"Bielik" NBP - gdzie można kupić tę monetę? Ile kosztuje? O tym m.in. przeczytasz w poniższym materiale. Emisja złotych monet "Bielik" ruszyła w poniedziałek (09.07) w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Sprawdziliśmy ceny nowych monet NBP oraz ich szczegółowe parametry.

Bielik - moneta NBP - dlaczego powstała?

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wyemitował specjalną edycję monet uncjowych z okolicznościowym napisem.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. W 1918 r. słowa naszego narodowego hymnu kolejny raz okazały się prorocze. 7 października Rada Regencyjna wydała manifest do narodu polskiego, ogłaszając niepodległość. 28 października powstała w Krakowie Polska Komisja Likwidacyjna, a legioniści i młodzież rozpoczęli rozbrajanie żołnierzy austriackich w Galicji. 10 listopada przyjechał do Warszawy Józef Piłsudski. To był początek wielkich zmian…

11 listopada 1918 jest datą symboliczną. Tego dnia odzyskaliśmy nie tylko niepodległość, ale i godność. Wróciliśmy z historycznego niebytu, by teraz innym przynosić wolność. Odważnie postanowiliśmy iść własną drogą, nie oglądając się ani na Wschód, ani na Zachód.

Orzeł Bielik NBP - gdzie można kupić tę monetę?

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wyemitował specjalną emisję monet uncjowych z okolicznościowym napisem: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”.

Nowe złote monety uncjowe NBP kupić można w trzech nominałach: 50 zł, 100 zł i 500 zł. Dostępne są one w Okręgowych Oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Ważą odpowiednio: 3,10 g., 7,78 g. oraz 15,55 g. Projektantką była Dobrochna Surajewska.

Na każdej polskiej monecie znajdują się: nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz galerię

Nowe złote monety NBP z Bielikiem. Czy będą kolejne nominały?

Monety uncjowe o nominale 200 zł NBP planuje wprowadzić do obiegu w IV kwartale 2018 r.

Zobacz także: 300 plus wyprawka dla dziecka. Kto otrzyma zapowiedziany dodatek?

Ile kosztują nowe monety "Orzeł Bielik"?

Ich cena zmienia się z dnia na dzień. Zależy od aktualnego kursu złota. „Bielik – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” zastąpiły stare monety, które bito przez 23 lata. Warto zaznaczyć, że są wykonane ze złota próby 999.9.

Zobacz galerię

Oto aktualna cena monet w zależności od nominału:Na zlecenie NBP monety wyprodukowała: Mennica Polska SA

Polecamy: „Bielik” – nowa moneta uncjowa NBP na 100-lecie polskiej niepodległości [WIDEO]