Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunt maszyn w dawnej hali fabrycznej toruńskiej Elany

Redakcja
W ramach Transgresji będzie można podziwiać umiejętności Steve’a Nasha, wielokrotnego mistrza świata Dj-ów, mieszkającego w Toruniu
W ramach Transgresji będzie można podziwiać umiejętności Steve’a Nasha, wielokrotnego mistrza świata Dj-ów, mieszkającego w Toruniu MATERIAŁY ORGANIZATORÓW
W październiku odbędzie się w Toruniu nowy festiwal muzyczny. To Transgresje pełne eksperymentów, m.in. próba połączenia dźwięku hydraulicznej wtryskarki z brzemieniem fortepianu.

[break]
Pomysł na nowe wydarzenie w jesiennym kalendarzu kulturalnych imprez był prosty.

- Zbudować przeciwwagę dla wyrastających jak grzyby po deszczu festiwali, które różnią się od siebie tylko nazwą i składem zagranicznych oraz polskich gwiazd - opowiada Przemysław Wojciechowski, dyrektor artystyczny Transgresji.

Jego twórcy postanowili udowodnić, że można połączyć dźwięki wtryskarki z fortepianem. Że można muzycznie ożenić beaty z automatem do nitowania. I stworzyć z tego coś intrygującego.

Głównym wydarzeniem festiwalu Transgresje będzie nie tyle koncert, ile wielki eksperymentalny spektakl dźwiękowy, który odbędzie się w hali fabrycznej na terenie dawnego zakładu produkcyjnego Elana. Na potrzeby „Buntu maszyn” kilkunastu muzyków stworzyło unikalne kompozycje powstałe w oparciu o dźwięki zarejestrowane wcześniej w fabryce Apatora. Każdy występ będzie elementem linii produkcyjnej, w ramach której usłyszymy m.in. najlepszego DJ na świecie - Steve’a Nasha; nominowanego do Paszportów Polityki i współlaureata Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego jazzmana Marcina Maseckiego; grupę Hati z Jerzym Mazzollem, Pchełki oraz Z’eva, który przyjedzie do Torunia specjalnie ze Stanów Zjednoczonych.

Ze spektaklem, który usłyszymy już 10 października powiązana będzie wystawa dźwiękowa w CSW. Jej wernisaż zainauguruje festiwal w czwartek, 8 października. Na wystawie będzie można posłuchać oryginalnych dźwięków wydawanych przez maszyny fabryczne, jeszcze przed opracowaniem ich dla potrzeb finałowego spektaklu.

Dzień później CSW stanie się miejscem koncertu Lautbild i Throbbing Wafle. Lautbild jest jednym z muzycznych wcieleń Pawła Kulczyńskiego, twórcy muzyki elektronicznej. Z kolei Throbbing Wafle zagra utwory zespołu Throbbing Gristle, czyli jednej z najbardziej transgresyjnych grup powstałych po 1945 roku.

Co jeszcze? Podczas otwartych wykładów w Czytelni CSW o kulisach tworzenia muzyki oraz nagrywaniu płyt opowiedzą m.in. Jerzy Mazzoll oraz Paweł Kulczyński. Podczas Transgresji przewidziano również polską premierę dokumentu „Heart beat ear drums” o Zev’ie. Na czas całego festiwalu w hali oraz w przestrzeni miejskiej pojawią się instalacje dźwiękowe. Na jedną z nich autorstwa Kasi Kosmos będzie można trafić podróżując toruńskim tramwajem. Podczas festiwalowego afterparty w klubie eNeRDe zagrają m.in. L.U.C, Łona i Webber. Karnety w cenie 70 zł do kupienia w eNeRDe oraz na biletomat.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska