Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Torunia na rok 2022. Od soboty głosujemy na projekty! [wywiad]

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Od soboty 16 października na projekty można głosować na stronie internetowej budzet.torun.pl. Od poniedziałku - w dziewięciu lokalizacjach w mieście, między innymi w Punkcie Informacyjnym Urzędzie Miasta przy Wałach gen. Sikorskiego
Od soboty 16 października na projekty można głosować na stronie internetowej budzet.torun.pl. Od poniedziałku - w dziewięciu lokalizacjach w mieście, między innymi w Punkcie Informacyjnym Urzędzie Miasta przy Wałach gen. Sikorskiego Grzegorz Olkowski
150 projektów - w pulach lokalnych oraz w ogólnomiejskiej - warte około 25 milionów złotych znalazło się w budżecie obywatelskim Torunia na rok 2022. Głosowanie nad nimi rozpoczyna się w sobotę 16 października i potrwa 10 dni - do poniedziałku 25 października.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Rozmowa z Pawłem Piotrowiczem, dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia

Spada zainteresowanie budżetem obywatelskim Torunia?

To, co się wydarzyło w tym roku, temu zaprzecza. Złożono do budżetu prawie 220 projektów. Rok temu było ich niespełna 160. Zmniejsza się natomiast liczba oddanych głosów na projekty: w 2014 roku było ich 64 000, w 2020 - 42 000. Podobnie jest w innych miastach. Jedna z przyczyn to wprowadzenie głosowania elektronicznego oraz głosowania bezpośredniego. Wcześniej zbierano głosy mieszkańców na kartach i hurtowo wrzucano je do urn. Oceniam, że większa liczba zgłoszonych projektów przełoży się także na wzrost liczby głosujących. Z informacją o głosowaniu staramy się dotrzeć jak najszerzej. Są plakaty na mieście, informacje w prasie i w internecie, aktywność rad okręgów.

Kontrowersje nadal budzi to, że projekty zgłaszają szkoły czy Straż Miejska, która chce z niego zakupić sprzęt dla ekopatrolu.

Projekty zgłaszają tylko mieszkańcy, nie instytucje. A problem z projektami przewidującymi wsparcie dla tzw. zadań statutowych jednostek miejskich został już dawno rozwiązany zapisem w regulaminie i jego stosowaniem. Można oczywiście zgłaszać projekty realizowane na terenach szkół – ale warunkiem zawsze jest ich ogólnodostępność. Ten mechanizm dobrze widać np. na przykładzie tegorocznych propozycji na terenie SP 24 – odrzuciliśmy elementy projektu przewidujące naprawę ogrodzenia wokół placówki czy chodnika na jej terenie – bo to zadania statutowe jednostki. Do głosowania trafiła zaś część z urządzeniem ścieżki ekologicznej na podwórku szkolnym - dostępnym dla wszystkich. Podobnie z doposażeniem ekopatrolu Straży Miejskiej służącego wszystkim. Ale potrzeba realizacji tych zadań zostanie oceniona w głosowaniu.

Co wymaga poprawy?

Jak zawsze podsumowań dokonamy po zakończeniu edycji. Ale na pewno trzeba wzmocnić dyskusję na etapie składania projektów. Widzę tu ważną rolę dla rad okręgów i lokalnych stowarzyszeń. Zdarza się bowiem, że pomysłodawcy są tak silnie skupieni na swoim projekcie, że umykają im inne potrzeby lokalnej społeczności, czasami być może bardziej istotne.

Rozmowa z Marcinem Łowickim, szefem rady okręgu na Wrzosach i tzw. osiedlu Jar.

Jakie jest zainteresowanie budżetem obywatelskim w Toruniu?

Kiedyś było większe. Miasto się rozwija, w ramach budżetu powstały nowe place zabaw, mini parki, siłownie zewnętrzne, więc te potrzeby zostały zrealizowane. Do tego w walce o pieniądze z budżetu obywatelskiego wręcz wyspecjalizowały się niektóre instytucje, przede wszystkim szkoły. Mają oczywistą przewagę, bo im łatwiej jest przygotować projekt i starać się o jego poparcie. To może wiele osób zniechęcać do głosowania.

Władze miasta zapewniają, że problem rozwiązano, bo nie mogą być realizowane projekty dotyczące działalności statutowej, a tylko tzw. ogólnodostępne.

Z tą dostępnością to różnie bywało i bywa. Jak z parkingiem na UMK, który najpierw był ogólnodostępny, ale potem tylko dla wskazanych użytkowników. Był też problem z placem zabaw przy przedszkolu na Wrzosach, który zamykano. Po wskazaniu takich problemów Urząd Miasta interweniuje i stara się zapewnić dostępność, ale nie zawsze się to udaje. Nie można też nie zauważyć, że projekty zgłaszane do budżetu przez niektóre instytucje świadczą o słabościach miasta. Tak jest w przypadku zakupu sprzętu dla ekopatrolu Straży Miejskiej. Miasto powinno zapewnić ten sprzęt. Frekwencja w tegorocznym głosowaniu powinna być wyższa niż rok temu. Autorzy niektórych projektów będą się bowiem starć, by poparcie dla nich było jak największe.

Co należy poprawić w budżecie obywatelskim?

Trzeba postawić na debatę o tym, co jest potrzebne poszczególnym okręgom. Na przykład mieszkańcy Wrzosów powinni się spotkać i wspólnie wskazać, co jest najpilniejsze do realizacji, a który projekt może poczekać. Obecnie w Toruniu projekty zgłasza wiele grup, do tego jeszcze instytucje rywalizują między sobą o pieniądze. Ta debata to oczywiście zadanie dla rad okręgów.

Jak, kiedy i gdzie głosować?

Głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2022 potrwa od 16 do 25 października. Uczestniczyć w nim może każda torunianka i każdy torunianin. Głosować można raz, ale oddając maksymalnie trzy głosy na projekty lokalne (wybrane z jednej listy lokalnej) oraz maksymalnie trzy głosy na tzw. projekty ogólnomiejskie. Do wyboru w sumie jest 150 projektów wartych około 25 mln zł - znaleźć je można na stronie internetowej torun.pl/pl/budzet-obywatelski-2022-ost-g. Zgodnie z prawem każdy głosujący musi to zrobić osobiście - albo elektronicznie poprzez stronę budzet.torun.pl lub wypełnić kartę papierową i osobiście wrzucić ją do urny znajdującej się w jednym z dziewięciu punktów w mieście (lokalizacje są podane na stronie internetowej - torun.pl ).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska