Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Centrum Nowoczesności opóźni się o trzy miesiące

Joanna Pociżnicka-Posadzy
Zamieszanie na placu budowy trzech instytucji w Toruniu. Pol-Aqua nie zdąży oddać obiektów dawnych młynów na czas. To już kolejna realizacja spółki, która się opóźnia.

Zamieszanie na placu budowy trzech instytucji w Toruniu. Pol-Aqua nie zdąży oddać obiektów dawnych młynów na czas. To już kolejna realizacja spółki, która się opóźnia.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197029" sub="Czy budowa Centrum Nowoczesności w dawnych młynach przy ulicach Kościuszki, Łokietka i Dworcowej w Toruniu zakończy się w lutym 2013 roku? Na razie widoki na taki scenariusz są marne. Fot.: ADAM ZAKRZEWSKI">

Pierwotny termin ukończenia prac przypada na 5 listopada, ale już wiadomo, że nie zostanie dotrzymany. Powodem jest zła pogoda oraz... problemy techniczne. <!** reklama>

Wina po połowie

Umowa na wykonawstwo pomiędzy Urzędem Miasta a firmą Pol-Aqua z Piaseczna została podpisana pod koniec grudnia 2010 roku. W styczniu 2011 roku plac budowy przekazany został wykonawcy, który miał przeprowadzić tam kompleksową renowację i adaptację budynków młynów do nowych funkcji. Jednak mimo zaawansowania robót firma nie wyrobi się na czas. Powodów jest kilka.

- Wiemy, że pierwotny termin oddania młynów, czyli 5 listopada, jest blisko i nie jest realne, by zdążyć do tego czasu - potwierdza Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. - Najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z przesunięciem tego terminu.

Jakim?

- Sądzę, że może być to luty lub marzec. Czekam na otrzymanie nowego harmonogramu - dodaje.

Jak jednak zastrzega kierownik budowy Arkadiusz Kowalski, opóźnienie nie wynika wyłącznie z winy wykonawcy. - Opóźnienie jest, chociaż w tym przypadku nie jest to wina głównego wykonawcy. Było parę przyczyn. Pogoda, która miała jakiś wpływ na przebieg realizacji budowy, jak i inne niezależne od nas przyczyny.

Co w takim razie przyczyniło się do zastoju na budowie? - Dość długo czekaliśmy na zdemontowanie anten telefonii komórkowej Polkomtelu, które znajdowały się na wieży, co opóźniło nam prace w tym miejscu, a co za tym idzie, również zamknięcie samego obiektu. Na dziś wszystkie fronty robót zostały jednak odblokowane i zakończenie prac w pierwszym kwartale 2013 roku jest realne - dodaje kierownik.

Część winy za taki stan rzeczy ponosi również magistrat. Zbyt późno zabrał się za demontaż anten, budynek wciąż jeszcze nie został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Strachu nie ma?

Według kierownika budowy zaawansowanie prac jest zadowalające i nie ma czego się bać. - Rzeczowe zrealizowanie zadania jest na poziomie 80 procent, natomiast finansowe jest mniejsze, około 70 procent - z uwagi na to, że umowa jest skonstruowana w taki, a nie inny sposób. Na szczęście większość prac, takich jak wylewanie posadzek, prace tynkarskie oraz wykończeniowe, prowadzonych jest już wewnątrz budynku, co pozwala wykonywać je nawet podczas niskich temperatur - tłumaczy Arkadiusz Kowalski.

Jak się okazuje, podobne problemy Pol-Aqua miała podczas innych swoich realizacji. Każda z nich oddawana była ze sporym opóźnieniem lub... w ogóle. Takim przykładem jest Gdański Teatr Szekspirowski, który kilka dni temu podziękował za współpracę wykonawcy. Budowa miała być ukończona do 30 listopada 2012 roku, jednak pod koniec września zaawansowanie prac wynosiło zaledwie 38 procent! Pol-Aqua spóźniła się także w Warszawie - przy okazji budowy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Ten został oddany dopiero pod koniec czerwca 2012 roku (po wielomiesięcznych perturbacjach). Sam wykonawca nie chce odnosić się do tych przykładów. - Nie ja realizowałem tamte budowy - dodaje.

Dotknij, sprawdź, doświadcz

Nie wiadomo na razie, czy opóźnienie przełoży się także na wyższe koszty całej inwestycji. Wszyscy jednak czekają na nią z niecierpliwością. W dawnych młynach swoją siedzibę będą mieć trzy jednostki: Centrum Nowoczesności, Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży oraz Toruński Inkubator Technologiczny. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 32 milionów złotych i swoim profilem będzie nieco przypominać Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Misją toruńskiego ośrodka ma być pogłębianie wiedzy między innymi o nauce, technice, przyrodzie i kulturze poprzez eksperymenty i swobodny dostęp do eksponatów, zgodnie z zasadą: dotknij i doświadcz. Jedną z atrakcji będzie 35-metrowe wahadło Foucaulta, które pozwoli obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Warto wiedzieć

Młyn wiedzy w centrum uwagi:

  • Wartość całego projektu opiewa na kwotę 32 mln 389 tys złotych (65 procent wartości pokrywa dofinansowanie z RPO, a 35 procent dopłaca gmina).
  • Projekt zakłada przeprowadzenie renowacji i adaptacji do nowych funkcji Młynów Toruńskich przy ul. Kościuszki, Łokietka i Dworcowej w Toruniu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska