Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza wokół posadzki w kościele św. Jakuba w Toruniu. Dewastacja? Kontrowersje podczas prac konserwatorskich w średniowiecznym zabytku

Mirosława Kruczkiewicz
Cięte maszynowo, wypolerowane na wysoki połysk kamienne płyty - taka posadzka kładziona jest w średniowiecznym toruńskim kościele św. Jakuba. Sprawa wywołała jednak wielkie kontrowersjeNowosciTorun
Cięte maszynowo, wypolerowane na wysoki połysk kamienne płyty - taka posadzka kładziona jest w średniowiecznym toruńskim kościele św. Jakuba. Sprawa wywołała jednak wielkie kontrowersjeNowosciTorun Grzegorz Olkowski
Cięte maszynowo, wypolerowane na wysoki połysk kamienne płyty - taka posadzka kładziona jest w średniowiecznym toruńskim kościele św. Jakuba.

Perła toruńskiego gotyku, najpiękniejsza, zdaniem wielu, świątynia Torunia, przechodzi właśnie renowację. Gdy w bocznej nawie pojawiły się pierwsze metry nowej posadzki, w internecie (i nie tylko) zawrzało. _„Łatwe do sprzątania, ale niepasujące do historycznego wnętrza!_”, „_Wygląda to jak podłoga w hotelowym holu_”, „_Brakuje tylko ogrzewania podłogowego pod tymi kafelkami, ledowych lampek i ocieplenia ze styropianu_” - to najłagodniejsze opinie. Padają mocniejsze słowa, od „_zgroza_” po „_dewastacja_”.

CZYTAJ TEŻ:
Ile zarabia policjant? STAWKI
Toruński areszt śledczy od środka. Tak wyglądają cele
W jakich sklepach płacą najwięcej? ZAROBKI

Czekać, aż się zetrze

Nowa posadzka powstaje z takiego samego kamienia, z jakiego wykonana była poprzednia. To wapień. Dawniej posadzkom również starano się, na miarę ówczesnych technologii, nadać połysk. Przez lata jednak kamień się ścierał, dlatego nam wydaje się, że od zawsze były matowe - mówi toruński miejski konserwator zabytków Emanuel Okoń.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Jak twierdzi, nowe, błyszczące płyty też wkrótce stracą połysk.

- Wprawdzie nie brałem udziału w decyzjach związanych z pracami w kościele św. Jakuba, ponieważ zapadły zanim zostałem konserwatorem miejskim, ale zapewniam, że były konsultowane z gronem autorytetów z zakresu konserwacji, w tym specjalnie powołaną radą konserwatorską - dodaje Emanuel Okoń. - Trzeba też pamiętać, że poprzednia posadzka nie była oryginalna, średniowieczna czy nowożytna. Położono ją na początku XX wieku.

Co do pojawiających się w internecie opinii, że można było użyć - po odpowiedniej konserwacji - zdjętych wcześniej i zdeponowanych obok kościoła płyt nagrobnych, Emanuel Okoń zwraca uwagę, że w trakcie obecnych prac nie wymontowano żadnych płyt nagrobnych z wnętrza świątyni.

- Płyty nagrobne znajdujące się na zewnątrz kościoła pochodzą z cmentarza parafialnego. W toku przyszłych prac zostaną odpowiednio zaaranżowane i wyeksponowane wokół kościoła. Jako ciekawostkę można dodać, że niektóre z nich wykorzystano wtórnie w świątyni jako mensy ołtarzowe - mówi konserwator miejski.

O TYM SIĘ MÓWI:

Grafik i pasjonat historii odbudowuje w świecie wirtualnym toruński zamek czasów jego świetności w pierwszej połowie XV wieku. Korzysta przy tym z porad byłego miejskiego konserwatora zabytków Zbigniewa Nawrockiego, przed którym zamek praktycznie nie ma tajemnic, oraz efektów badań archeologa Bogusza Wasika. NowosciTorun

Jak wyglądał zamek krzyżacki w Toruniu? Wybierz się w wirtua...

Kwestia przyzwyczajenia?

Polerowane posadzki, podobne do tej z kościoła św. Jakuba, położono także restaurując kościoły w Chełmnie, Częstochowie i Poznaniu czy katedry w Bydgoszczy i Przemyślu. Istotną zasadą konserwatorską jest rzetelność. Jeśli więc zachodzi konieczność wymiany zniszczonych i nienadających się do powtórnego użycia (w tym wypadku i tak wtórnych) elementów kamiennej posadzki, to zastosowanie analogicznego materiału, co oczywiste, nowego (który - jak poprzedni - z czasem pokryje się patyną czasu), jest postępowaniem prawidłowym - przekonuje Emanuel Okoń.

- Rozumiem zaskoczenie zmianą, ale decyzję podjęli fachowcy. To, po czym dotąd chodziliśmy i do czego odwołują się krytycy, w znacznej części składało się zresztą z betonu, którym wypełniano ubytki w niszczejącej kamiennej posadzce - dodaje proboszcz parafii św. Jakuba ks. Wojciech Kiedrowicz.

Przypomnijmy, że prace w gotyckiej świątyni odbywają się w ramach drugiego etapu wielkiego programu renowacji wybranych zabytków toruńskiej starówki. W przeważającej części finansowane są z funduszy unijnych.

WARTO ZOBACZYĆ

Fort X nazywany również Baterią Nadbrzeżną wzniesiony został w latach 1889–1892 jako otwarta bateria artyleryjska dla 6 armat kalibru 120 mm.

Fort X w Toruniu jako hotel! Zobacz wizualizacje oraz film z drona

Książki skradzione Polsce w czasie wojny znalezione w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska