Nasza Loteria

Bryndza już bliska unijnego certyfikatu

m
Za pół roku certyfikat unijny otrzyma bryndza podhalańska. Będzie to drugi po oscypku regionalny produkt polski zarejestrowany w Unii Europejskiej.

Za pół roku certyfikat unijny otrzyma bryndza podhalańska. Będzie to drugi po oscypku regionalny produkt polski zarejestrowany w Unii Europejskiej.

- Ukazało się właśnie rozporządzenie Rady UE dotyczące rejestracji bryndzy podhalańskiej. Jeśli nie wpłyną protesty państw członkowskich w tej sprawie, za około 6 miesięcy bryndza otrzyma tzw. nazwę pochodzenia - mówi Dariusz Goszczyński, dyrektor Biura Oznaczeń Geograficznych i Promocji Ministerstwa Rolnictwa.

<!** reklama left>- Nazwa „bryndza podhalańska” wskazuje na obszar produkcji, zatem nie powinno być protestów członków Unii w tej sprawie - mówi Jan Janczy, dyrektor Biura Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz z siedzibą w Nowym Targu.

- Na otrzymanie certyfikatu unijnego czeka 10 produktów regionalnych z Polski, w tym także z Kujawsko-Pomorskiego, jednak formalności zostały spełnione tylko wobec oscypka i bryndzy podhalańskiej - dodaje Dariusz Goszczyński.

Przypomnijmy - dla oscypka nazwa pochodzenia zostanie nadana na początku roku 2007. Nazwa pochodzenia oznacza, że dany produkt wyrabiany jest na ściśle określonym obszarze, według tradycyjnej, kilkuwiekowej receptury. Bryndza podhalańska, posiadająca certyfikat UE, będzie wyrabiana wyłącznie na terenie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz na obszarze 6 gmin powiatu żywieckiego. Pierwsze udokumentowane informacje o produkcji bryndzy na Podhalu pochodzą z XVI wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska