Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brudne chodniki na toruńskiej starówce. Kiedy będą umyte?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Plamy na toruńskich chodnikach straszą przechodniów, wśród których są setki tysięcy turystów.
Plamy na toruńskich chodnikach straszą przechodniów, wśród których są setki tysięcy turystów. Grzegorz Olkowski
Zimą zasłonięte przez śnieg i błoto, wiosną wychodzą na wierzch - plamy i brud na toruńskich chodnikach straszą przechodniów. Co ze sprzątaniem miasta?

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

od 16 lat

Zabrudzona wizytówka?

Rocznie Toruń odwiedza około dwóch milionów turystów. Mniej przyjezdnych było jedynie w roku 2020, kiedy rozpoczęła się pandemia Covid-19, ale i tak, nawet wtedy miasto zwiedziło ponad 900 tys. osób. Najwięcej turystów przyciąga oczywiście starówka — wizytówka Torunia, tłumnie odwiedzana także przez mieszkańców miasta, szczególnie w coraz cieplejsze wieczory.

Jak czystość na toruńskim starym mieście oceniają przechodnie?

- Mogłoby być zdecydowanie czyściej, chociaż, moim zdaniem, porządek ogólnie jest — mówi pani Aleksandra, która pracuje w Toruniu. Perspektywa, jak zawsze, zależy jednak od miejsca siedzenia.

- Jest czysto, naprawdę jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Przyjechaliśmy z Niemiec i u nas w mieście jest dopiero bałagan — komentują Magda, Monika i Andrzej, którzy na co dzień mieszkają za granicą.

- W takim Mannheim przed tymi kamienicami by leżały jakieś materace stare, worki ze śmieciami, a tu jest porządek — wskazują na kamienice przy ul. Chełmińskiej.

Polecamy

W 2009 roku na ulicy Szerokiej odsłonięto 22 herby miast, z którymi Toruń w średniowieczu utrzymywał kontakty handlowe. Ozdobne tablice przedstawiają herby m.in. Gdańska, Dortmundu czy Brunszwiku. Chociaż, by dojrzeć symbol tego ostatniego, trzeba się postarać, bo zasłania go solidna warstwa brudu. - Jak się bliżej przyjrzeć, to rzeczywiście widać ten brud. Wszyscy zrzucają winę na innych, a sami nie dbają, wylewają jakieś słodkie napoje i potem zostają takie plamy — zwraca uwagę z kolei mieszkanka Torunia — pani Irena.

Czysto na majówkę?

Jak jednak słyszymy w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, które jest odpowiedzialne m.in. za porządek na toruńskich ulicach, na razie mycie chodników nie wchodzi w grę.

- Termin rozpoczęcia pozimowego mycia ulic jest ściśle uzależniony od pogody. Dopóki nadal zdarzają się poranne przymrozki, nie możemy rozpocząć mycie chodników — tłumaczy Grzegorz Brożek, prezes MPO. – W naszej pracy stosujemy metodę wieczornego mycia chodników, ze względu na mniejszy, niż w ciągu dnia, ruch pieszych. Jednak możemy zacząć działać dopiero po ustąpieniu przymrozków, aby nie stwarzać zagrożenia dla pieszych, którzy na śliskiej nawierzchni mogliby upaść.

Polecamy

Jak tłumaczy Grzegorz Brożek, MPO obecnie przygotowuje się na ewentualne opady śniegu i minusowe temperatury, których nadejście zapowiadają synoptycy w najbliższych dniach. Przy takiej aurze o myciu ulic nie ma mowy. - Planujemy rozpocząć ten proces już w kwietniu, gdy temperatura będzie dodatnia przez całą dobę. Do końca marca realizujemy zlecenie na zimowe utrzymanie ulic i chodników oraz uprzątamy piasek z ulic – mówi prezes MPO.

Na razie z ulic znika piach

Od początku marca MPO natomiast prowadzi akcję sprzątania ulic z piachu, który został po zimowej akcji utrzymania ulic i chodników. Piasek zniknął już, chociażby z Szosy Lubickiej, obrzeży starówki, czyli Wałów gen. Sikorskiego, ulicy Warszawskiej i Bulwaru Filadelfijskiego. Nie ma już go także na ulicy Odrodzenia, Czerwonej Drodze i ulicy Grudziądzkiej.

Polecamy

Piasek znika także z ulic starówki, która jak zapewnia MPO, z piachu jest czyszczona regularnie. Pracowników miejskiego przedsiębiorstwa czeka natomiast jeszcze sprzątanie mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam, jak wskazują pracownicy MPO, więcej piasku będą po zimie sprzątać, niż użyli go do zimowego utrzymania dróg.

Przypomnijmy, że zimą MPO - na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg - odpowiada łącznie za utrzymanie 944 kilometrów toruńskich ulic. Powierzchnia utrzymania chodników komunalnych i dróg rowerowych wynosi z kolei około 1 550 000 metrów kwadratowych. Na te kilometry i metry kwadratowe, piasek był wysypywany po opadach śniegu i przymrozkach. Jeśli sprawdzą się prognozy synoptyków, na toruńskie ulice znowu może trafić piasek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska