CBOS: złe oceny TVP przeważają już nad dobrymi. Komentarz

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Prezes TVP, Jacek Kurski Fot. Sylwia Dąbrowa
Polacy coraz gorzej oceniają TVP. W kwietniu doszło do historycznego momentu: według sondażu CBOS, ocen negatywnych było więcej niż pozytywnych

Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej

Wreszcie jakaś dobra wiadomość o polskich mediach. Gwoli ścisłości, ta informacja też jest zła, ale czasy mamy takie, że i zła wiadomość może mieć pozytywną wartość. I to jest właśnie taki przypadek.

Otóż stało się: w kwietniu tego roku po raz pierwszy w ocenach dotyczących TVP, telewizji żartobliwie nazywaną „publiczną”, opinie złe (44 proc.) przeważyły nad dobrymi (40 proc.). Moment to historyczny, choć niespodzianka żadna. Mniej więcej od roku 2015, kiedy „dobra zmiana” objęła także media dotąd publiczne, oceny pozytywne regularnie spadały, a negatywne w symetryczny sposób rosły, aby w kwietniu tego roku przeciąć swe trajektorie.

Polecamy

Co ważne: ów sondaż dotyczący postrzegania mediów nie jest dziełem jakiejś mało wiarygodnej sondażowni do wynajęcia typu pan Jureczek i spółka. Mówimy o wynikach sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, jedyną polską sondażownię działającą na mocy ustawy.

Trzeba przyznać, ta zmiana robi wrażenie. Jeszcze w marcu 2014 r. dobrze TVP oceniało 82 proc., ocen złych było 12. proc. W październiku 2016 odsetek tych dobrych spadł już do 63 proc., złych - wzrósł do 28 proc. W kwietniu 2017, przy poziomie 55 proc. ocen dobrych i 31 proc. złych, trend spadkowy się zatrzymał, TVP nieznacznie odrobiła straty, ale od 2019 znów systematycznie traci i to coraz szybciej.

Ciekawe są też szczegółowsze oceny.

 • Np. w badaniu z listopada 2006 roku 27 proc. widzów uznało, że programy informacyjne TVP sprzyjają rządzącym , a według 40 proc. że zachowują bezstronność.
 • W podobnym badaniu z października 2012 roku oceny te wypadły - odpowiednio - 30 i 44 proc.
 • W kwietniu 2019 aż 66 proc. respondentów CBOS uznało, że informacje TVP sprzyjają władzy, odsetek uznających TVP za bezstronne źródło informacji stopniał do 20 proc., przy czym telewizja Jacka Kurskiego przebiła wtedy nawet telewizję Trwam, bo w przypadku tej stacji 58 proc. oceniających uznało, że wspiera ona władzę.

Kto TVP ocenia źle, kto ją chwali?
Z sondażu CBOS wynika, że opinie na temat TVP są zróżnicowane w poszczególnych grupach.

I tak na przykład najgorzej TVP oceniają ludzie:

 • najmłodsi (18-24 lata): 73 proc. źle, 16 proc. dobrze
 • z wyższym wykształceniem: 61 proc. źle, 22 proc. dobrze
 • mieszkańcy miast: przy czym im większe miasto tym ocena TVP gorsza, np. miastach do 19999 mieszkańców: 47 proc. źle, 42 proc. dobrze, w miastach pow. 500 tys. mieszkańców: 71 proc. źle, 11 proc. dobrze
 • osoby najlepiej sytuowane, w grupie rodzin z dochodem na jedną osobę pow. 3 tys zł: 68 proc. źle, 20 proc. dobrze.

Najlepiej TVP oceniają:

 • najstarsi widzowie, w grupie pow. 65 lat: 58 proc. dobrze, 28 proc. źle
 • mieszkańcy wsi: 49 proc. dobrze, 34 proc. źle
 • osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym: 61 proc. dobrze, 24 proc. źle
 • osoby z rodzin o najniższych dochodach, do 999 zł na osobę: 55 proc. dobrze, 35. proc. źle.

Dla porównania, w tym samym badaniu oceny komercyjnej konkurencji TVP wypadły o wiele lepiej:

 • Polsat: 68 proc. ocena dobra, 10 proc. zła,
 • TVN: 55 proc. ocena dobra, 23 proc. zła,

Także państwowe Polskie Radio ma gorsze oceny niż stacje komercyjne.

 • Polskie Radio: 32 proc. ocena dobra, 25 proc. ocena zła
 • RMF FM: 57 proc. ocena dobra, 6 proc. ocena zła
 • Radio Zet: 50 proc. ocena dobra, 5 proc. ocena zła

Co ciekawe, wyraźną przewagę ocen negatywnych nad pozytywnymi ma Radio Maryja, mające status nadawcy społecznego: 14 proc. ocenia dobrze, 32 proc. ocenia źle.

Czy to złe wiadomości? Oczywiście że złe, bo jakby z definicji media publiczne powinny być wiarygodne. Tylko wtedy ma sens utrzymywanie ich z pieniędzy podatnika. I tak zazwyczaj jest. Według zeszłorocznego raportu Europejskiej Unii Nadawców (EBU), do której notabene należy także TVP, na 26 europejskich rynkach, to media publiczne uznawane są za najbardziej wiarygodne źródła informacji, na 4 kolejnych stacje publiczne są wśród 5 najbardziej godnych zaufania nadawców. Jest też margines 5 krajów, gdzie nadawcy publiczni nie mają już takiej wiarygodności: Węgry, Chorwacja, Grecja , Turcja i Polska.

OK, a co pozytywnego wynika z tych marnych ocen? Jedna myśl: owszem, można media przejąć, złamać, podporządkować władzy, zamienić w propagandowy „przekazior”, można wypełnić je konformistami, lizusami władzy i funkcjonariuszami aparatu propagandy. Można, ale zaufania się nie zdobędzie. Nie da rady. Wbrew opinii klasyka, ani lud nie jest taki ciemny, ani tego nie kupi.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof

Nie wiem jakie odzwierciedlenie ma taki sondaż skoro cały czas mnóstwo osób ogląda tvp? Ich programy wygrywają z konkurencyjnymi, oferta programowa stale poszerzana. Ktoś coś czuje znowu chce zaszkodzić tvp i stąd te "bardzo złe" wyniki. Przeczytałem - zapominam.

Dodaj ogłoszenie