Nasza Loteria

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Za czy przeciw? Zagłosuj w sondzie!

Paulina Błaszkiewicz
Jacek Smarz
Pod koniec czerwca dowiemy się, czy w Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Czy zanim zapadną decyzje w Ministerstwie Kultury odbędą się konsultacje społeczne?

Przypomnijmy, że 29 września w sali Ratusza Staromiejskiego podpisano umowę utworzenia i prowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Umowę podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz założyciel i prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.

Koszt budowy nowej instytucji o charakterze kulturalnym wynosi 600 milionów złotych, z czego 400 ma wyłożyć państwo, a 200 - miasto Toruń. Z kolei roczny koszt utrzymania Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage wynosi 8 milionów złotych: po 4 miliony z budżetu miasta i państwa. Zgodę na powstanie nowej instytucji w Toruniu w październiku wyrazili radni miejscy, a kolejnym po podpisaniu umowy etapem realizacji inwestycji będą uzgodnienia na szczeblu państwowym i lokalnym. Projekt do 30 czerwca 2020 roku ma uzyskać akceptację Rady Ministrów RP oraz Rady Miasta Torunia.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu?

Pojawiły się pytania, czy o tej inwestycji w ramach konsultacji społecznych będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy Torunia. Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego wyjaśnia, że szansę na przedstawienie opinii torunianie będą mieli w trakcie procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego „Jordanki” dla obszaru położonego w rejonie ulic: Wały gen. Sikorskiego, Czerwona Droga i al. św. Jana Pawła II. Prace nad tą korektą planistyczną trwają. W momencie wyłożenia projektu zmienionego planu, uwagi będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Torunia.

- Zdajemy sobie sprawę, że plany budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage budzą emocje - nie brakuje zwolenników i przeciwników tej inwestycji. Podobnie było na etapie planowania i budowy Centrum Kulturalno-Kongresowego „Jordanki”. Teraz jednak obiekt ten i bogata oferta przyciąga wielu gości, widzów i słuchaczy. Mamy nadzieję, że w podobny sposób zafunkcjonuje także ECFC. Warto podkreślić, że wybudowanie tego obiektu przy tak dużym wsparciu finansowym z budżetu centralnego to szansa, której Toruń nie powinien odrzucić - mówi Magdalena Stremplewska.

A co na to Maciej Krużewski, radny miejski Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta?
- Czekamy na decyzje, które zapadną w pierwszej połowie roku. Niewykluczone, że nasz klub złoży wniosek o konsultacje społeczne - komentuje Maciej Krużewski.

Trwa głosowanie...

Czy Toruń powinien zorganizować konsultacje społeczne w sprawie budowy ECF Camerimage?

POLECAMY TEŻ

Na toruńskich „Jordankach” ma powstać kolejny gmach przeznaczony na cele kulturalne. To będzie Europejskie Centrum Filmowe „Camerimage”. Baza dla “Camerimage” ma być budowana z rozmachem. Komu będzie potrzebna między festiwalami?SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>tekst: Mirosława KruczkiewiczPolecamy także: Kolejne lokale znikają z toruńskiej starówki. Zobacz które!

Centrum Filmowe "Camerimage". Czy jest potrzebne w Toruniu? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiermasz Mikołajkowy w Kłecku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska