Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes opanował wschód Torunia. Co tu powstaje?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W strefie Toruń Wschód swoje inwestycje prowadzi 14 firm
W strefie Toruń Wschód swoje inwestycje prowadzi 14 firm torun.direct/Centrum Wsparcia Biznesu
W 85 procentach wypełniła się strefa inwestycyjno-logistyczna „Toruń Wschód”. 17 z 20 działek przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw znalazło nabywców. W rejonie ulic Przelot i Świdnickiej trwają intensywne prace budowlane. Duże, międzynarodowe koncerny, a także lokalne firmy kupiły grunty pod inwestycje w Toruniu.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Tereny w strefie inwestycyjno-logistycznej „Toruń Wschód” cieszą się dużą popularnością. Miasto sprzedało tu już 17 nieruchomości o łącznej powierzchni 6,97 hektara. Kupiło je 14 podmiotów.

Toruń Wschód: ta strefa ma idealne położenie

Wśród inwestorów w strefie "Toruń Wschód" jest Panattoni, największy deweloper magazynowy w Europie. Wybudował Panattoni Park Toruń II o wielkości 15,7 tysięcy metrów kwadratowych., w którym działa m.in. InPost.

- W Toruniu przebiegają kluczowe korytarze drogowe, kolejowe i wodne. Autostrada A1 stanowi kręgosłup komunikacyjny Torunia i całego regionu kujawsko-pomorskiego, a do tego trzeba zwrócić uwagę na idealne położenie pomiędzy dwoma dużymi regionami logistycznymi: Polską Centralną oraz Trójmiastem – mówi Dorota Jagodzińska, Managing Director w Panattoni.

W strefie grunty nabyły też firmy usługowe i usługowo-produkcyjne z branż: maszynowej, farmaceutycznej, meblarskiej, klimatyzacji i ogrzewania, transportowej oraz budowlanej. Wiele z nich to toruńskie przedsiębiorstwa, które na przestrzeni lat rozwinęły swoją działalność i teraz potrzebują większych powierzchni do dalszego rozwoju. Właśnie z tego powodu działkę w strefie kupiła firma Rollstick Toruń. Od 1989 roku zajmuje się pracami związanymi z melioracją. Z czasem jej działalność przeniosła się na branżę wodociągową i kanalizacyjną, a od niedawna gazową.

- Jesteśmy firmą lokalną, pochodzącą z Torunia, i w tym mieście chcemy cały czas być i działać przynajmniej kolejne 30 lat – mówi Arkadiusz Chojecki, prezes zarządu Rollstick Toruń.

Tu siedziby znalazło wiele toruńskich firm

Podobną ścieżką podążały inne toruńskie firmy. HF Inverter Polska, który dostarcza systemy napędowe do central wentylacyjnych, ekologicznych kotłów, rozpoczął działalność w 2006 roku od kilkunastometrowego biura. Obecnie posiada biura i magazyny o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. W strefie ta firma kupiła grunt o powierzchni 5,5 tysięcy metrów kwadratowych.

Firma KMT Meat, producent urządzeń dla zakładów przemysłu mięsnego, która działa od 2016 roku, cztery lata później kupiła grunt pod budowę hali z magazynami, biurami i zapleczem socjalnym. Przy ulicy Przelot swoje siedziby budują już także firmy Pulscenter i MGB.

W strefie między drogą krajową nr 15 a drogą krajową nr 10 funkcjonuje także centrum logistyczne Grupy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, które cały czas się rozbudowuje. Firma aktualnie prowadzi budowę magazynu wysokiego składowania, która można oglądać jadąc z kierunku wjazdu na węzeł Lubicz na autostradę A1.

Toruń: Wiele hektarów ciągle jest do zagospodarowania

W strefie Toruń Wschód aktualnie pozostało do sprzedaży dziewięć nieruchomości o powierzchni 30,11 hektara.

- Miejscy planiści przeznaczyli te tereny pod obiekty usługowo-produkcyjne i składy magazynowe - wyjaśnia Łukasz Drygalski z Centrum Wsparcia Biznesu, które jako miejska jednostka pomaga przedsiębiorcom. - Są to tereny niezabudowane, ale w sąsiedztwie znajduje się niezbędna infrastruktura. Ulica Przelot przygotowana przez Miejski Zarząd Dróg w 2015 roku jest w pełni uzbrojona. W ramach unijnego projektu położono sieci wodociągowe, sanitarne i kanalizację deszczową. Pojawiło się także oświetlenie dróg. W sumie, na tym terenie zainwestowano ponad 2,5 miliona złotych.

Po zakończeniu projektu miasto uzupełniło infrastrukturę o utwardzenie ulicy Świdnickiej na odcinku 610 metrów.

- To strategiczna lokalizacja w centralnej części Polski – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu. – Tutaj krzyżują się trasy drogowe i kolejowe. Strefa znajduje się zaledwie 3 km od wjazdu na autostradę i ma z nią bezpośrednie połączenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska