Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie w miastach partnerskich Torunia

Szymon Spandowski
Holenderska Lejda jest w czasie Bożego Narodzenia pięknie udekorowana. Przed świętami w mieście odbywa się tradycyjny jarmark. Na straganach zbudowanych na ustawionych nad kanałami pontonach, królują regionalne specjały
Holenderska Lejda jest w czasie Bożego Narodzenia pięknie udekorowana. Przed świętami w mieście odbywa się tradycyjny jarmark. Na straganach zbudowanych na ustawionych nad kanałami pontonach, królują regionalne specjały Nadesłane
W większości miast partnerskich Torunia święta Bożego Narodzenia obchodzone są prawie tak samo jak w Polsce. Za tym „prawie” kryją się jednak bardzo interesujące różnice.

Mieszkańcy fińskiej Hämeenlinny spędzają święta w spokoju. Tak każe zwyczaj respektowany w tym kraju od XIII wieku. W wigilię, w samo południe, w dawnej stolicy kraju Turku, ogłaszany jest pokój, który ma obowiązywać przez całe święta. Od ponad 30 lat uroczystość transmituje fińska telewizja, zawsze przy tej okazji gromadząc przed ekranami tłumy. Świąteczny pokój jest rzeczą świętą i przestrzeganą w całym kraju, o ile nie znajduje się on w stanie wojny.

Sauna obowiązkowa
Do świątecznego stołu Finowie siadają oczyszczeni, wcześniej muszą się więc obowiązkowo udać do sauny, co ma tym razem przede wszystkim wymiar duchowy. Zaglądają również na cmentarze, strojąc groby swoich bliskich.

Po świątecznej kolacji odwiedza ich Joulupukki, czyli święty Mikołaj. Później Finowie wybierają się do kościoła, skąd po mszy wracają często w wielkim pośpiechu, organizując wyścigi konne z kościoła do domów. Ta tradycja jest oczywiście kultywowana tam, gdzie jeszcze są konie.

Zobacz też: Wszystko o świętach

Hämeenlinna w Finlandii jest partnerskim miastem Torunia od 1989 roku, natomiast z Getyngą więzy braterstwa wiążą nas od niemal 40 lat.

W kościele i przy stole
- W wigilię po południu wiele rodzin idzie do kościoła - mówi Karin Ropeter z getyńskiego magistratu. - Później przychodzi czas na posiłek. Większość osób decyduje się na typowe potrawy, jak kiełbaski i sałatka ziemniaczana. Po posiłku wręczamy sobie przed choinką prezenty.

Do domów, w których mieszkają dzieci, na ogół zagląda święty Mikołaj. Czasami z kijem, którym grozi urwisom. W takich sytuacjach można go jednak udobruchać śpiewając kolędę, bądź recytując bożonarodzeniowy wiersz. Święta w Getyndze są na ogół rodzinne. Na stołach w tym czasie pojawiają się m.in. pieczone gęsi z kluskami i czerwoną kapustą.

W Lejdzie, z którą Toruń bardzo owocnie współpracuje od 1988 roku, Boże Narodzenie, a co za tym idzie również wigilia, nie mają tak bardzo sakralnego charakteru, jak w wielu innych krajach Europy. W Holandii liczba osób wierzących i odwiedzających kościoły szacowana jest na 20 procent. Boże Narodzenie jest tu przede wszystkim świętem rodzinnym. Poprzedza je tradycyjny targ urządzany na ustawionych nad kanałami pontonach. Na straganach królują lokalne specjalności. Domy są świątecznie udekorowane, zarówno na zewnątrz, jak i od środka, a ich mieszkańcy w pierwszy dzień świąt często wybierają się do restauracji na wspólny obiad.

Festiwal słońca
W Angers, z którym Toruń zbratał się w tym roku, 26 grudnia rozpocznie się festyn zimowego słońca. Na liście atrakcji są m.in. pokazy światła, wystawy, warsztaty mikołajowe i kiermasze z tradycyjnymi produktami. Będzie też święty Mikołaj, chociaż nie przyjedzie do miasta saniami.

- W tym roku święty Mikołaj wyląduje w Angers na spadochronie - mówi Bruno Gourdon z Departamentu Współpracy Międzynarodowej tamtejszego ratusza.

Festiwal będzie trwał do 31 grudnia.

Przeczytaj także: Jaka pogoda będzie w święta w Toruniu

Mieszkańcy słoweńskiego Novego Mesta pieką na święta chleby z trzech rodzajów zbóż: pszeniczne, żytnie i gryczane. Ta tradycja w innych częściach Słowenii się nie zachowała. Przygotowują również poticę, coś w rodzaju naszego makowca, ale z orzechami. Jej ciasto jest jednak cieńsze niż w makowcu i zwijane dodatkowo w pierścień.

Poza choinkami symbolem świąt na Słowenii są również szopki - drewniane i ceramiczne, w których na ogół można zobaczyć wiele elementów regionalnych, niekoniecznie związanych z Betlejem. O tym, co się w tym mieście ponad dwa tysiące lat temu wydarzyło, Słoweńcy przypominają podczas często organizowanych w święta przedstawień. Takie jasełka cieszą się wielką popularnością i gromadzą tłumy widzów. Nic dziwnego, są wystawiane m.in. pod ziemią w słynnej jaskini Postojna.

Zobacz także:

Dziś (23.12] Opłatek Maltański odbył się w 29 miastach w Polsce. Toruń był jednym z nich. Opłatek Maltański to ogólnopolska akcja charytatywna, której organizator Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, co roku zaprasza do świątecznego stołu setki osób: ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne. Dla wielu z tych osób możliwość wzięcia udziału w Opłatku Maltańskim jest jedyną szansą na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia.

Opłatek Maltański w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska