MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bliscy zmarłych z Kujawsko-Pomorskiego: "Gdzie są ich pieniądze z OFE?" Wiemy, co się z nimi stało!

Agnieszka Domka-Rybka
Na Kujawach i Pomorzu panie żyją  średnio 80,2 lat, zaś panowie 73,3 lat - oto najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Na Kujawach i Pomorzu panie żyją średnio 80,2 lat, zaś panowie 73,3 lat - oto najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jacek Babicz / Polskapress
- Co dzieje się z pieniędzmi z OFE, w ostatnim roku miałam w rodzinie trzy zgony osób 68 plus, które za życia płaciły składki do OFE, a rodzina nic po nich nie dostała, jak to w ogóle możliwe? - mamy sporo takich pytań. Znaleźliśmy odpowiedź.

Spis treści

Dziedziczymy OFE po zmarłych - brzmią hasła, ale... nie zawsze tak jest. Niewiele mówi się, że nie wszyscy krewni zmarłego mogą je dostać. Wziąwszy pod uwagę, ile dziś żyjemy, naprawdę niewielu może się załapać, m.in. z Kujaw i Pomorza.

- Z tego, co dowiedzieliśmy się między wierszami w ZUS, nasi krewni po prostu za długo żyli, bo powyżej 68 lat - skarżą się Czytelnicy.

Wypłata gwarantowana - co to jest?

Dodajmy, że np. na Kujawach i Pomorzu panie żyją średnio 80,2 lat, zaś panowie 73,3 lat.

Oto jedno z ostatnich zapytań, które dostaliśmy.

- Mój tata zmarł w wieku 69 lat, był na emeryturze od 65 roku życia. Przez 3-4 lata należał do OFE. Niestety, podobno nie należą nam się żadne pieniądze, dlaczego?- żali się pani Marta z Torunia.

Na to konkretne pytanie ZUS odpowiedział nam tak: - Te pieniądze nie są już dziedziczone, ich już w OFE nie ma, ponieważ ten pan miał przyznaną emeryturę. W momencie, gdy osoba nabywa prawo do świadczenia, wszystkie pieniądze z OFE są przekazywane do ZUS-u. Upłynęły 3 lata od momentu, gdy ta osoba podjęła emeryturę, więc wypłata gwarantowana też nie jest już możliwa. Niestety, w tym przypadku nie przysługuje żadne świadczenie. Gdyby upłynęły mniej niż 3 lata od momentu wzięcia pierwszej emerytury, wówczas byłaby wypłata gwarantowana.

- Nie zawsze po śmierci ubezpieczonego rodzina ma prawo do dziedziczenia pieniędzy zapisanych na subkoncie w ZUS - podkreśla Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Jeśli zmarły skończył 65 lat i miał przyznaną emeryturę docelową, to wypłata nie przysługuje (czyli właśnie w wieku 68 lat). Osoby uposażone mogą wówczas otrzymać jednorazowe świadczenie pieniężne, czyli wypłatę gwarantowaną, ale tylko wtedy gdy nie minęły 3 lata od pobrania pierwszej emerytury docelowej przez zmarłego. Po 3 latach jej pobierania, wypłata gwarantowana nie będzie już wypłacana.

Dodajmy, że wypłata gwarantowana to jednorazowe świadczenie pieniężne, które może być wypłacone po śmierci osobom uposażonym. Jeśli zmarły miał subkonto w ZUS i nabył prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia „męskiego” wieku emerytalnego (65 lat) albo do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku miał ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej, to mógł za życia wskazać imiennie jedną lub kilka osób jako osoby uposażone, na rzecz których wypłacone będzie po jego śmierci jednorazowe świadczenie.

Jeżeli ubezpieczony w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego rezygnuje z aktywności zawodowej i przechodzi na emeryturę (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn), jego pieniądze zgromadzone na subkoncie w ZUS, uwzględniane są w podstawie przyznanego mu świadczenia.

Podział pieniędzy - zasady

W sytuacji, gdy zmarły miał subkonto w ZUS i nie był członkiem OFE, albo kiedy był członkiem OFE, a całość jego oszczędności została już przekazana na subkonto w ZUS, podział pieniędzy na wniosek osoby uprawnionej zaczyna się w ZUS. W pozostałych przypadkach podział zaczyna się w OFE.

W przypadku OFE to w ciągu 14 dni od podziału zawiadamia on ZUS o osobach, na rzecz których nastąpił podział pieniędzy zgromadzonych na rachunku w OFE i jaki jest ich udział w nich.

- Następnie ZUS w ten sam sposób dzieli pieniądze zapisane na subkoncie. Zarówno w przypadku otrzymania zawiadomienia o podziale środków z OFE, jak i wpływu do ZUS-u wniosku o ich wypłatę z subkonta. Mamy trzy miesiące na to, aby podzielić te pieniądze - dodaje Michałek.

OFE w Kujawsko-Pomorskiem - dane

W województwie kujawsko-pomorskim oddział ZUS w Toruniu obsługuje podział i wypłatę pieniędzy na subkontach ubezpieczonych będących członkami otwartych funduszy emerytalnych: UNIQA, Generali oraz Allianz.

  • Tylko w pierwszym półroczu 2024 roku do oddziału wpłynęło ponad 22,3 tys. zawiadomień w sprawie OFE.
  • Niemal 11,2 tys. uprawnionych otrzymała wypłatę na rachunek bankowy lub wskazany adres.
  • Wypłaty sięgały od 0,01 zł do ok. 266 tys. zł brutto.
  • Ponadto kilku tysiącom osób ZUS zapisał pieniądze na ich własnych subkontach, zaś 65 zostało poinformowanych, że na subkoncie osoby zmarłej nie ma pieniędzy do wypłaty.

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. nie mogą być członkami OFE i tym samym nie posiadają subkonta w ZUS. OFE obowiązkowe było dla osób urodzonych po 1968 r. a dobrowolne dla osób , które przyszły na świat między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r. Od 2014 r. przystąpienie do OFE jest nieobowiązkowe, a ci, którzy wchodzą na rynek pracy, mają 4 miesiące na zawarcie umowy z wybranym funduszem. Jeśli nie podejmą decyzji, część ich składki emerytalnej, 7,3 proc. jest zapisana tylko na subkoncie w ZUS.

Czym jest subkonto ZUS?

Każdy ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych posiada swoje indywidualne konto. W ramach indywidualnego konta dla osób, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i nie przystąpiły do OFE, ZUS prowadzi subkonto.

Na subkonto (tzw. II filar) trafia:

  • 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli ubezpieczony nie przystąpił do OFE lub gdy ubezpieczony zdecydował, aby składka była przekazywana wyłącznie na subkonto w ZUS,
  •  4,38% składki emerytalnej, jeśli ubezpieczony w trakcie okna transferowego złożył oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE w wysokości 2,92% podstawy.

Raz podjęta decyzja – tylko ZUS czy ZUS i OFE- nie jest ostateczna. Można zmienić dyspozycję przekazywania składek przy okazji okna transferowego. Kolejne okno transferowe będzie za 4 lata od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.

Oto zasady dziedziczenia OFE

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE podlegają podziałowi m.in. w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej, czy śmierci.

  • W przypadku śmierci są wypłacane osobom wskazanym przez zmarłego lub spadkobiercom.
  • Połowa środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS i OFE w okresie trwania wspólności majątkowej przekazywana jest na subkonto i rachunek w OFE współmałżonka (brak wypłaty gotówkowej).
  • Pozostała część dzielona jest pomiędzy osoby wskazane przez niego za życia, a w przypadku ich braku środki te wchodzą w skład spadku.

Jeśli zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim, to wszystkie środki zebrane w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub spadkobiercom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska