Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borowanie nie będzie tanie

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Trzeba zamontować windy, podjazdy, powiększyć metraż. Wobec małych przychodni stomatologicznych stawiane są takie same wymagania, jak w stosunku do dużych szpitali.

Trzeba zamontować windy, podjazdy, powiększyć metraż. Wobec małych przychodni stomatologicznych stawiane są takie same wymagania, jak w stosunku do dużych szpitali.

Szpitale i przychodnie do 2012 roku mają czas, by sprostać warunkom rozporządzenia ministra zdrowia, które dostosowują je do norm unijnych.

- Mamy kłopot z podjazdem dla niepełnosprawnych. Konserwator miejski nie zgadza się na dobudowę, bo kamienica przy moście Paulińskim jest zabytkowa. A wymagania sanepidu i funduszu pozostają. Jesteśmy między młotem a kowadłem. Jeśli nie zmienią się przepisy, pozostaje nam przekształcić się w placówkę prywatną albo będziemy musieli przenieść się. Wszystko przez trzy kamienne schodki - mówi Paulina Barbasiewicz, dyrektor przychodni stomatologicznej „Alfamed” w Toruniu.

<!** reklama>Przychodnia pełni, m.in., całodobowe dyżury dla pacjentów ubezpieczonych. W nocy zgłasza się po 20 osób.

- Dla takiej małej placówki jak nasza, decyzja o przystosowaniu do wymogów unijnych, to ogromne wyzwanie i koszta - dodaje dyrektor „Alfamedu”. - Chodzi o sprzęt, adaptację pomieszczeń, zewnętrzne audyty. Trudno przewidzieć, o ile, ale ceny na pewno pójdą w górę. Z rentgena musieliśmy w ogóle zrezygnować, bo się nie opłaca. Musielibyśmy kupić urządzenia za 12 tys. zł, a robimy miesięcznie pięć zdjęć.

Dr Kazimierz Bryndal, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Stomatologii, przyznaje, że inne placówki mogą być w trudnej sytuacji.

- Dla nas to nic nowego. Windę mamy od 10 lat, jest podjazd dla niepełnosprawnych, specjalna ubikacja - wymienia dyrektor Bryndal. - Niektóre przepisy, np. dotyczące rentgena, są zbyt restrykcyjne. Każdy aparat ma być w osobnym pomieszczeniu. W Niemczech podchodzą do tego bardziej liberalnie, mimo że od wielu lat muszą sprostać standardom europejskim. Wychodzenie Polski przed szereg jest bez sensu.

Inne przepisy odnoszą się do gabinetów prywatnych. Zgodnie z rozporządzeniem z 2000 roku, musiały one mieć m.in. minimum 12 metrów, odpowiednie warunki sterylizacji (autoklawy).

- Kłopot w tym, że to rozporządzenie zostało uchylone w 2005 roku w związku z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, a nowego nie ma. Brakuje aktualnych przepisów, określających wymagania odnośnie prywatnych gabinetów, nie tylko stomatologicznych - mówi Marta Zakrzewska, wicedyrektor toruńskiego sanepidu.

Ile nas to kosztuje?

  • Zwykłe zdjęcie rentgenowskie zęba - 10-15 zł; panoramiczne - 40-50 zł; plomba światłoutwardzalna - 80-100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska