Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Torunia na 2022 rok. Czy na ulicach będzie jaśniej i czy rodzice dzieci w żłobkach nie zostaną pozbawieni wsparcia?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Czy miasto przestanie wspierać podmioty prowadzące niepubliczne żłobki? Plan taki jest, jednak dyskusje nad nim będą jeszcze trwały. Zdjęcie ilustracyjne
Czy miasto przestanie wspierać podmioty prowadzące niepubliczne żłobki? Plan taki jest, jednak dyskusje nad nim będą jeszcze trwały. Zdjęcie ilustracyjne Jacek Smarz
Toruńscy radni rozpoczęli w czwartek debatę na temat przyszłorocznego budżetu. Pytali między innymi o oświetlenie ulic, jednak ich nadzieje rozwiały wyniki najnowszego przetargu na dostawę energii elektrycznej.

Spis treści

Podczas czwartkowego posiedzenia toruńscy radni mieli zacząć głosowania od projektu uchwały dotyczącej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy ul. Waryńskiego, Forcie Jakuba i cmentarza przy ul. Antczaka. Pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu wspominając m.in., że projekt zakłada budowę drogi głównej łączącej rondo Pokoju Toruńskiego z ul. Traugutta. Pomysł ten wywołał na Mokrem i Jakubskim Przedmieściu falę protestów. Ostatecznie obrady rozpoczęły się od długiej przerwy ogłoszonej na prośbę klubu Koalicji Obywatelskiej. Po przerwie prezydent Michał Zaleski wycofał sporny projekt. Więcej na ten temat napiszemy niebawem.

Sesję zdominował rzecz jasna projekt budżetu Torunia na przyszły rok. Przypomnijmy, że według prognoz wpływy powinny wynieść 1 miliard 328 milionów złotych. Wydatki zostały oszacowane na poziomie 1 miliarda 425 milionów złotych. Planowany deficyt to niemal 98 milionów złotych, natomiast dług miasta - 1 miliard 57 milionów złotych. Dla porównania zadłużenie Torunia w roku ubiegłym wynosiło 1 miliard 27 milionów, zaś w rekordowym roku 2019 - 1 miliard 115 milionów złotych.

O ile spadną wpływy z podatku PIT?

Na kształt miejskich finansów istotny wpływ będą miały m.in. skutki reformy systemu podatkowego już teraz wiadomo, że z podatku PIT Toruń otrzyma 298 milionów złotych.

- Gdyby nie było tej reformy i gdyby tempo wpływów było takie samo jak w roku 2021, można by się było spodziewać wpływów w wysokości 365 milionów złotych - tłumaczyła radnym skarbniczka Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Dochody Torunia: Ile dołoży rząd w ramach rekompensaty?

Ubytek tych dochodów rząd ma częściowo wyrównać jednorazową rekompensatą. W związku z tym do Torunia trafi jeszcze w tym roku ponad 47 milionów złotych. Budżet państwa ma również wspierać inwestycje, jednak fundusze na utrzymanie miasta i obsługę długu będziemy musieli znaleźć sami.

- Jak ten budżet podsumować? Jest w nim wiele zagrożeń - mówiła skarbniczka. - Musimy konsekwentnie realizować plan dochodów, trzymać rękę na wydatkach bieżących oraz aplikować o wszelkie możliwe środki zewnętrzne.

O ile już teraz wzrosły koszty energii?

Pewne jest to, że budżet będzie trzeba zmieniać i że czeka nas wiele niespodzianek. Pierwsze już zresztą dają o sobie znać, po otwarciu ofert w ogłoszonym niedawno przetargu na dostawę energii elektrycznej okazało się, że jej ceny wzrosły o niemal sto procent.

- Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tak źle - przyznała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Przetarg być może zostanie powtórzony, poza tym dotyczy tylko pierwszego kwartału przyszłego roku, więc być może przy kolejnym podejściu wyniki będą nieco lepsze. Argument dotyczący cen energii pojawił się podczas dyskusji, gdy radni zaczęli pytać o oszczędności w oświetleniu ulic. O jego zwiększenie apelowali Łukasz Walkusz oraz Maciej Krużewski z Koalicji Obywatelskiej, ostatecznie jednak stanęło na tym, że w przyszłym roku zmian w oświetleniu nie będzie.

Czy Toruń przestanie wspierać opiekę nad dziećmi w żłobkach niepublicznych?

Dyskusję wywołał także punkt dotyczący rezygnacji miasta ze wsparcia podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki. Do tej pory miasto dokładało do opieki nad każdym dzieckiem 400 złotych miesięcznie. Teraz, jak tłumaczyła pani skarbnik, ciężar ten przejmie państwo dzięki ustawie o rodzinnym kapitale opiekuńczym, której przygotowanie właśnie dobiega końca. Zgodnie z jej zapisami rodzice maluchów, w ramach zmniejszenia kosztów opieki będą mogli w zależności od wieku dzieci dostać 400 lub 500 złotych.

Radni pytali, czy zaangażowanie państwa oznacza, że miasto musi się z tej formy pomocy wycofać? Usłyszeli, że takiego zapisu nie ma. Poza tym pytali, czy w sytuacji gdy ustawa jeszcze nie wejdzie w życie, miasto zabezpieczy fundusze na opiekę nad dziećmi? Usłyszeli, że na pewno rodzice dzieci nie pozostaną bez pomocy.

W tej sprawie mają być jeszcze prowadzone rozmowy. Prace nad przyszłorocznym budżetem jeszcze się nie skończyły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska