Bydgoszczanka popłynie w finale

Radosław Kowalski
Dwie polskie osady uzyskały awans do finału, a cztery kolejne do półfinału podczas wtorkowych zawodów kajakarskich w Pekinie.

Bardzo dobrze spisała się kobieca dwójka Aneta Konieczna (Posnania) i Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz). Polki w wyścigu na 500 m uplasowały się na drugiej pozycji w swojej serii, zapewniając sobie udział w sobotnim finale. Przegrały tylko z niemiecką osadą Fanny Fischer, Nicole Reinhardt.

Do sobotniego finału zakwalifikowali się kanadyjkarze Daniel Jędraszko (Posnania) i Roman Rynkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.) w konkurencji C-2 na 500 m, którzy zajęli w swoim wyścigu trzecią lokatę, ostatnią dającą bezpośredni awans.

W rywalizacji mężczyzn doszło do zmiany w składzie polskiej osady K-2 na 500 m. Przed dwoma dniami kontuzji doznał Tomasz Mendelski (OKS Olsztyn). Wystąpił wprawdzie w poniedziałkowym wyścigu czwórek na 1000 m, ale sztab szkoleniowy po konsultacji z zawodnikami postanowił wycofać Mendelskiego z dwójki. Partnerem Adama Wysockiego (Sparta Augustów) został jego kolega klubowy Marek Twardowski. „Na szybko” utworzona osada zajęła jednak dopiero szóste miejsce i w czwartek będzie rywalizować w półfinale.

Twardowski wcześniej startował w jedynce na 500 m. Mając na uwadze późniejszy start, mistrz świata z 2006 roku w swojej koronnej konkurencji K-1 na 500 m oszczędzał siły - zajął trzecie miejsce. Czołowa szóstka serii eliminacyjnych awansowała do półfinału.

Do czwartkowych półfinałów awansowali również Paweł Baraszkiewicz (Posnania), który zajął trzecie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym w C-1 na 500 m i Małgorzata Chojnacka (Posnania) - szósta lokata w serii eliminacyjnej w K-1 na 500 m.(PAP)