Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogurodzica zabrzmi nam na początek na Rubinkowie

Justyna Wojciechowska-Narloch
Bogurodzica zabrzmi nam na początek na Rubinkowie
Bogurodzica zabrzmi nam na początek na Rubinkowie nadesłane
Koncerty i spektakle muzyczne w toruńskich kościołach - to czeka nas w ramach Festiwalu „Musica Vera”.

Tym razem impreza odbywa się pod hasłem „Muzyka nowych świątyń”. Inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek, 5 października koncertem polifonii późnego średniowiecza. Koncert ten, zatytułowany „Bogurodzica”, to ukłon w stronę muzycznej tradycji. Wystąpi zespół Jerycho posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Odbędzie się on w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na I Rubinkowie w Toruniu o godz. 19.30.

Teatr cieni

Kolejne wydarzenie zaplanowano na sobotę, 6 października również o godz. 19.30. Będzie to zupełna nowość w kontekście dotychczasowych edycji „Musica Vera”, a także pierwszy z trzech nowych punktów na festiwalowej mapie toruńskich świątyń.

Dzisiaj (30.09) o godz. 13.45 na Rynku Staromiejskim w Toruniu, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Torunia. Oto zdjęcia z tego wydarzenia.Zobacz także: TOP 15 ofert pracy dla studenta. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy [ZDJĘCIA] NowosciTorun

Morawiecki w Toruniu. Premier spotkał się z mieszkańcami [ZD...

Tym razem sceną muzyczną stanie się kościół pw. świętego Józefa na Bielanach. Ojcowie Redemptoryści zapraszają na niecodzienne widowisko muzyczne łączące elementy dźwięku, ruchu, obrazu, światła i modlitwy – w interpretacji dzieci. Wystąpi bowiem schola dziecięca Armia Pana działająca przy parafii pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego pod kierownictwem Elżbiety Mućki. „W cieniu” to spektakl muzyczny w charakterze teatru cieni.

W sobotę, 13 października o godz. 19.30 w kościele św. Antoniego na Wrzosach usłyszymy niebanalny koncert zatytułowany „Bach z Pasją”. Tym razem oryginalna rozbudowana forma instrumentalno-chóralna ustąpi miejsca transkrypcji fortepianowej na cztery ręce. Koncert wykonają dwaj znakomici pianiści związani z toruńskim Zespołem Szkół Muzycznych: Robert Matusiak oraz Kamil Węgorek.

Dzisiaj (30.09) pierwszą przysięgę złożyli żołnierze nowo formowanego w Toruniu 81 batalionu lekkiej piechoty. Wchodzi on w skład 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.O godzinie 11 na Rynku Staromiejskim w Toruniu przysięgę złożyło ponad 100 ochotników z toruńskiego batalionu. Zobacz także: II Marsz Równości 2018 w Toruniu. Zobaczcie kto był! [ZDJĘCIA]- To wszyscy, którzy 15 września tego roku rozpoczęli w Toruniu szkolenie podstawowe - dodaje Diana WarchockaPo niedzielnej przysiędze żołnierze toruńskiego batalionu - podobnie zresztą jak wszyscy inni zasilający szeregi WOT - rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w weekendy. Raz w roku każdy żołnierz WOT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o kontrowersjach związanych z tym, gdzie ma znajdować się dowództwo 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Początkowo zlokalizowano je w Bydgoszczy. W marcu tego roku okazało się, że - po interwencji posłanki PiS z Torunia, Anny Sobeckiej - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przeniósł je do Torunia. Zobacz także: Święto ulicy Przedzamcze i dożynki na zamku! [ZDJĘCIA]Tymczasem jak nas poinformowała Diana Warchocka, oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, jego dowództwo znajduje się obecnie w Bydgoszczy. - Nie otrzymaliśmy rozkazu o dyslokacji - powiedziała Diana Warchocka. Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Polecamy: NowosciTorun

Przysięga WOT w Toruniu. Ochotnicy rozpoczęli trzyletni cykl...

Jazz i organy

„Między tradycją a nowoczesnością „ to tytuł kolejnej pozycji tegorocznego festiwalu. Ewa Fabiańska-Jelińska, toruńska kompozytorka, stworzyła eksperymentalny utwór łączący brzmienie zespołu barokowego wykonującego muzykę na instrumentach historycznych, ze współczesnymi metodami kompozytorskimi. Koncert odbędzie się 20 października o godz. 19.30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Koniuchach.

Koncert finałowy to wydarzenie łączące tradycyjny śpiew gregoriański z improwizacjami jazzowymi na saksofon i organy. „Jazzowo, chorałowo, organowo” to muzyczne misterium . Wystąpią Maciej Sikała, Bogusław Grabowski oraz Schola Cantorum Thorunensis. Koncertu będzie można wysłuchać 27 października o godz. 19.30 na toruńskich Rybakach.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

POLECAMY: Wszystko na temat WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska