Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[BRONIMY UMK] Słaba Akademia Medyczna stała się pod egidą UMK liczącym się, mocnym ośrodkiem

Lucyna Budniewska
Krzysztof Czabański uważa, że metropolia musi rozwijać cały region
Krzysztof Czabański uważa, że metropolia musi rozwijać cały region Grzegorz Olkowski
Integralność UMK jest oczywista i powinna trwać, ponieważ jest to siła całego regionu, nie tylko Torunia - podkreśla Krzysztof Czabański, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[break]
Krzysztof Czabański, poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu toruńsko-włocławskiego oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który spotkał się w sobotę z dziennikarzami na briefingu prasowym w Toruniu, przedstawił stan prac nad ustawą medialną, odniósł się także do aktualnych, najważniejszych wydarzeń w regionie kujawsko-pomorskim jak prace nad ustawą metropolitalną i konflikt narastający wokół próby oderwania od UMK Collegium Medicum.

Metropolia dla wszystkich

Na pytanie redakcji „Nowości”, jakie będą losy przyjętej pod koniec ubiegłej kadencji ustawy metropolitalnej i jak ocenia działania części bydgoskich polityków, którzy do tworzonej przez siebie samodzielnej metropolii bydgoskiej chcą włączyć także jedną z gmin powiatu toruńskiego, poseł Krzysztof Czabański odpowiedział:

- Z tego co wiem, są szykowane inicjatywy poselskie, bo projekt jednej z tych inicjatyw trafił również do mnie, jako posła okręgu toruńsko-włocławskiego. Na pewno posłowie z tego okręgu będą robili wszystko, żeby przyszła metropolia była dobra dla całego regionu. Ona nie może być egoistycznie nastawiona tylko na jedno miasto, czy na jedną część województwa kujawsko-pomorskiego. Polityk Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznie podkreślał, że w pracach nad metropolią musi znaleźć się takie rozwiązanie, które będzie rozwijało cały nasz region i na pewno musi znaleźć się w przyszłej strukturze metropolii niebagatelnie miejsce dla Torunia.

UMK nie do rozbicia

Zapytaliśmy także, czy Uniwersytet Mikołaja Kopernika, toruńscy politycy i samorządowcy oraz wszyscy mieszkańcy Torunia mogą liczyć na jego wsparcie w obronie integralności uczelni, od której bydgoscy politycy chcą odłączyć Collegium Medicum.

- Oczywiście, że tak - zapewnił Krzysztof Czabański. - Ta integralność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest zupełnie oczywista i powinna ona trwać, ponieważ jest to siła całego regionu, nie tylko Torunia..

Przypomnijmy: do Sejmu trafił społeczny projekt powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie majątku i kadry obecnego Collegium Medicum UMK. Projekt poparło 160 tys. osób a zbieraniu podpisów towarzyszyła hałaśliwa kampania, straszono m.in. przenoszeniem wydziałów i klinik z Bydgoszczy do Torunia.

Krzysztof Czabański poinformował także o przebiegu prac nad ustawą medialną. Tak zwana duża ustawa medialna jego zdaniem trafi do parlamentu i będzie procedowana w kwietniu-maju. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będzie obowiązywała od 1 lipca tego roku.

Ważną zmianą będzie nowy system finansowania mediów publicznych. Dotychczasowy abonament ma zastąpić nowa składka audiowizualna, która ma być niższa niż dotychczasowe opłaty RTV.

Bonus za abonament

W imieniu Czytelników „Nowości” zapytaliśmy także o to, czy w tej sytuacji warto płacić abonament radiowo-telewizyjny za cały rok. Wiele osób postępuje w ten sposób, gdyż przy opłacie całorocznej mogą skorzystać ze zniżki. Niepokoją się jednak, czy jeżeli w trakcie roku zostanie wprowadzona nowa opłata, te pieniądze nie przepadną?

- Te pieniądze nie przepadną, one będą wliczone ewentualnie w te nowe opłaty, a być może będzie z tym związany jeszcze pewien bonus, jeżeli ktoś zapłacił za cały rok dotychczasowy abonament - podkreśla minister Czabański. - Nowa składka audiowizualna będzie na pewno niższa niż obecna składka w ramach abonamentu. Nadpłacone pieniądze będą wliczone na poczet przyszłych opłat, czy zwrócone w inny sposób, a oprócz tego będą być może jeszcze jakieś bonusy dla tych ludzi, dzięki którym media publiczne jeszcze w ogóle trwają, czyli dla tych, którzy jeszcze płacą abonament RTV.

Przypomnijmy, że abonament za korzystanie z odbiornika radiowego i telewizyjnego wynosi w tym roku 245,15 zł (przy opłacie za 12 miesięcy)

Zdecyduje centrala

Na pytanie dziennikarzy TVP Bydgoszcz i Radia PiK, czego mogą się spodziewać stacje regionalne TVP i Polskiego Radia w nowej sytuacji, minister Krzysztof Czabański odpowiedział: - My wbrew pogłoskom nie będziemy zwalniać, my będziemy przyjmować do pracy, bo chcemy i potrzebujemy profesjonalnych pracowników. Co do kierownictwa mediów regionalnych, będzie to zależało od oceny pracy, jak zawsze. Decyzje podejmować będą centralne władze, jeśli chodzi o TVP, to taką władzą jest prezes lub w nowym kształcie dyrektor telewizji po przekształceniach. On będzie decydował o obsadzie oddziałów regionalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska