Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Bożonarodzeniowe kiermasze i jarmarki świąteczne w...

Bożonarodzeniowe kiermasze i jarmarki świąteczne w Kujawsko-Pomorskiem. Kupowanie przy grzańcu i barszczyku

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu
1/10

Przejdź do
galerii zdjęć

©Jacek Smarz

Nie masówka z supermarketów, nie chińszczyzna... A może coś oryginalnego na choinkę i do torby św. Mikołaja kupimy na przedświątecznym kiermaszu?
Na toruńskim Rynku Staromiejskim już święta. W pierwszym dniu grudnia podwoje otworzył tu jarmark bożonarodzeniowy. Można się zaopatrzyć w przedmioty do dekoracji mieszkania albo takie, które położymy pod choinką, od kapci po biżuterię. Można kupić świąteczne kulinaria.

A ponieważ jarmark ma być nie tylko miejscem zakupów, ale i spędzenia czasu w atmosferze zbliżających się świąt, ustawiono też stoiska serwujące potrawy i napoje, w tym grzane wino. Na dzieci czekają autka i bajkowa kolejka. Jarmark będzie czynny do 21 grudnia, od niedzieli do czwartku w godz. 11-18, a w piątki i soboty w godz. 11-21.

Jarmark w BydgoszczyPo zeszłorocznych słowach krytyki świąteczny jarmark w Bydgoszczy ma w tym roku nabrać rozmachu. Rozpocznie się 14 grudnia, a skończy w przeddzień Wigilii. Stragany staną wzdłuż ulicy Mostowej, „domki” handlowe i gastronomiczne na moście Sulimy-Kamińskiego. Oferta? Tradycyjna: ozdoby choinkowe, upominki i kulinaria, od pierogów po miód. Punkty gastronomiczne zaserwują gorącą czekoladę, grzaniec, barszcz.

Przyciągać mają dodatkowe atrakcje: prezentacja twórczości uczniów Liceum Plastycznego, stoisko poczty z okolicznościowymi kartkami i znaczkami, występy artystyczne. Na scenie przy amfiteatrze Muzeum Okręgowego wystąpi m.in. Majka Jeżowska. Przyjedzie Mikołaj z Finlandii. Popisywać się będą iluzjoniści i rzeźbiący w lodzie. Ruszy karuzela.

Na jarmark będzie się można wybrać w godz. od 13 do 20.Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w ToruniuNa choince słomiane i bibułkowe ozdoby, pod nią prezenty: drewniane zabawki, koronki z Koniakowa i łowickie hafty, na stole tradycyjna ceramika z różnych regionów Polski. Dekorację wnętrza uzupełnia szopka od rzeźbiarza ludowego. A zamiast SMS-a z życzeniami wysyłamy kartkę z kurpiowską wycinanką. Takie mogą być święta po zakupach na kiermaszu w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Ta doroczna impreza odbywa się od 30 lat. W najbliższą niedzielę weźmie w niej udział stu wystawców wybranych spośród niemal trzystu chętnych.

Dobieramy ich skrupulatnie, biorąc pod uwagę jakość oferty, osadzenie w tradycji. Około 90 procent zaproszonych to członkowie Stowarzyszenie Twórców Ludowych -mówi Joanna Sójka z muzeum. - Są wśród nich tacy, którzy przyjeżdżają na kiermasz od początku, jak pan Ryszard Kucharzyk przywożący ozdoby choinkowe ze słomy. Nasi stali wystawcy mają też stałych klientów.Ale są i młodzi, którzy folklor traktują jako inspirację, stąd w sprzedaży np. nieznana ich babciom biżuteria z łowickim haftem. Wstęp na kiermasz kosztuje 5, 3 lub10 (dla czteroosobowej rodziny) zł.

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym we WłocławkuMiłośników tradycji już po raz 15. na kiermasz przedświąteczny zaprasza Muzeum Etnograficzne we Włocławku - 9 grudnia w godz. od 10 do 15. Na kilkudziesięciu stoiskach regionalni twórcy i rękodzielni zaoferują ozdoby na choinkę, drobiazgi do dekoracji wnętrz i przedmioty, które mogą stać się prezentami. Będzie się można zaopatrzyć w chleb, słodkości, miód, kapustę z grochem, pierogi, wędliny...

Wiernych sympatyków ma „X-mas Kram” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, czyli świąteczne targi rękodzieła. Odbędą się po raz szósty - 8 grudnia od godz. 12 do 18. Do kupienia będą m.in. autorskie zabawki, designerskie ubrania i biżuteria od kilkudziesięciu wystawców. Wstęp jest wolny.

Mikołajki to zwyczaj mający bardzo długą tradycję. Już w średniowieczu dzieci dostawały prezenty od osób przebranych za świętego Mikołaja. Co więcej,

Mikołajki przed laty - zobacz, jak wyglądały! Tacy Mikołajowie przychodzili kiedyś do dzieci!

17

Fot. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / nac.gov.plZobacz też: Reporter "Nowości" w ciele starszej osoby


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Warto zobaczyć

Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Nowe autobusy w Toruniu WIZUALIZACJE

Nowe autobusy w Toruniu WIZUALIZACJE

Gigantyczny park wodny 200 km od Torunia!

Gigantyczny park wodny 200 km od Torunia!