Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borelioza ciągle groźna

(hw)
Kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczną chorobę, boreliozę. Nieleczona powoduje wiele powikłań i zmian w narządach.

<!** Image 2 align=none alt="Image 218075" sub="Kleszcze lubią ukrywać się w gąszczach, w paprociach, itp. Dlatego idąc do lasu, należy ubrać się w ciuchy zakrywające całe ciało
[Fot.: Adam Zakrzewski]">

Kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczną chorobę, boreliozę. Nieleczona powoduje wiele powikłań i zmian w narządach.

Borelioza jest przewlekłą, wieloetapową chorobą bakteryjną przenoszoną przez kleszcze.

<!** reklama>

- Atakuje wiele narządów wewnętrznych oraz skórę - wyjaśnia Agnieszka Podleśna, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Objawem charakterystycznym jest występowanie rumienia wędrującego.

Boreliozę wywołują krętki z grupy Borrelia. Do zakażenia dochodzi podczas ukąszenia człowieka przez będącego nosicielem bakterii kleszcza. Wyróżnia się 3 etapy choroby. W pierwszym pojawia się rumień wędrujący, czyli czerwona plama na skórze w miejscu ukąszenia, która stopniowo rozszerza się, jednocześnie blednąc w części środkowej. U chorego mogą wystąpić objawy paragrypowe oraz naciek limfatyczny (przypomina odcisk - bańkę wypełnioną płynem, występującą w dowolnym miejscu na ciele).

W drugim etapie występują: złe samopoczucie, napadowe bóle stawowo-mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych (często nerwu twarzowego), urazy oponowo-mózgowe. Mogą występować objawy zaburzeń rytmu serca oraz bóle stawów. W ostatniej fazie choroby, po kilkunastu miesiącach, w narządach powstają przewlekłe zmiany.

Na zakażenie boreliozą zagrożone są osoby, które przebywają w plenerze: w lesie, na łące, w parkach miejskich o zaniedbanej wysokiej podściółce (wysoka trawa, chwasty, pokrzywy, krzewy).

- Przed ukąszeniem kleszcza można się zabezpieczyć - tłumaczy Agnieszka Podleśna. - Trzeba nosić odpowiedni ubiór, zwłaszcza w lesie (pełne buty, długie skarpety i długie, obcisłe u dołu spodnie przylegające do butów oraz koszula lub bluza z długim rękawem, najlepiej w jasnych kolorach).

Po powrocie należy dokładnie oglądać ciało i jak najszybciej usunąć kleszcza. Miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować.

Pracownia Bakteriologiczna w WSSE bada krew, wykonując dwa testy: podstawowy ELISA i potwierdzenia - Western Blot. Natomiast od 1 września będzie można zbadać kleszcza usuniętego z miejsca wkłucia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska