Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bransoletka wezwie pomoc. Starsze, samotne osoby zainteresowane teleopieką mogą się już zgłaszać po kolejne ratujące życie urządzenia

Justyna Wojciechowska-Narloch
Marszałek Piotr Całbecki 3 lipca tego roku przekazał seniorom z regionu  pierwsze Bransoletki życia
Marszałek Piotr Całbecki 3 lipca tego roku przekazał seniorom z regionu pierwsze Bransoletki życia Grzegorz Olkowski
Zasłabnięcie, skok ciśnienia czy zwykły upadek mogą się zdarzyć w każdym wieku. Istnieją sprzęty, które w takich przypadkach ratują zdrowie i życie.

Na początku lipca 55 seniorów z całego województwa kujawsko-pomorskiego otrzymało z rąk marszałka Piotra Całbeckiego niezwykłe urządzenia. To bransoletki, które jednak wcale nie są biżuterią, a sprzętem ratującym ze zdrowotnych opresji.

Jak się okazuje, takie elektroniczne ozdoby dla własnego bezpieczeństwa chce mieć coraz więcej seniorów.

- Mam syna, na którego nie mogę narzekać, ale on mieszka daleko, w Szczecinie - opowiada dzwoniąca do redakcji 78-letnia pani Krystyna z okolic Wąbrzeźna. - Czułabym się pewniej z taką dodatkową ochroną.

Sygnał idzie w świat

Tu należy wyjaśnić, czym są bransoletki życia, które testuje 55 starszych osób w regionie. To nic innego jak nowoczesny system opiekuńczo-ratunkowy składający się z nadajników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych.

Zobacz też:

Największy dom towarowy Torunia został otwarty jesienią 1980 roku."Obiekt ma pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego połowa to tak zwana powierzchnia handlowa, zaś druga część, magazyny - pisały wtedy "Nowości". - Na półkach zgromadzono towary o łącznej wartości ok. 15 milionów złotych, drugie tyle znajduje się w magazynach. Placówka zatrudnia niespełna 200 osób. (…) Słowa uznania należą się handlowcom za szybkie, bo trwające około dwóch tygodni przygotowanie obiektu do sprzedaży. Jest to swoisty rekord. Inna sprawa, że pawilon, którego budowa miała trwać zgodnie z harmonogramem przez dwa i pół roku, realizowany był przez ponad pięć lat”. Zobacz także:Tak wyglądał kiedyś ToruńSzczury w Toruniu. Gdzie jest najgorzej?NowosciTorun

Uniwersam, Solaris Center i... Nowe Centrum Torunia w dołku [ZDJĘCIA]

Nadajniki/odbiorniki z komunikatorem audio umocowane są w bransoletkach, które seniorzy stale noszą na ręce. Wciśnięcie przycisku alarmowego uruchamia pomoc. Najpierw z podopiecznym próbuje się skontaktować opiekun z centrum operacyjnego. Stosownie do sytuacji zawiadamia on rodzinę, innych bliskich lub sąsiadów, albo np. wzywa karetkę ratunkową. Bransoletki zostały też wyposażone w czujnik upadku, licznik kroków, pomiar tętna oraz geolokalizację. To szczególnie ważne w przypadku aktywnych osób, które np. lubią spacery czy przejażdżki rowerowe. W sytuacji zagrożenia lokalizator namierzy ich w lesie czy parku.

Starzejemy się

Osób takich jak cytowana wcześniej pani Krystyna przybywa nie tylko w regionie, ale również w całym kraju. Żyją samotnie, w pustych mieszkaniach czy domach i nie zawsze mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie. Najczęściej ich współmałżonkowie już odeszli z tego świata, a dzieci - o ile są- mieszkają daleko, nierzadko poza granicami kraju.

- Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, a dla rodzin możliwość kontynuowania pracy zawodowej i wypełniania innych obowiązków ze świadomością, że rodzice czy dziadkowie są pod opieką - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa rozdając w lipcu pierwsze bransoletki życia.

Czekają na wnioski

Dziś już wiadomo, że i pani Krystyna z okolic Wąbrzeźna dostanie swoją szansę na takie urządzenie. Musi tylko zgłosić, że che je otrzymać i w odpowiednim czasie dopełnić prostych formalności. Chodzi m.in. o przygotowaną przez lekarza informację o stanie zdrowia i przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach, alergiach.

Zobacz również:

Rodzina 1000 plus. To nowy program wsparcia dla rodzin nad którym pracuje Prawo i Sprawiedliwość. Ma on być korektą dotychczasowego 500+. W ocenie posła PiS, Janusza Szewczaka - "To bardzo dobry pomysł. Trzeba wspierać polskie rodziny". O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTAJCIE NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>WAŻNE: Sprawdź kto może stracić 500+?

1000 plus zastąpi 500 plus? Nowy program PiS dla rodzin

Chęć udziału w kolejnej edycji można już dziś zgłaszać w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej - telefonicznie (tel.: 56 657 14 69) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: [email protected]). Informację zwrotną wnioskodawcy otrzymają, gdy ruszy kolejny nabór wniosków. A stanie się to jesienią.

Zobacz również:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska