Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boska rola pieniądza często wypiera inne wartości

Radosław Rzeszotek
Z dr. WOJCIECHEM KNIECIEM, socjologiem z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, rozmawia Radosław Rzeszotek.

Z dr. WOJCIECHEM KNIECIEM, socjologiem z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, rozmawia Radosław Rzeszotek.

Z jednej strony wszyscy lubimy mieć pieniądze. Ale z drugiej strony, niektórzy traktują je jako coś nieczystego... Jakby zarabianie było czymś złym.

Pieniądze w hierarchii wartości Polaków są bardzo wysoko. Po transformacji ustrojowej wartości materialne bardzo awansowały i z niektórych badań socjologicznych wynika, że są wyżej niż religia. Jest to dość znaczący przewrót. Dążenie więc do posiadania pieniędzy wiąże się z miłością do nich. Kwestią zasadniczą dla Polaków jest również to, w jaki sposób się pieniądze zdobywa. Jest pewien system normatywny, który mówi: pracuj ciężko, a będziesz miał pieniądze. Albo: bądź zaradny, a będziesz miał pieniądze. Są też kontrnormy: bądź sprytny lub cwany, a będziesz miał pieniądze. Między innymi dlatego w naszym społeczeństwie istnieje ciche przyzwolenie na zdobywanie pieniędzy w sposób półlegalny lub nielegalny.

Mówimy o zjawisku społecznym w skali narodu. Ale czy pieniądze dzielą też ludzi na najniższym szczeblu społecznym?

<!** reklama>Skoro pieniądze znajdują się na szczycie naszych wartości, to są one również przyczyną konfliktów nie tylko w skali makro, ale również mogą być przyczyną rozwodów. Znamy przecież także przypadki, że pomiędzy małżonkami dochodzi do poważnych sporów właśnie z powodu wysokości zarobków. Jeśli przyjrzymy się z kolei firmom i spółkom, nietrudno zauważyć, że to właśnie pieniądze są główną przyczyną sporów i niepokojów.

W spory o pieniądze pomiędzy zwaśnionymi stronami coraz częściej wkraczają windykatorzy. Czy ich wizerunek w społeczeństwie uległ zmianie?

Kiedyś windykator kojarzył się z człowiekiem bez włosów i z pałką bejsbolową w bagażniku. Dziś jednak ten zawód bardzo się sprofesjonalizował. Przyczyna tego jest prosta. Coraz więcej Polaków bierze kredyty i coraz więcej z nich wpada w pułapki kredytowe. Żeby te długi ściągać, nie trzeba już stosować metod sprzed kilkunastu lat. Profesjonalizacja tego zawodu polega na tym, że to prawnicy zazwyczaj zajmują się egzekucją długów, a i sami dłużnicy godzą się z tym, że długi prędzej czy później trzeba będzie oddać.

Czy nasze oczekiwania wobec pieniędzy i życia codziennego nie są poniekąd kreowane przez reklamy i media?

- Rola mediów jest tu podstawowa. Jeśli ktoś jest bombardowany codziennie informacją: „Stać cię na to, powinieneś to mieć”, to rzeczywiście zacznie tego pożądać. Ci, których nie stać na różne dobra, zadłużają się jednak po to, żeby zaspokoić potrzeby wykreowane przez reklamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska