Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błyskotki dla pań i miecze dla panów

Anna Krzesińska
Na zwiedzających czekają ciekawe ekspozycje w oddziałach Muzeum Okręgowego: Ratuszu, Domu Mikołaja Kopernika, Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Podróżników i Domu Eskenów.

Na zwiedzających czekają ciekawe ekspozycje w oddziałach Muzeum Okręgowego: Ratuszu, Domu Mikołaja Kopernika, Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Podróżników i Domu Eskenów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92492" sub="Wystawa w Ratuszu Staromiejskim „Fiat Lux - od Witelona do tomografu optycznego” to interaktywna ekspozycja edukacyjna, złożona z modeli obsługiwanych przez widza. Można ją zwiedzać do 15 września / Fot. Grzegorz Olkowski">W Ratuszu Staromiejskim interesująca jest wystawa stała „Skarb ze Skrwilna. Skarb z Nieszawy. Złotnictwo świeckie polskie i obce.”

- To unikatowy przykład renesansowej i manierystycznej biżuterii oraz srebrnych naczyń i sprzętów stołowych z 2.poł. XVI i 1.poł. XVII wieku - wyjaśnia Katarzyna Kluczwajd, kurator wystawy.

Na wystawie czasowej prezentowana jest ekspozycja „Fiat Lux - od Witelona do tomografu optycznego”, czynna do 15 września. Jak wyjaśnia kurator wystawy Michał Kłosiński, to interaktywna ekspozycja edukacyjna, złożona z modeli obsługiwanych przez widza według podanych opisów, ale również z interesującymi elementami wystawienniczymi.

W Domu Mikołaja Kopernika również można wziąć udział w interaktywnej wystawie „Świat toruńskiego piernika”.

- W towarzystwie średniowiecznej mieszczki zwiedzający poznają historię i legendy związane z toruńskim piernikiem, a następnie własnoręcznie wyrabiają ciasto i wkładają do form o kształcie na przykład herbu Torunia, karocy czy damy. Wypieczony już piernik zabierają na pamiątkę - mówi Wioletta Pyras-Pietrzak z Muzeum Okręgowego.

<!** reklama>Można tam zwiedzić także m.in. pracownię uczonego. Nawiązuje ona do postaci Mikołaja Kopernika, a z drugiej strony pokazuje, jak wyglądało uniwersalne miejsce pracy badacza z epoki renesansu. Nie brak tu niezbędnych dla uczonego przedmiotów, jak księgi, mikroskop optyczny, a co ciekawsze: globus z XVII-wieczną mapą świata.

Kolejną godną polecenia wystawą w Domu Eskenów jest kolekcja militariów. Można tam obejrzeć m.in. miecze, najstarszy rodzaj broni białej, wyrabiany z metalu.

Były znane już od starożytności, a jako broń bojowa przetrwały do XVI wieku. Interesująca jest też również ekspozycja czasowa „Z duchami przez wieki”, czynna do 23 września.

- Wystawa wprowadza w świat pradawnych zwyczajów, związanych z rytuałami „przejścia w zaświaty”. Pokazane zostanie najciekawsze i najbogatsze wyposażenie grobowe w poszczególnych epokach - od paleolitu do wczesnego średniowiecza - stwierdza kurator Beata Bielińska-Majewska.

Równie interesująca jest wystawa stała „Tony Halik. Urodzony dla przygody” w toruńskim Muzeum Podróżników.

- W niezwykłą atmosferę podróży wprowadzają zwiedzających tę ekspozycję liczne zdjęcia, ukazujące Tony’ego Halika wśród Indian amazońskich i meksykańskich, zwiedzającego Wyspę Wielkanocną czy liczne kraje azjatyckie i afrykańskie, aż po jego wizerunki - żeglarza z nieodłączną kamerą na „Darze Młodzieży”, którym opłynął w 1988 roku przylądek Horn czy z wielu wypraw własną łodzią - „Halikówką” - zachęca kurator wystawy, Magdalena Nierzwicka.

Uwaga!

W każdą środę Domu Eskenów, Kamienicy pod Gwiazdą i Muzeum Podróżników wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska