Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa szpitala na Bielanach. Kiedy wreszcie otwarcie? [nowe zdjęcia]

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera z drona.
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera z drona. Sky Drone Studio dla KPIM
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera powoli zbliża się do końca. Gotowy jest już między innymi nowy gmach szpitala zakaźnego z przyszpitalnymi przychodniami, który do bielańskiego kompleksu przeniesie się z ul. Krasińskiego.

Na parterze dwupiętrowego obiektu znalazły się m.in. sale nazywane w medycznym żargonie „wysoko zakaźnymi”, ze śluzami, w których personel zmieni odzież, i z miejscami na respiratory. Dla kierowanych tu pacjentów powstało osobne wejście. Na pierwszym i drugim piętrze mieścić się będą dwa oddziały leczenia chorób zakaźnych, każdy z 18 łóżkami. Dwuosobowe sale chorych mają osobne sanitariaty.

Polecamy

Początkowo przekazanie budynku szpitalowi planowano na lipiec. Termin, jak informuje biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, przesunięty został ze względu na ograniczenia w organizacji prac związane z epidemią.

Windą z lądowiska

Końca dobiegają też roboty budowlane w budynku szpitala psychiatrycznego. Ten obiekt ma zostać przekazany inwestorowi jesienią.

Trwa budowa łącznika (na wysokości pierwszego piętra) między szpitalem psychiatrycznym a nowym budynkiem głównym kompleksu szpitalnego. Gotowe są: stalowa konstrukcja łącznika, elementy dachu i podłóg. Łącznikiem przemieszczać się będzie personel i transportowani będą pacjenci szpitala psychiatrycznego do Zakładu Diagnostyki Obrazowej lub na Oddział Intensywnej Terapii.

Na dachu budynku głównego montowane są klatka schodowa prowadząca na lądowisko dla śmigłowców, a także platforma, która umożliwi transport niepełnosprawnych z płyty lądowiska do windy. W innych obiektach bielańskiego kompleksu kładzione są tapety, malowane ściany, zakładane rolety.

Robot rewolucjonista

W pomieszczeniach apteki szpitalnej trwają prace nad nowoczesnym robotem aptecznym. To urządzenie zrewolucjonizuje sposób dostarczania leków pacjentom szpitala. Robot, oczywiście na zlecenie lekarzy, przygotowywać będzie pakiety lekarstw na całą dobę dla każdego chorego. Pilnie potrzebne leki wysyłane będą pocztą pneumatyczną.

Zobacz koniecznie

W otoczeniu szpitala trwa sadzenie krzewów i drzewek, wytyczanie ścieżek i alej parkowych. Budowany jest mur gabionowy, czyli konstrukcja z metalowych prętów wypełniona na przykład kamieniami, który ma zapewnić sąsiadującym ze szpitalem posesjom izolację od hałasu dochodzącego z parkingu. Parking naziemny od strony ul. Osiedlowej, obliczony na 112 pojazdów, jest na ukończeniu.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Kosztuje 560 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska