Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blokował nr 112 w Toruniu. "Wstyd, bo chodzą kobiety z parasolkami". Dostał wyrok!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ten telefon ratuje życie i zdrowie. Nie wolno go blokować!
Ten telefon ratuje życie i zdrowie. Nie wolno go blokować! Polska Press (wszystkie fot.)
Noszenie maseczek w centrum handlowym, zbiegowisko w punkcie szczepień, kobiety z parasolkami na starówce i awaria prądu - to były powody, dla których pan Henryk wydzwaniał pod numer alarmowy "112". Sprawa skończyła się w sądzie.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Od czerwca do sierpnia 2021 roku pan Henryk z Torunia wielokrotnie wybierał numer alarmowy "112" i fałszywymi zgłoszeniami blokował go - uznał Sąd Rejonowy w Toruniu. Dlaczego uskuteczniane przez mężczyznę zgłoszenia uznał za złośliwe i nieprawdziwe? Oto szczegóły tej sprawy.

Zobacz

"Chodzą kobiety z parasolkami, a on chciałby koledze pokazać Toruń"

Nie trzeba tłumaczyć, jak ważna rolę pełni telefon alarmowy "112" - ratuje życie i zdrowie. Blokowanie tej linii to nadal zmora dyspozytorów. Jak się okazuje, także w Toruniu.

Wspomniany pan Henryk z Torunia wybierał umyślnie i bez uzasadnienie ten numer wielokrotnie. Wzmożenie miał w czerwcu 2021 roku, a ostatnie dwa połączenia wykonał na początku sierpnia minionego roku. Z czym dzwonił pod numer alarmowy?
1 czerwca mężczyzna zgłaszał alarm w sprawie rzekomego zbiegowiska w punkcie szczepień, a następnie - po tygodniu - dzwonił w sprawie problemu z noszeniem maseczek w jednym z centrów handlowych. 18 czerwca natomiast aż czterokrotnie kontaktował się z centrum alarmowym zgłaszając awarię prądu w budynku mieszkalnym. Mimo rozłączenia się operatora ponownie wydzwaniał pod "112"domagając się numeru kontaktowego w celu zgłoszenia skargi na operatora, z którym rozmawiał.

A na początku sierpnia? Tego samego dnia dwukrotnie dzwonił na telefon alarmowy i zgłaszał, że po centrum Torunia „chodzą kobiety z parasolkami a on chciałby pokazać koledze miasto i lepie zapobiegać niż czekać aż dokona się co takiego” (cytat z akt sądowych). Cierpliwość dyspozytorów się wyczerpała i mężczyzną zajęły się organa ścigania.

Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Sąd odsłuchał nagrania ze "112" i wymierzył karę

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Toruniu. Pan Henryk został obwiniony o wykroczenie z art. 66 par. par 1 ust. 2 Kodeksu wykroczeń, czyli o umyślne i bez przyczyny blokowanie numeru alarmowego, które utrudnia jego pracę.

"Obwiniony nie przyznał się do zarzucanych czynów i wyjaśnił, że zarzuty są absurdalne, gdyż aby były sensowne blokowanie musiałoby trwać prze długi czas. Wskazał nadto, że operator, gdy uzna, że rozmowa nie ma sensu zawsze może się rozłączyć"-odnotował sąd.

Tłumaczenia sądu nie przekonały, bo stały w sprzeczności z tym, co słychać było na nagraniach. Odtworzono je, przeanalizowano, zestawiono z zeznaniami świadków. Wnioski?

-Nie ulega wątpliwości, że telefonując na numer alarmowy, informując o awariach prądu, kobietach chodzących z parasolkami po mieście czy o kwestii noszenia maseczek w centrum handlowym, obwiniony blokował numer alarmowy absorbując czas (rozmowy trwały dłuższy czas) i uwagę operatorów zdarzeniami nieistotnymi z punktu widzenia zagrożenia dla życia czy zdrowia osób. Na wiarę zasługują nieosobowe źródła dowodowe, do których sąd odwołał się przy czynieniu w sprawie ustaleń faktycznych - podkreślił sędzia Marcin Czarciński w uzasadnieniu wyroku.

Obwiniony pan Henryk został uznany za winnego wspomnianego wykroczenia i ukarany 600 zł grzywny. Obciążony został również kosztami całego postepowania w tej sprawie, od momentu jego wszczęcia.

Wyrok w tej sprawie, wraz z uzasadnieniem, opublikowany został 19 grudnia 2022 roku w Portalu Orzeczeń Sądowych i oznaczony jako nieprawomocny.

WAŻNE. Takie kary grożą za blokowanie numeru "112"

  • Art. 66 Kodeksu wykroczeń - Wywołanie fałszywego alarmu
  • "Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska