Bezterminowe prawo jazdy: koniec irytującego przepisu?
Polecamy
Okazuje się, że kierowcy, którzy uzyskali bezterminowe prawo jazdy jakiejkolwiek kategorii przy zmianie dokumentu (zmiana nazwiska, adresu zamieszkania czy zwiększenia uprawnień) w nowym dokumencie przy "starych" uprawnieniach (uzyskanych przed 19 stycznia 2013 roku) powinna pojawić się upragniona przez kierowców kreska "-" czyli symbol bezterminowości.
W momencie wymiany prawo jazdy na nowe (bez rozszerzania uprawnień o kolejne kategorie) kierowcy nie będą musieli przechodzić żadnych dodatkowych badań lekarskich.
Prawo jazdy: wyrok Sądu Administracyjnego. Co się zmienia?
Wniosek dotyczący uznania bezterminowości wydanego przed 19 stycznia 2013 r. prawa jazdy to wynik sprawy jaka trafiła do jednego z krakowskich sądów. Miała ona związek z kierowcą, który postanowił zwiększyć swoje uprawnienia w ramach prawo jazdy.
"Skarżący podniósł, że decyzją z dnia 10.12.2007 roku uzyskał bezterminowo uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii "B". W dniu 8.02.2019 roku złożył wniosek do Starostwa Powiatowego [...] o wydanie dokumentu prawa jazdy w związku z uzyskaniem dodatkowych uprawnień do kierowania motocyklem (kategoria "A"). Do wniosku dołączył m. in. orzeczenie lekarskie [...] wymagane przez art. 13 ustawy o kierujących pojazdami, w którym stwierdzono brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E. Jako termin następnego badania wskazano 1.02.2034 roku.
Luksusowe auta w Toruniu: Zobacz czym jeżdżą mieszkańcy!
Kierowca, który zaskarżył do sądu decyzję Starostwa Powiatowego otrzymał 2 maja 2019 r. uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii A1, A2, A. Jednocześnie wydano mu prawo jazdy i zwrócono oryginał poprzedniego prawa jazdy, które zostało unieważnione przez obcięcie jednego z rogów dokumentu.
Co najistotniejsze - na nowym prawo jazdy wskazano datę uzyskania poszczególnych uprawnień tj. 3 stycznia 2013 roku w kategorii AM, 02 maja 2019 roku dla kategorii A1, A2, oraz A oraz 10 grudnia 2007 roku dla kategorii B1 i B. W dokumencie prawa jazdy w polu nr 11 - "ważne do" wpisano dzień 01.02.2034 r. dla wszystkich kategorii uprawnień do kierowania pojazdami".
POLECAMY: Quiz: Ogólnopolski test znajomości znaków drogowych. Kierowco - musisz zdobyć 100%!
Ostatecznie skarżący stwierdził, iż decyzją z dnia 10.12.2007 roku uzyskał bezterminowo uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, a złożony wniosek z dnia 8.02.2019 roku o wydanie nowego dokumentu prawa jazdy związany był z uzyskaniem dodatkowych uprawnień do kierowania motocyklami (kategorii A). W ocenie skarżącego w polu nr 11 powinien zostać umieszczony znak "—" (oznaczający uprawnienia wydane bezterminowo).
Sąd Administracyjny w Krakowie przychylił się do zdania kierowcy. W orzeczeniu WSA w Krakowie z dnia 13 września 2019 czytamy, że: "Organ dokonując w nowym dokumencie prawa jazdy skarżącego wpisu daty ważności uprawnienia do kierowania pojazdami wskazanej wyżej kategorii, zamiast dotychczasowej kreski oznaczającej bezterminową ważność tego uprawnienia umieścił datę 1 luty 2034 r. - uczynił to bez jakiejkolwiek podstawy prawnej.

Z wydanego blankietu prawa jazdy wynika bowiem, że organ ograniczył terminowo posiadane przez skarżącego bezterminowe uprawnienie do kierowania pojazdami, chociaż czynność taka nie miała żadnych podstaw faktycznych i prawnych. Doszło przez to do naruszenia art. 18 w zw. z art. 13 ust. 1 u.k.p. oraz § 29 rozporządzenia w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Ponownie rozpatrując sprawę organ winien uwzględnić powyższe rozważania oraz przyjętą przez Sąd wykładnię przepisów".

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?