Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz grozi, że za brak śmieci zaciągnie Toruń przed sąd

Redakcja
Bydgoszcz grozi, że za brak śmieci zaciągnie Toruń przed sąd
Bydgoszcz grozi, że za brak śmieci zaciągnie Toruń przed sąd Dariusz Bloch
Prezydent Bydgoszczy grozi procesem w związku z mniejszą niż uzgodniono ilością śmieci oddawanej do spalarni. Władze Torunia tłumaczą, że zmieniły się przepisy gospodarowania odpadami.

- Wzywam do niezwłocznego podjęcia działań intensyfikujących wykonanie porozumienia, sygnalizując konieczność podjęcia przez Miasto Bydgoszcz stosownych kroków prawnych, celem uniknięcia sporu, jaki może zaistnieć, jeśli na koniec roku 2016 ilość przekazanych odpadów nie będzie odpowiadała umówionej normie - brzmi pismo, które prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował do władz Torunia.

Źródłem nowego sporu jest fakt, że do bydgoskiej spalarni trafia mniej śmieci niż wcześniej deklarowano. W Bydgoszczy dopatrują się, że sytuacja toruńskie MPO ogłosiło przetarg na zagospodarowanie śmieci, które pozostają po segregacji.

Zobacz także: W Sylwestra i Wszystkich Świętych komunikacja miejska w Toruniu za darmo!

- W bieżącym roku do bydgoskiej spalarni trafi 35 tysięcy ton toruńskich odpadów - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik toruńskiego ratusza. - Zakłada się, że wolumen odpadów dostarczonych w roku 2017 do ZTPOK będzie zbliżony do ilości odpadów przekazanych w bieżącym roku. Trwają nadal ustalenia ze stroną bydgoską dotyczące ilości odpadów, które z terenu miasta Torunia zostaną przekazane w roku przyszłym do termicznego przekształcenia.

Toruń zwraca uwagę, że w związku z „rewolucją śmieciową” z 2013 r. porozumienie zostało zawarte w innym stanie prawnym. Ilości odpadów wskazanych w dokumencie jako przeznaczone do termicznego przekształcenia w Bydgoszczy zostały określone łącznie dla Torunia oraz gmin sąsiadujących, których odpady były zagospodarowywane w zakładzie przy ul. Kociewskiej w Toruniu.

Stanowisko Torunia w tej sprawie, czytaj na następnej stronie (kliknij poniżej).

_Porozumienie międzygminne pomiędzy miastem Bydgoszcz a Toruniem, dotyczące realizacji projektu „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego” zawarte zostało w październiku 2009 r. i określa m.in. roczny wolumen odpadów przekazanych do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK). Zostało ono zawarte w innym stanie prawnym niż obowiązujący obecnie -w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która rozpoczęła tzw. „rewolucję śmieciową”, miasto Toruń od 01.07.2013 r. decydować może wyłącznie o zagospodarowaniu odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy.
Pochodzący z tego źródła strumień odpadów komunalnych jest w ilości mniejszej niż wskazana w porozumieniu z roku 2009 - ilości odpadów wskazanych tam jako przeznaczone do termicznego przekształcenia w ZTPOK zostały bowiem określone łącznie dla strumienia pochodzącego z terenu gminy Toruń oraz gmin sąsiadujących, których odpady były zagospodarowywane w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych położonego przy ul. Kociewskiej w Toruniu.
Polecamy:

W trakcie rozmów prowadzonych z miastem Bydgoszcz dotyczących realizacji zapisów przedmiotowego porozumienia, strona bydgoska, posiłkując się stanowiskiem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podniosła, że Gmina Miasta Toruń nie może przekazać Miastu Bydgoszcz zadań z zakresu zagospodarowania termicznego odpadów innych gmin. Skutkuje to koniecznością zawarcia odrębnych porozumień między Miastem Bydgoszcz a tymi jednostkami samorządu dotyczącymi powierzenia m. Bydgoszcz termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych.
Powyższe skutkuje brakiem możliwości realizacji zapisów porozumienia w zakresie ilości odpadów poddawanych termicznemu przekształceniu w brzmieniu z roku 2009.
_

W bieżącym roku do bydgoskiej spalarni trafi 35 tysięcy ton toruńskich odpadów. Zakłada się, że wolumen odpadów dostarczonych w roku 2017 do ZTPOK będzie zbliżony do ilości odpadów przekazanych w bieżącym roku. Trwają nadal ustalenia ze stroną bydgoską dotyczące ilości odpadów, które z terenu miasta Torunia zostaną przekazane w roku przyszłym do termicznego przekształcenia.

Zobacz także: W Sylwestra i Wszystkich Świętych komunikacja miejska w Toruniu za darmo!

Bardzo istotnym pozostaje fakt, że na gminach spoczywa obowiązek uzyskania określonych, wzrastających corocznie, poziomów recyklingu odpadów o właściwościach surowców wtórnych. Obowiązek ten wywiera znaczący wpływ na kierunki zagospodarowania odpadów odebranych z terenu miasta, skutkuje bowiem koniecznością przekazania do recyklingu co roku coraz większej ilości odpadów komunalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa termiczne przekształcenie odpadów nie może być traktowane jako proces recyklingu. Stąd też sposób zagospodarowania odpadów musi być elastycznie dostosowywany do stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego wyzwań w zakresie osiągania poziomów recyklingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska