Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byliście już Państwo na kopernikańskiej wystawie w toruńskim Archiwum Państwowym? Warto ją zobaczyć!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kopernikańska wystawa w Archiwum Państwowym w Toruniu została otwarta dzień przed 550. rocznicą  urodzin astronoma. Trafiły na nią kopernikana z ponad 30 archiwów z całego kraju. Goście również przyjechali z całego kraju. Zgromadzone tam skarby mieszkańcy Torunia mogą podziwiać do 7 marca.
Kopernikańska wystawa w Archiwum Państwowym w Toruniu została otwarta dzień przed 550. rocznicą urodzin astronoma. Trafiły na nią kopernikana z ponad 30 archiwów z całego kraju. Goście również przyjechali z całego kraju. Zgromadzone tam skarby mieszkańcy Torunia mogą podziwiać do 7 marca. Agnieszka Bielecka
Jak wyglądał dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik? Jaki charakter pisma miał astronom? Ilu pomników w Toruniu się nie doczekał? Co robił w 1920 roku w Warszawie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo na wystawie "Kiedy ziemia przestała być centrum wszechświata" w toruńskim Archiwum Państwowym.

Zobacz wideo: Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy.

od 16 lat

Pół tysiąca lat temu Mikołaj Kopernik poruszył świat nauki. Swoje rodzinne miasto astronom porusza do dziś, co w 550 rocznicę jego urodzin widać niemal na każdym kroku. Niedawno zapraszaliśmy Państwa do Muzeum Okręgowego, gdzie została otwarta wystawa starodruków i grafik z Kopernikiem w tle. Mamy wielkie szczęście, ponieważ poza muzeum i bibliotekami, posiadamy jeszcze jedną kopalnię niezwykłych skarbów z przeszłości. O tym, jakie cuda posiada w swoich zbiorach Archiwum Państwowe, bo o nim tu mowa, naszych Czytelników zresztą przekonywać nie trzeba.

Polecamy

Urodziny Kopernika archiwum świętuje w wielkim stylu. Na otwartej dzień przed jubileuszem wystawie znalazły się kopernikana nie tylko ze zbiorów toruńskich. Trafiły na nią skarby z ponad 30 archiwów w całym kraju.

- W archiwach państwowych dokumentów związanych z Kopernikiem i jego rodziną jest wiele - powiedział na otwarciu ekspozycji dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor archiwów państwowych. - Jak to w archiwach, zawsze można w nich znaleźć coś ciekawego, co do tej pory nie było znane.

Wystawa w archiwum, czyli gdzie?

My o tym doskonale wiemy, nasze archiwum już nas do tego przyzwyczaiło. Cóż zatem można zobaczyć przed i wewnątrz budynku przy Placu Rapackiego 4?

- Staraliśmy się pokazać tu obiekty najciekawsze i najbardziej charakterystyczne Jedne z najstarszych prezentowanych tu dokumentów to wyjątkowe listy - mówi dr Michalina Duda, kierowniczka tego ogólnopolskiego archiwalnego przedsięwzięcia kopernikańskiego. - Dwa z nich, napisane przez samego Mikołaja Kopernika, pochodzą z Archiwum Państwowego w Gdańsku. Inne wyszły spod ręki jego młodszego brata Andrzeja. Prezentujemy także toruńskie księgi miejskie, które zawierają zapiski na temat rodziców i dziadków astronoma, a także wzmianki o kamienicy przy obecnej ul. Mikołaja Kopernika, która przez lata była uważana za jego dom.

Jakie dokumenty można zobaczyć na wystawie?

Na wystawie zobaczą Państwo zresztą informacje o wszystkich budynkach uważanych za domy Kopernika, poczynając od kamienicy na rogu Piekar i dawnej ul. świętej Anny (dziś Mikołaja Kopernika), którą w czerwcu 1812 roku zwiedzał cesarz Napoleon Bonaparte, zaś wcześniej oglądał również Fryderyk Chopin. Jak dziś wiadomo, Kopernikowie tam nie mieszkali. Do nich należała kamienica, w której dziś znajduje się kopernikański oddział Muzeum Okręgowego, jednak to nie stąd Mikołaj pierwszy raz zobaczył gwiazdy, ponieważ według nowszych badań urodził się w tak zwanym domu glazurowym, zwanym również kamienicą pod lwem. Część tego budynku należała do rodziny matki Kopernika, przed narodzinami syna Kopernikowie stali się właścicielami całości i tam się przeprowadzili.

Gdzie urodził się Mikołaj Kopernik?

Kamienica pod lwem stała przy Rynku Staromiejskim, gdy naprzeciw niej nieświadomi jej znaczenia nasi przodkowie odsłaniali pomnik astronoma. Zanim została gruntownie przebudowana stając się częścią domu towarowego Moritza Leisera, czyli obecnego PDT-u, została sfotografowana. Jej zdjęć rzecz jasna nie mogło na wystawie zabraknąć.

Pomniki to również bardzo ciekawy temat. Pierwszy przecież pojawił się w Toruniu już w XVIII wieku, ale jak mówi legenda, był tak brzydki, że gospodarze miasta schowali go w piwnicy ratusza. Zachował się do dziś, stoi w kościele świętych Janów.

Polecamy

Z inicjatywą budowy Kopernika na Rynku Staromiejskim wystąpił Stanisław Staszic. Zrobił to w 1809 roku, gdy Toruń stał się tymczasową siedzibą cywilnych władz Księstwa Warszawskiego. Po wojnie z Austrią ruszyła nawet zbiórka funduszy, jednak do upadku Napoleona nie udało się celu zrealizować. Po Kongresie Wiedeńskim Toruń znalazł się w granicach Prus, zaś zebrane pieniądze były w Warszawie, ostatecznie więc to Warszawa doczekała się pomnika Kopernika.

Do kiedy będzie można oglądać wystawę a archiwum?

Po szczegóły zapraszamy na plac Rapackiego 4. Gdyby ktoś potrzebował dodatkowej zachęty, to tam dowie się również co robił Kopernik w Warszawie w 1920 roku i czy był gdzieś widziany na rowerze. Wystawa powstała dzięki współpracy sieci archiwów, zatem cieszyć się nią będziemy nie tylko my. Będzie ona podróżowała po całym kraju - w ten sposób Archiwa Państwowe będą świętowały rok kopernikański. Do kiedy będzie można ją podziwiać w rodzinnym mieście astronoma?

- Zapraszamy do 7 marca - mówi Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska