lat zależy mu tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym, to będzie celował w profil trzeci. I tak odpowiadał na pytania, od 9 do 24, żeby okazał się jak najbardziej oddalonym od rynku pracy oraz nieporadnym - zdradzają nam pracownicy PUP-ów w regionie.
Oczywiście, profil można też naginać w odwrotną stronę, gdy na przykład bardzo zależy nam na pozyskaniu dotacji na własny biznes. Wtedy w profilu trzecim znaleźć nam się nie wolno.
Przykładowe pytania?

Nr 15: Co jest głównym powodem rejestracji Pana w urzędzie?

Nr 19: Mając do wyboru podjęcie pracy za minimalne wynagrodzenie lub pozostawanie bez pracy, co by Pan wybrał?

Nr 23: Czy posiadając ubezpieczenie zdrowotne z innych źródeł zarejestrowałby się Pan w urzędzie?

W ankiecie są też pytania badające nie intencje bezrobotnego, ale kwalifikacje i umiejętności.

Zmiana prosta

- System nie przewiduje tego, by bezrobotny mógł się odwołać od przydzielonego mu profilu - zaznacza Piotr Lampert, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie.

Ale, jak się okazuje, i na to jest rada...
- Jeśli profil nam nie odpowiada, wystarczy się wyrejestrować z PUP (można to zrobić bez podawania przyczyny) i nawet nazajutrz wrócić do urzędu, żeby się zarejestrować. I przy ankietowaniu odpowiadać już inaczej - zdradzają pracownicy PUP-ów.

Poniżej link do strony internetowej Fundacji Panoptykon. Znajdują się tam wszystkie 24 pytania: http://panoptykon.org/sites/panoptykon.org/files/mpips_kwestionariusz_17.06.2014.pdf

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska