Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Być Polakiem - to zobowiązuje

Małgorzata Chojnicka
W niedzielę obchodziliśmy Święto Niepodległości, które powinno być traktowane nie tylko jako dzień wolny od pracy. W końcu świętujemy powrót Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach!

W niedzielę obchodziliśmy Święto Niepodległości, które powinno być traktowane nie tylko jako dzień wolny od pracy. W końcu świętujemy powrót Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach!

W wielu miejscowościach powiatu lipnowskiego zorganizowano obchody Dnia Niepodległości.
W kościołach odprawiano msze za Ojczyznę i składano wieńce pod pomnikami upamiętniającymi bohaterów, którzy oddali życie za naszą wolność.

Msze i marsze

W Kikole świętowanie rozpoczęto wczesnym rankiem od mszy w kościele parafialnym świętego Wojciecha. Licznie przybyły poczty sztandarowe i mieszkańcy nie tylko gminy, ale też i powiatu. Montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie miejscowego gimnazjum. Potem wszyscy przemaszerowali w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Powiatu Lipnowskiego pod batutą Mirosława Bytnera pod pomnik upamiętniający bohaterów wojny polsko – bolszewickiej. Tam po okolicznościowych przemówieniach został poświęcony odnowiony plac, a przybyłe delegacje złożyły wieńce.

Centrum Kikoła, zwane przez mieszkańców skwerkiem, stało się teraz miejscem licującym z powagą odbywających się tu uroczystości. Całkowity koszt inwestycji to ponad 350 tysięcy złotych. Została ona dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi, objętego Programem Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Wymieniono instalację wodną i elektryczną, wygospodarowano nowe miejsca parkingowe, a stare drzewa poddano zabiegom pielęgnacyjnym.

W Lipnie po mszy w kościele Wniebowzięcia NMP przybyłe delegacje na czele z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, zakładów pracy, placówek oświatowych i mieszkańcy przeszli pod Pomnik Niepodległości w Parku Miejskim im. G. Narutowicza.

Wartę honorową zaciągnęli tam policjanci, a kompanie honorowe wystawili: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, lipnowska Ochotnicza Straż Pożarna oraz I Liceum Ogólnokształcące Płockiego Uniwersytetu Ludowego.

Nie zabrakło również harcerzy z lipnowskiej „trójki”. Po części oficjalnej można było podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Powiatu Lipnowskiego.

Na patriotyczną nutę

Z kolei w Tłuchowie zorganizowano IX Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej, w którym wzięło udział 11 zespołów. – Pomysłodawcą i inicjatorem tej uroczystości jest ksiądz dziekan Andrzej Zakrzewski. Od dziewięciu już lat, przegląd ten cieszy się niezmienne popularnością

wśród mieszkańców gminy i parafii Tłuchowo. Każdego roku możemy usłyszeć coraz bardziej wyszukane pieśni, mówiące o naszej miłości do Boga i więzi z Ojczyzną – powiedziała witając przybyłych Wioletta Krzysztoforska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tłuchowie.

WARTO WIEDZIEĆ:

Przy okazji świąt narodowych na budynkach użyteczności publicznej oraz coraz częściej na domach prywatnych pojawiają się flagi. Zawsze wywieszamy flagę biało-czerwoną, bo flaga z godłem zarezerwowana jest dla ściśle określonych instytucji. Szczegółowe unormowania prawne znajdziemy w ustawie o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. Przewiduje ona, że flagę z godłem mogą używać przedstawicielstwa RP za granicą, a w Polsce lotniska i lądowiska cywilne oraz kapitanaty i bosmanaty portów. Jest to również bandera cywilna, używana przez statki, promy i jachty na morzu.


Zobacz galerię: Być Polakiem - to zobowiązuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska