Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była zapaść, jest rozwój

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą tu liczyć na pomoc w dochodzeniu do zdrowia. Są zupełnie nowe możliwości, bo placówka przy Łyskowskiego znacznie rozszerzyła ofertę.

Nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą tu liczyć na pomoc w dochodzeniu do zdrowia. Są zupełnie nowe możliwości, bo placówka przy Łyskowskiego znacznie rozszerzyła ofertę.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169366" sub="Ośrodek służy pomocą dzieciom i dorosłym. Na zdjęciu: fizjoterapeutki Monika Kazankiewicz i Dominika Bosiecka podczas zajęć z Weroniką i Wiktorią / Fot. Grzegorz Olkowski">Toruńscy radni rok temu podjęli decyzję najpierw o likwidacji, potem o włączeniu Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej - dawny MORDiM to teraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej w MPS.

- Po połączeniu ta placówka rozwija się. Jest to jeden z zaledwie pięciu w województwie kujawsko-pomorskim ośrodek rehabilitujący dzieci w każdym wieku - podkreśla Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor MPS. - Przyjmowane mogą być dzieci nie tylko z Torunia. Jest też oferta dla dorosłych.

<!** reklama>We wtorek o godz. 14 w ośrodku przy Łyskowskiego w prawie każdej sali są jakieś zajęcia. Indywidualną terapię ma m.in. Kinga.

Kto może tu liczyć na pomoc? M.in. niemowlęta urodzone jako wcześniaki z zamartwicą, wadami wrodzonymi, genetycznymi, z ciąż mnogich, przez matki chore na cukrzycę, dzieci i młodzież z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową, zespołami genetycznymi, ciężkimi skoliozami, po urazach, złamaniach. Poza tym dorośli, w tym panie po mastektomii, osoby z chorobą Parkinsona, ze schorzeniami przewlekłymi, pacjenci po urazach, złamaniach.

- Reaktywowana została poradnia logopedyczna. Nowa jest poradnia psychologiczna. Jako zupełną nowość mamy rehabilitację ambulatoryjną. Fundusz rozszerzył trochę kontrakt, gmina dala pieniądze na wyposażenie i aparaturę. Dzięki temu prowadzimy m.in. samodzielne zabiegi fizykoterapii, hydroterapii w postaci masaży wirowych nóg i rąk, krioterapię, czyli leczenie zimnem. Ponadto jest laser punktowy i ze skanerem - wymienia Małgorzata Bilska-Wódecka, kierownik ośrodka. - Kolejki są, ale krótsze niż gdzie indziej. Czeka się od dwóch tygodni do półtora miesiąca. Niestety, na masaż ręczny nie udało się umowy podpisać.

Jak dodaje kierownik, nadal główną częścią kontraktu z NFZ jest kompleksowa rehabilitacja. Wciąż działa poradnia wad postawy oraz 5-godzinny oddział dzienny dla dzieci niepełnosprawnych (w wieku 2,5– 5 lat).

- Oddział obejmuje opieką dzieci z różnymi dysfunkcjami, z reguły sprzężonymi ze sobą. Finansuje go gmina. Aktualnie mamy komplet, czyli 15 zapisanych - zaznacza Małgorzata Bilska-Wódecka.

Kto przyjmuje? Specjaliści z neurologii dziecięcej, rehabilitacji, balneologii, ortopedii, fizjoterapeuci, przeszkoleni z wczesnej rehabilitacji dzieci, z metod dla dorosłych, neurologopedzi, pedagodzy (w tym terapeuta widzenia), psycholog kliniczny, terapeuta zajęciowy.

WARTO WIEDZIEĆ

O Miejskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży przy Łyskowskiego zrobiło się głośno dwa lata temu, gdy zwolniono dyrektora i księgową po tym, jak w czasie rutynowej kontroli stwierdzono nieprawidłowości finansowe. Księgowa została oskarżona o wyłudzenie ponad 1,4 mln zł. Miała podawać w dokumentach nierzetelne dane i wyprowadzała pieniądze z kasy w latach 2000-2009. Gotówką, którą sobie przywłaszczyła, były nadwyżki MORDiM. Sąd skazał ją na 3,5 roku pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska