Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożonarodzeniowe kiermasze i jarmarki świąteczne w Kujawsko-Pomorskiem. Kupowanie przy grzańcu i barszczyku

Mirosława Kruczkiewicz
Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu
Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu Jacek Smarz
Nie masówka z supermarketów, nie chińszczyzna... A może coś oryginalnego na choinkę i do torby św. Mikołaja kupimy na przedświątecznym kiermaszu?

Na toruńskim Rynku Staromiejskim już święta. W pierwszym dniu grudnia podwoje otworzył tu jarmark bożonarodzeniowy. Można się zaopatrzyć w przedmioty do dekoracji mieszkania albo takie, które położymy pod choinką, od kapci po biżuterię. Można kupić świąteczne kulinaria.

A ponieważ jarmark ma być nie tylko miejscem zakupów, ale i spędzenia czasu w atmosferze zbliżających się świąt, ustawiono też stoiska serwujące potrawy i napoje, w tym grzane wino. Na dzieci czekają autka i bajkowa kolejka. Jarmark będzie czynny do 21 grudnia, od niedzieli do czwartku w godz. 11-18, a w piątki i soboty w godz. 11-21.

Jarmark w Bydgoszczy

Po zeszłorocznych słowach krytyki świąteczny jarmark w Bydgoszczy ma w tym roku nabrać rozmachu. Rozpocznie się 14 grudnia, a skończy w przeddzień Wigilii. Stragany staną wzdłuż ulicy Mostowej, „domki” handlowe i gastronomiczne na moście Sulimy-Kamińskiego. Oferta? Tradycyjna: ozdoby choinkowe, upominki i kulinaria, od pierogów po miód. Punkty gastronomiczne zaserwują gorącą czekoladę, grzaniec, barszcz.

Przyciągać mają dodatkowe atrakcje: prezentacja twórczości uczniów Liceum Plastycznego, stoisko poczty z okolicznościowymi kartkami i znaczkami, występy artystyczne. Na scenie przy amfiteatrze Muzeum Okręgowego wystąpi m.in. Majka Jeżowska. Przyjedzie Mikołaj z Finlandii. Popisywać się będą iluzjoniści i rzeźbiący w lodzie. Ruszy karuzela.

Na jarmark będzie się można wybrać w godz. od 13 do 20.

Rosyjski święty Mikołaj to Dziadek Mróz, który podróżuje z wnuczką śnieżynką i roznosi grzecznym dzieciom prezenty. Rosyjskie dzieci wierzą, że Dziadek Mróz mieszka w miejscowości Wielki Ustiug na północy kraju, a choinkę dekorują dopiero na Nowy Rok.

Jak jest obchodzone Boże Narodzenie w różnych częściach świa...

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Na choince słomiane i bibułkowe ozdoby, pod nią prezenty: drewniane zabawki, koronki z Koniakowa i łowickie hafty, na stole tradycyjna ceramika z różnych regionów Polski. Dekorację wnętrza uzupełnia szopka od rzeźbiarza ludowego. A zamiast SMS-a z życzeniami wysyłamy kartkę z kurpiowską wycinanką. Takie mogą być święta po zakupach na kiermaszu w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Ta doroczna impreza odbywa się od 30 lat. W najbliższą niedzielę weźmie w niej udział stu wystawców wybranych spośród niemal trzystu chętnych.

Dobieramy ich skrupulatnie, biorąc pod uwagę jakość oferty, osadzenie w tradycji. Około 90 procent zaproszonych to członkowie Stowarzyszenie Twórców Ludowych -mówi Joanna Sójka z muzeum. - Są wśród nich tacy, którzy przyjeżdżają na kiermasz od początku, jak pan Ryszard Kucharzyk przywożący ozdoby choinkowe ze słomy. Nasi stali wystawcy mają też stałych klientów.

Hoł, hoł, hoł...! Mikołajkowe MEMY wprawią cię w prawdziwie ...

Ale są i młodzi, którzy folklor traktują jako inspirację, stąd w sprzedaży np. nieznana ich babciom biżuteria z łowickim haftem. Wstęp na kiermasz kosztuje 5, 3 lub10 (dla czteroosobowej rodziny) zł.

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

Miłośników tradycji już po raz 15. na kiermasz przedświąteczny zaprasza Muzeum Etnograficzne we Włocławku - 9 grudnia w godz. od 10 do 15. Na kilkudziesięciu stoiskach regionalni twórcy i rękodzielni zaoferują ozdoby na choinkę, drobiazgi do dekoracji wnętrz i przedmioty, które mogą stać się prezentami. Będzie się można zaopatrzyć w chleb, słodkości, miód, kapustę z grochem, pierogi, wędliny...

Wiernych sympatyków ma „X-mas Kram” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, czyli świąteczne targi rękodzieła. Odbędą się po raz szósty - 8 grudnia od godz. 12 do 18. Do kupienia będą m.in. autorskie zabawki, designerskie ubrania i biżuteria od kilkudziesięciu wystawców. Wstęp jest wolny.

Mikołajki to zwyczaj mający bardzo długą tradycję. Już w średniowieczu dzieci dostawały prezenty od osób przebranych za świętego Mikołaja. Co więcej, jeszcze w XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy! Niektóre z atrybutów świętego Mikołaja również mają długą historię - długa, siwa broda i czerwona szata znane były już w XV wieku. Wtedy oczywiście święty Mikołaj miał jeszcze atrybuty biskupie - szatę oraz mitrę i pastorał. W baśniową postać zaczął powoli przekształcać się na przełomie XIX i XX wieku. A jak wyglądały polskie mikołajki przed laty? Zobacz w naszej galerii!Gwiazdka dla dzieci w Katowicach, 1934 rok

Mikołajki przed laty - zobacz, jak wyglądały! Tacy Mikołajow...

Zobacz też: Reporter "Nowości" w ciele starszej osoby

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska