Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bierzesz leki podczas upałów? To błąd! Zwiększasz ryzyko zawału serca!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Stałe przyjmowanie leków niejednokrotnie jest koniecznością. Warto jednak pamiętać o tym, że w czasie upałów nasz organizm może być narażony na nieprzyjemne następstwa wynikające z zażywania konkretnych preparatów. Jakie leki zwiększają ryzyko zawału podczas upałów? Jak duże jest to ryzyko? SPRAWDŹCIE!>>>>
Stałe przyjmowanie leków niejednokrotnie jest koniecznością. Warto jednak pamiętać o tym, że w czasie upałów nasz organizm może być narażony na nieprzyjemne następstwa wynikające z zażywania konkretnych preparatów. Jakie leki zwiększają ryzyko zawału podczas upałów? Jak duże jest to ryzyko? SPRAWDŹCIE!>>>>Pixabay
Stałe przyjmowanie leków niejednokrotnie jest koniecznością. Warto jednak pamiętać o tym, że w czasie upałów nasz organizm może być narażony na nieprzyjemne następstwa wynikające z zażywania konkretnych preparatów. Jakie leki zwiększają ryzyko zawału podczas upałów? Jak duże jest to ryzyko?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czym jest zawał serca?

Na początku należy wyjaśnić, czym w ogóle jest zawał serca. Z medycznego punktu widzenia jest to stan, w którym dochodzi do nagłego ograniczenia przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. To właśnie one są odpowiedzialne za to, aby krew trafiała do naszego serca. Stan ten określany jako pęknięcie naczynia krwionośnego w sercu jest, jak nietrudno się domyślić, bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia człowieka.

Polecamy

Co wykazały badania?

Dzięki przeprowadzonym badaniom odkryto, że określone leki stosowane przy chorobach serca mogą sprawić, że chorzy są bardziej narażeni na zawał serca. Dotyczy to jednak określonej sytuacji, a mianowicie dużych upałów. Należy przy tym wskazać, że problem ten w szczególności odkryto u ludzi młodych. Co dokładnie wynika z badań?

Polecamy

Jak temperatury wpływają na ryzyko zawału serca?

Już wcześniej przeprowadzane badania jasno zaznaczały, że zaburzenia sercowo-naczyniowe mogą zaistnieć z większym prawdopodobieństwem, jeśli temperatura jest skrajnie wysoka lub skrajnie niska. Z tego też powodu wielu ekspertów zaczęło głośniej mówić o tym, że jednym z następstw globalnego ocieplenia będzie zwiększona liczba zawałów serca.

U kogo występuje większe ryzyko zawału?

W badaniach trwających cztery latach sprawdzono, co się dzieje z osobami, które biorą leki nasercowe w miesiącach, w których odnotowuje się szczególnie wysokie temperatury. Badania wykazały, że problem dotyczy przede wszystkim dwóch typów leków: beta-blokerów oraz leków przeciwpłytkowych. Kiedy dokładnie są stosowane i jak zwiększają ryzyko zawału serca w trakcie upałów?

Polecamy

Beta-blokery - kiedy są stosowane i jak łączą się z upałami

Zacznijmy od beta-blokerów. Tego tylu leki są stosowane przede wszystkim do leczenia choroby wieńcowej, a także do walki z nadciśnieniem tętniczym. Przy stosowaniu ich w trakcie upałów okazuje się, że leki beta-adrenolityczne (czyli beta-blokery) zwiększają ryzyko zawału serca aż o 65%.

Stosowanie leków przeciwpłytkowych w trakcie upałów

W przypadku leków przeciwpłytkowych o ich stosowaniu mówimy wtedy, kiedy pacjenci mają:

  • chorobę niedokrwienną serca,
  • chorobę tętnic obwodowych,
  • udar,
  • ostry zespół wieńcowy,
  • udar niedokrwienny,
  • przebyty już zawał mięśnia sercowego.

Polecamy

W takim przypadku chorzy stosujące leki przeciwpłytkowe w trakcie upałów mają zwiększone zagrożenie wystąpienia zawału serca aż o 63%.

Co jeśli przyjmowane są oba medykamenty?

Nie brakuje sytuacji, w których pacjent musi przyjmować jednocześnie zarówno leki przeciwpłytkowe, jak i beta-blokery. Taka sytuacja dodatkowo wzmacnia ryzyko wystąpienia zawału serca. Badania wskazały, że przy przyjmowaniu obu leków problem ten zwiększa się aż o 75%.

Istnieje wiele przyczyn wystąpienia zawalu serca mięśniowego. Przede wszystkim jest to wynik postępującej choroby wieńcowej. O zawale można mówić, gdy nastąpi pęknięcie blaszki miażdżycowej, zlokalizowanej w tętnicy wieńcowej. Wskutek tego dochodzi do pojawienia się zakrzepu oraz do obumarcia komórek serca. Wskutek tego pojawia się zawał serca.POLECAMY:Masz te objawy? Brakuje Ci witaminy KStan witaminy E w organizmie

Oto objawy, które sugerują zawał serca. Nie wszystkie są nam znane!

Wiek a leki nasercowe podczas upałów

Co do zasady uznaje się, że na zawał serca bardziej są narażone osoby w podeszłym wieku. Tymczasem stosowanie leków nasercowych w trakcie upałów znacząco zwiększyło ryzyko zawału serca właśnie wśród osób młodszych. Według badaczy może to wynikać z faktu, że wskazane wcześniej leki mają skutek uboczny w postaci obniżenia zdolności organizmu do odpowiedniej termoregulacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska