Cenna porażka i bezcenny sukces

Anna Krzesińska
W tym roku toruńscy uczniowie odnieśli wiele sukcesów na olimpiadach przedmiotowych. Teraz czekają ich zmagania na szczeblu centralnych - jeśli zwyciężą, zostaną laureatami.

W tym roku toruńscy uczniowie odnieśli wiele sukcesów na olimpiadach przedmiotowych. Teraz czekają ich zmagania na szczeblu centralnych - jeśli zwyciężą, zostaną laureatami.

<!** Image 3 align=right alt="Image 78638" sub="Aż 11 uczniów z IV liceum dostało się do ogólnopolskich finałów olimpiad. W tym roku najwięcej jest finalistów olimpiady historycznej. To rekord, gdyż na 9 uczniów z naszego województwa aż czterech jest z tego liceum / Fot. Jacek Smarz">Aż 11 uczniów z IV liceum dostało się do ogólnopolskich finałów olimpiad. W tym roku najwięcej jest finalistów olimpiady historycznej. To rekord, gdyż na 9 uczniów z naszego województwa aż czterech jest z tego liceum. Finalistami są: Anna Grochowska, Jakub Dobromilski i Łukasz Mamiński. Podwójną finalistką jest Agata Kaczorowska , która startuje także w olimpiadzie wiedzy o prawach człowieka. Z kolei finalistami olimpiady „Losy Polaków na Wschodzie” zostali: Agata Lewandowska, Anna Trzeciak i Krzysztof Perzyński. Najpierw pisali pracę w domu, a następnie obronili ją przed komisją. Teraz czeka ich etap centralny w Warszawie. Uczniowie brali też udział w olimpiadach: literatury i języka polskiego (finalista Marcin Sokołowski), teologicznej (finalista Marcin Walczak) oraz wiedzy o Polsce i świecie współczesnym (finalista Dominik Nowicki). Dyrektorka podkreśla, że olimpijczycy są ważni, ale nauczyciele troszczą się o rozwój każdego ucznia.

Długa droga do przebycia

- Naszym celem jest ukształtowanie ucznia, który sam szuka sobie miejsca w świecie. Chcemy mu dać solidne podstawy wiedzy i umiejętności, umożliwiające dalszy rozwój. Aby osiągać wysokie wyniki edukacyjne, musimy przekazywać młodzieży pasję poznawania, uczyć cierpliwości, ciężkiej pracy i tego, że nie zawsze otrzyma natychmiast nagrodę. Gorycz porażki także w naszym życiu jest bardzo cenna. Sukcesy olimpijskie i stosunkowo wysoka pozycja w ogólnopolskich rankingach są konsekwencją tych działań - tłumaczy dyrektor IV LO Małgorzata Białek.

<!** reklama>Z kolei w V LO jest sześcioro finalistów. Szansę na zostanie laureatkami olimpiady literatury i języka polskiego mają Patrycja Pociecha i Aleksandra Szwagrzyk. Finalistami olimpiady „Losy Polaków na wschodzie po 17.09.39” r są: Zofia Sołdrowska i Rafał Chojnacki. Natomiast Mikołaj Rusiński i Dawid Sztuwe 29-31 marca w Gdańsku będą uczestniczyć w ogólnopolskim finale olimpiady historycznej. Nauczyciele oraz dyrekcja wspiera ją olimpijczyków.

- Uczniowie, którzy przejdą etat okręgowy i przygotowują się do finału ogólnopolskiego, mają ustawowo kilka dni wolnych. Wyznaczamy osoby odpowiedzialne koordynatorów olimpiad, którzy zajmują się przygotowaniem uczniów do olimpiad. Nauczyciele pozostałych przedmiotów starają się ulgowo traktować finalistów, który przygotowują się do etapu centalnego. - Oczywiście nie znaczy to, że odpuszczamy im naukę. Pragniemy bowiem, aby nasi uczniowie byli wszechstronnie wykształceni - mówi dyrektor V LO, Józef Wierniewski.

Kolejną szkołą, która może poszczycić się olimpijczykami, jest X LO. W tym roku jest ich sześciu. Finalistami olimpiady geograficznej są Krzysztof Lepczyński, a języka rosyjskiego - Bartosz Latański. Laureatką olimpiady wiedzy o Unii Europejskiej jest Marta Matynia. Najwięcej jest finalistów olimpiady filozoficznej. Są to: Marta Cyglicka, Ewa Popławska i Przemysław Siewior. Te osoby, zanim dotarły do etapu centralnego, musiały napisać esej i zdać test. Teraz czeka ich jeszcze napisanie kolejnego tekstu oraz wypowiedź ustna. Nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotowań olimpijczyków.

- Organizujemy specjalne spotkania uczniów z nauczycielami, którzy przygotowują ich do olimpiady. Są to spotkania dla finalistów, gdyż poruszana na nich tematyka jest specjalistyczna i związana z przygotowaniami do olimpiady - dodaje zastępca dyrektora X LO, Tomasz Masłowski.

Najlepsza nagroda

Wszyscy finaliści, jeśli wybrali dany przedmiot na maturze, są zwolnieni z egzaminu na poziomie rozszerzonym i uzyskują z niego 100 procent.

Po miesiącach wytężonej nauki finalistów i laureatów spotyka dodatkowa nagroda. Na zakończenie roku szkolnego organizowane jest spotkanie, na które zapraszani sa uczniowie i rodzice. Olimpijczycy dostają pamiątkowe dyplomy i książki. Jest to bardzo wzruszająca chwila, którą z pewnością zapamiętają na całe życie.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie