Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bum Bum Cyk ze Złotym Turem

Jarosław Wadych
Teatr Bum Bum Cyk ze Szkoły Podstawowej nr 18 na osiedlu Na Skarpie zdobył główne nagrody w kategorii teatrów dziecięcych podczas festiwalu w Sejnach.

<!** Image 2 align=none alt="Image 215675" sub="Teatr Bum Bum Cyk
[Fot.: archiwum]">

Teatr Bum Bum Cyk ze Szkoły Podstawowej nr 18 na osiedlu Na Skarpie zdobył główne nagrody w kategorii teatrów dziecięcych podczas festiwalu w Sejnach.

Dziecięcy zespół teatralny powstał w „osiemnastce” w 2007 roku. Od początku tworzą go uczniowie klasy uczonej przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Małgorzatę Peplińską, założycielkę grupy i reżyserkę przedstawień. Autorką scenariuszy oraz choreografii przedstawień jest Agnieszka Peplińska-Kruk, absolwentka SP 18 w Toruniu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, aktorka Teatru Nowego w Słupsku, reżyserka i dziennikarka. Oprawę muzyczną zapewnia nauczyciel muzyki Tomasz Stelmach. <!** reklama>

Podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Baltic-Satelid” w Sejnach swój sceniczny kunszt zaprezentowało około 300 młodych aktorów. Toruński Bum Bum Cyk wystąpił wśród 15 teatrów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oprócz Grand Prix i Złotego Tura Sejneńskiego zdobył jeszcze kilka nagród.

Drugoklasiści z „osiemnastki” ujęli swoją grą w „Bajce o szczęściu” zarówno jury jak też dziecięcą i dorosłą publiczność.

- Koleżanka z Białorusi powiedziała, że się rozpłakała - mówi o festiwalowym występie Julka z „osiemnastki”.

- Po przedstawieniu dorosłe panie wychodziły zapłakane - dodają młodzi aktorzy Kacper, Marta, Filip i Ola. - Nasz spektakl uczy, czego nie należy robić w życiu. Nie wolno sprzedawać ani zostawiać przyjaciół!

- Dajemy widzowi przestrogę, że w chwilach zagrożenia trzeba się wspierać - mówi Marta.

Bum Bum Cyk, od września 2011 roku funkcjonujący w ramach innowacji pedagogicznej opartej na autorskim programie wychowawczyni, za cel stawia sobie stworzenie jednego spektaklu w ciągu roku. Ponadto w ramach teatru klasowego powstają inscenizacje indywidualne - teatr jednego aktora. Dziecięcy aktorzy są laureatami wielu przeglądów, konkursów, festiwali i konfrontacji teatralnych o zasięgu miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

- Realizując spektakle, dzieci dobrze się bawią, uczą się, co ma prawdziwą wartość w życiu i jednocześnie poznają różne techniki teatralne - mówi Małgorzata Peplińska. - Teatr bardzo mocno wspierają rodzice uczniów. Pomagają nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie, na przykład wyszukując odpowiednie elementy zaprojektowanego wcześniej stroju. Starają się, aby wszystko było dopracowane w najdrobniejszym szczególe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska