Boom na Mieszkanie Plus w Toruniu! 372 wnioski w godzinę! Ruszył nabór

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Udostępnij:
W poniedziałek (6.09) w Toruniu ruszył nabór na Mieszkanie Plus. Zainteresowanie jest olbrzymie! Już w ciągu pierwszej godziny wpłynęły 372 wnioski. Mieszkań przy ulicy Okólnej jest tymczasem 320.

Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.

Mieszkanie Plus w Toruniu. Właśnie ruszył nabór. Jak składać wnioski?

Poniedziałek, godzina 10.00, start! O tej porze w Toruniu rozpoczął się nabór na Mieszkanie Plus.
- W zaledwie godzinę chętnych było więcej niż oferowanych mieszkań. W ciągu 60 minut wpłynęły 372 zgłoszenia - przekazuje Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.

Wnioski można składać do 30 września za pośrednictwem strony internetowej www.torun.mdr.pl. Inwestycja jest realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A. W ten sposób przy ulicy Okólnej w Toruniu powstało osiedle Mieszkanie Plus - osiem bloków z 320 mieszkaniami. Kto ma szansę w nich zamieszkać?

Polecamy

Nabór wniosków o mieszkanie plus w Toruniu

Nabór składa się z dwóch etapów. Za pierwszy odpowiada samorząd, który sprawdzi, czy złożone przez kandydatów wnioski spełniają kryteria społeczne i nada im odpowiednią punktację zgodną z zapisami uchwały Rady Miasta Torunia. Na dodatkowe punkty będą mogły liczyć m.in. osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością.

Tak w środku wyglądają budowane w Toruniu "Mieszkania Plus".

Tak od środka wyglądają "Mieszkania Plus" w Toruniu! Oto ter...

Za drugi etap odpowiada PFR Nieruchomości S.A. Spółka sprawdzi zdolność czynszową wnioskujących. Oznacza to, że najemcy zostaną zweryfikowani finansowo, czyli - czy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody, takie jak świadczenie 500+) na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.

Polecamy

Średni czynsz w Toruniu: około 26 zł za metr kwadratowy

Dzięki temu, że nabór prowadzony jest we współpracy z toruńskim samorządem, najemcy mieszkań przy Okólnej będą mogli ubiegać się o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie na Start”.
- Maksymalna miesięczna dopłata dla 4-osobowej rodziny może wynieść nawet 455 zł. Średni miesięczny czynsz wyniesie około 26 złotych za metr kwadratowy - wylicza Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.

Przypomnijmy, że inwestycja w Toruniu to 320 mieszkań w ośmiu czterokondygnacyjnych budynkach. W każdym z nich - 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami.

Trwa głosowanie...

Czy monitoring na osiedlach mieszkaniowych to dobre rozwiązanie?

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw. Generalnym wykonawcą toruńskiej inwestycji jest firma Pekabex, która specjalizuje się w produkcji i montażu nowoczesnych prefabrykatów i w tej technologii powstaje osiedle.

- Prace realizacyjne przy ulicy Okólnej rozpoczęły się jesienią 2020 roku i zaledwie po 9 miesiącach zakończył się montaż konstrukcji wszystkich budynków. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań i roboty związane z zagospodarowaniem przestrzeni wspólnych na osiedlu - mówi Ewa Syta.

Wnętrze Uniwersamu widziane z wysokości galerii w grudniu 2007 roku

Toruń. Niedługo minie 10 lat od zamknięcia Uniwersamu. Co ta...

Kto może liczyć na preferencje? Szczegóły punktacji przy naborze w Toruniu

Zgodnie z decyzją toruńskiego samorządu (Uchwała nr 148/2019 Rady Miasta Torunia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych w ramach pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2021 r. poz. 3181), na pierwszeństwo możesz liczyć, jeżeli:

  • Posiadasz wkład oszczędnościowy, gromadzony na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. – 2 pkt
  • W gospodarstwie domowym są dzieci – po 2 pkt na każde dziecko;
  • W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba do16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) – 5 pkt
  • W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem w zależności od stopnia niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: w stopniu znacznym – 5 pkt, umiarkowanym – 3 pkt, lekkim – 1 pkt.
  • Żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Toruniu lub pobliskiej miejscowości – 3 pkt
  • Jeżeli osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego jest stroną umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę – 5 pkt
  • Najemca mieszka w budynku przeznaczonym do rozbiórki w związku z realizacją inwestycji gminnych – 3 pkt.
Karczma pod Kotwicą, kolejne miejsce z duszą, a także z ciekawym wnętrzem zaprojektowanym przez Lecha Popielewskiego.

Tych miejsc Toruń już nie ma. Ile z nich pamiętacie? Tak kie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie