Biuro Badań Historycznych zbiera „solidarnościowe” zdjęcia i...

Biuro Badań Historycznych zbiera „solidarnościowe” zdjęcia i dokumenty

Lucyna Budniewska

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Biuro Badań Historycznych zbiera „solidarnościowe” zdjęcia i dokumenty

©Piotr Grążawski/Archiwum

Od 1 lipca przy Zarządzie Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” rozpoczęło pracę Biuro Badań Historycznych. Będzie gromadzić materiały dotyczące związku i jego działaczy od lat 80.
Biuro Badań Historycznych zbiera „solidarnościowe” zdjęcia i dokumenty

©Piotr Grążawski/Archiwum

Biuro Badań Historycznych powołano podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. Mimo wielu publikacji, między innymi toruńskiego historyka profesora Wojciecha Polaka, w dziejach lokalnej „Solidarności” jest bowiem nadal trochę białych plam. Dotyczy to głównie dawnego regionu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej i jego działaczy w momencie wprowadzenia stanu wojennego.

Toruńsko-włocławska „Solidarność” na swojej stronie internetowej przypomina na przykład znane tylko niewielkiemu gronu miłośników historii zdarzenie z Lipna, gdzie na dzień 13 grudnia 1981 roku wyznaczono poświęcenie sztandaru lipnowskiej „Solidarności”. Uroczystości przeprowadzano tak jak zaplanowano; z pompą i rozmachem, a porządku pilnowali... funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.

PRZECZYTAJ: Zasługują na pamięć i wdzięczność [KOMENTARZ]

Związkowcy chcą zadbać o zachowanie jak największej liczby takich relacji, mających posmak lokalności, zwykłego życia, klimatu tamtych lat.

- Biuro Badań Historycznych funkcjonuje już od 1 lipca. Głównym jego zadaniem będzie gromadzenie materiałów, takich jak dokumenty i zdjęcia, dotyczących działaczy i struktur „Solidarności” od roku 1980 w regionie toruńsko-włocławskim, łącznie z Inowrocławiem i okolicami - mówi Mariusz Kawczyński, skarbnik zarządu regionu. W kręgu zainteresowań biura będą też archiwalia dotyczące działań Służby Bezpieczeństwa wobec związku.

- Jeżeli znajdą się fundusze, możliwe będzie wydanie tych materiałów w formie biuletynów lub e-booków, chcemy także zarchiwizować wszystkie materiały w formie cyfrowej - dodaje Mariusz Kawczyński.

Pracami biura kierować będzie historyk z Inowrocławia Wojciech Gonera, który mimo młodego wieku ma już spore zasługi w ratowaniu dziedzictwa regionu. Pomagać będą społecznie także inni działacze „Solidarności” i komisje zakładowe, które dysponują interesującymi materiałami.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo