Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz ważyłaby tonę, Górzno - kilka kilogramów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Bydgoszcz ważyłaby tonę, Górzno - kilka kilogramów
Bydgoszcz ważyłaby tonę, Górzno - kilka kilogramów Dariusz Bloch
Pierwszy koncert, w czwartek w Dobrzyniu nad Wisłą, przyciągnął dużo publiczności. Wczoraj objazdowy festiwal Tour de Carillon odwiedził kolejne miasta województwa.

W mniejszych ośrodkach, gdzie nasze koncerty nie są jedną z bardzo wielu propozycji kulturalnych, spotykamy się z ogromną życzliwością - przyznaje Magdalena Cynk, carillonistka, kompozytorka i współorganizatorka festiwalu.
[break]
Dziś, w sobotę, muzyki granej na carillonie, niezwykłym instrumencie, złożonym z dzwonów różnej wielkości, posłuchają mieszkańcy Lubrańca, Izbicy Kujawskiej i Piotrkowa Kujawskiego. Jutro, w ostatnim dniu festiwalu, carillon odwiedzi Lubień Kujawski, Kowal i Ciechocinek.
Co roku repertuar festiwalu nawiązuje do odwiedzanych miejsc i ważnych rocznic. Były zatem utwory Chopina w 200-lecie jego urodzin, kompozycje inspirowane kosmosem w Roku Heweliusza. Tym razem program koncertów ma związek z regionem, w którym gości festiwal.
- Gram kujawiaki - mówi Magdalena Cynk, która tajniki gry na „dzwoniącym” instrumencie zgłębiała w Holandii - a ponieważ w tej części województwa kiedyś mieszkała liczna społeczność żydowska, w programie jest też sporo tradycyjnych melodii żydowskich i muzyki z filmów o tematyce żydowskiej - „Ziemi obiecanej”, „Pianisty”, „Listy Schindlera”, z musicalu „Skrzypek na dachu”.

Carillon składać się może nawet z 70 dzwonów. Minimum to 23. Ważą od 5 kilogramów do 20 ton. Tradycyjne carillony umieszczone są na kościelnych wieżach. Ale istnieją też ruchome, przewożone z miejsca na miejsce. Właśnie takie grają na Tour de Carillon, organizowanym przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne. Na pierwsze edycje sprowadzano instrument z zagranicy, od sześciu lat gra „Gdańsk”, własność stolicy Pomorza.
Organizatorom festiwalu marzy się carillon kujawsko-pomorski. „Chcielibyśmy zaszczepić w mieszkańcach, samorządach i władzach ideę zakupu regionalnego carillonu „Cuiavia-Pomerania”. Każdy dzwon nosiłby nazwę jednego z miast, które mogłoby być jego fundatorem, od kilkukilogramowego Górzna po ważącą tonę Bydgoszcz” - piszą w festiwalowej ulotce.

Kolejne koncerty
Dziś: Lubraniec - plac 3 Maja, godz. 16; Izbica Kujawska - park przy ul. Narutowicza, godz. 18, Piotrków Kujawski - Rynek, godz. 21.
Jutro: Lubień Kuj. - plac Wolności, godz. 13; Kowal - Park Miejski, godz. 15; Ciechocinek - przed kinem „Zdrój”, godz. 19.
Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska