Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenowy szok na sklepowych półkach. Te produkty podrożały najbardziej - lista

OPRAC.: sier
12,3 proc. - tyle wyniosła inflacja w kwietniu 2022 roku. Wzrost cen wielu produktów, które kupujemy na co dzień, jest jeszcze wyższy. Wśród produktów, które szczególnie podrożały są m.in. masło, olej, karma dla kotów, mięso, nabiał... O ile podrożały konkretne produkty w kwietniu 2022 w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku? Dane zamieszczamy w galerii ▶▶
12,3 proc. - tyle wyniosła inflacja w kwietniu 2022 roku. Wzrost cen wielu produktów, które kupujemy na co dzień, jest jeszcze wyższy. Wśród produktów, które szczególnie podrożały są m.in. masło, olej, karma dla kotów, mięso, nabiał... O ile podrożały konkretne produkty w kwietniu 2022 w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku? Dane zamieszczamy w galerii ▶▶ Pexles, Michał Sierek
Inflacja w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3 proc. Choć już ta liczba szokuje, to nic w porównaniu z tym o ile podrożała sama żywność. Jak wynika z badania UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, które publikuje MondayNews, codzienne zakupy w kwietniu były droższe o prawie 22 procent niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Które produkty podrożały najbardziej?

Jak wynika z cyklicznego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w kwietniu br. w sklepach było drożej średnio o 21,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku informuje MondayNews.

Drogo w sklepach. To nie koniec wzrostu cen

W górę poszły wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii. Aż w jedenastu przypadkach wzrosty były dwucyfrowe. Do porównania łącznie zestawiono ponad 30 tys. cen detalicznych sieci handlowych działających w 16 województwach. Badaniem objęto wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry.

To jest dowód na to, że realny wzrost cen i w konsekwencji ich odczuwalność są znacznie wyższe dla konsumentów, niż wskazywałyby na to oficjalne odczyty inflacji. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że to nie koniec podwyżek. W świetle obecnych czynników, szczyt wzrostów cen spodziewany jest na okres wakacyjny, kiedy w sklepach może być drożej rdr. o 25%, a nawet 30% – komentuje dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Inflacja w Polsce. Co podrożało najbardziej?

Z zebranych danych wynika, że w kwietniu br. znowu najbardziej podrożały rok do roku produkty tłuszczowe – o 51,4%. Na drugim miejscu zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rdr. znajdują się tzw. inne produkty z wynikiem 38,2% (w tym koszyku są między innymi pieluchy czy karma dla zwierząt). Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje mięso ze wzrostem o 31,2% rdr.

O ile podrożały konkretne produkty, jak masło, olej, pieluchy, karma, różne rodzaje mięsa? Sprawdź w galerii

Ceny w sklepach nie spadną szybko - najgorzej może być w lipcu i sieprniu

Ekonomista dr Krzysztof Łuczak z Grupy BLIX podkreśla, że wynik z kwietniowej analizy jest najwyższy w tym roku. Ponadto po raz kolejny przekracza wskaźnik inflacji. Według wcześniejszych raportów, w marcu br. średni wzrost cen w sklepach wyniósł 15,6% rdr. W lutym był na poziomie 10%, a w styczniu – 17,6% rdr. Jak dodaje dr Kopyściański, to wynik niepokojący, zarówno jeśli chodzi o sam poziom, wskazujący na większą negatywną odczuwalność wzrostu cen dla konsumentów, jak i o dynamikę miesiąc do miesiąca. To drugie wręcz sygnalizuje, że dotychczas podejmowane działania antyinflacyjne nie przynoszą pozytywnych rezultatów – łagodzą tylko nieco skutki, ale żadną miarą nie usuwają przyczyn samej inflacji.

Jak prognozuje dr Łuczak, ceny w sklepach nie spadną szybko. Najgorzej może być w lipcu i w sierpniu, kiedy faktycznie mogą wzrosnąć nawet o 30% rdr. Zdaniem eksperta z Grupy BLIX, jeżeli w tym czasie nie wydarzy się nic negatywnego, to po wakacjach dynamika cen zacznie powracać do stanu sprzed pandemii. Ale na większe wyhamowanie przed końcem 2022 roku, na razie nie ma, co liczyć. Obecnie, aby ceny wyhamowały bądź nawet spadały musi nastąpić recesja. Dr Kopyściański również stwierdza, że niestety, recesja wydaje się być jedynym lekarstwem na wyhamowanie inflacji. Ryzyko stagflacji cały czas jest dostrzegalne, chociaż jak na razie ani w Polsce, ani w innych krajach UE nie pojawiają się jeszcze negatywne sygnały w zakresie wzrostu bezrobocia.

– Na najbliższe tygodnie pytanie nie powinno brzmieć, czy inflacja będzie rosła, tylko czy osłabnie dynamika jej wzrostu. Cały czas rosną ceny energii i paliw. W ciągu kilku dni pokazały się kolejne wzrosty na poziomie 0,20-0,30 gr na litrze benzyny. Z uwagi na sytuację w Ukrainie, w kolejnych miesiącach będą drożeć wszelkie produkty powiązane ze zbożem, np. pieczywo i mięso – przekonuje dr Anna Semmerling.

(źródło: MondayNews)

Sprawdź

Kto nie musi płacić abonamentu RTV? W przepisach znajdziemy kilkanaście grup osób, które są zwolnione z opłat. Ważne jest jednak, by odbiornik był zarejestrowany na osobę, której przysługuje zwolnienie oraz by taki fakt zgłosić. W galerii sprawdzisz, komu przysługuje zwolnienie z opłat ▶▶

Te osoby nie płacą abonamentu RTV. Zobacz, czy też jesteś zw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cenowy szok na sklepowych półkach. Te produkty podrożały najbardziej - lista - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska