Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej w Toruniu?

Grzegorz Kończewski
Centrum ma zajmować się przetwarzaniem i analizą danych z obserwacji sztucznych satelitów Ziemi oraz oferować ekspertyzę sprzętową w ramach tych obserwacji.Zdjęcie ilustracyjne: Zespół naukowców z NASA poodzcas testów lądownika Phoenix
Centrum ma zajmować się przetwarzaniem i analizą danych z obserwacji sztucznych satelitów Ziemi oraz oferować ekspertyzę sprzętową w ramach tych obserwacji.Zdjęcie ilustracyjne: Zespół naukowców z NASA poodzcas testów lądownika Phoenix Adam Luks
Czy w Toruniu powstanie Regionalne Centrum Eksperckie Europejskiej Agencji Kosmicznej? Szanse są, bo w mieście działają firmy zajmujące się kosmicznymi technologiami, a inicjatywa ma szerokie poparcie.

Centrum ma zajmować się przetwarzaniem i analizą danych z obserwacji sztucznych satelitów Ziemi oraz oferować ekspertyzę sprzętową w ramach tych obserwacji. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa ludności, utrzymanie funkcjonalności satelitów i monitorowanie stanu orbit okołoziemskich. Decyzję dotyczącą rozpoczęcia prac nad tworzeniem RCE będą podejmować Ministerstwo Rozwoju i Europejska Agencja Kosmiczna. Ma ona zapaść w ciągu najbliższych miesięcy. Czy ta placówka powstanie w Toruniu? Pewne jest, że Toruń ma mocne podstawy merytoryczne.

- Jeżeli uda się nam doprowadzić do utworzenia w Toruniu Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej, będzie to sukces wielu osób, które pracują przy tej inicjatywie - podkreśla Zbigniew Rasielewski, wiceprezydent Torunia.

Innowacja w skali świata

Rzeczywiście, przedstawicielom młodego, zaawansowanego technologicznie biznesu skupionego w toruńskim Business Linku udało się skutecznie zarazić kosmiczną ideą władze miasta. Ambasadorką pomysłu stała się też toruńska posłanka Iwona Michałek, która nie ma wątpliwości, że RCE doskonale wpisuje się w ideę łączenia nauki z biznesem. Szeroką zatem reprezentację miał Toruń podczas niedawnych spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas których, między innymi, przedstawiono możliwości toruńskich firm.

Czytaj też: Jak skutecznie uczą toruńskie szkoły nauki jazdy?

Okazuje się, że w branży kosmicznej mamy się czym pochwalić. To z Torunia, a konkretnie z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, koordynowany jest przez prof. Macieja Konackiego projekt „Solaris”. To globalne przedsięwzięcie astronomiczne, koncentrujące się na poszukiwaniu gwiazd i planet krążących wokół takich układów. By móc je realizować, trzeba było zbudować od podstaw cztery zrobotyzowane teleskopy zlokalizowane na trzech kontynentach - dwa powstały w RPA, po jednym w Argentynie i Australii. Zarządzanie tymi teleskopami z Torunia umożliwia Abot. Tak nazwano stworzone w Toruniu, absolutnie innowacyjne w skali świata, kompleksowe rozwiązanie informatyczne, które może być także wykorzystywane komercyjnie w przemyśle kosmicznym.

Polecamy! Złote Karety "Nowości" ZDJĘCIA

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Obecnie administrujemy ośmioma teleskopami na całym globie i staramy się, by tę sieć rozwinąć. Pozwala ona bowiem nie tylko prowadzić obserwacje naukowe, ale i oferować usługi na rynku kosmicznym - mówi Rafał Pawłaszek, współtwórca Abota i współwłaściciel spółki Sybilla Technologies. - Konkretnie chodzi o zabezpieczenie interesów państw korzystających z satelitów w celach komunikacyjnych i informacyjnych. Aby uchronić te satelity przed krążącymi śmieciami kosmicznymi, należy je nieustannie obserwować i w razie potrzeby korygować ich położenie.

Cel jest jasny

W inicjatywę stworzenia w Toruniu Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej włączyła się także firma Cilium Engineering. Ona również ma swoje korzenie w projekcie „Solaris”, a skoncentrowała się na rozwiązaniach sprzętowych i sensorycznych (chodzi np. o sensory pogody) dla obserwatoriów astronomicznych oraz na zabezpieczeniu teleskopów optycznych. Cilium Engineering może pochwalić się kompetencjami technologicznymi, pozwalającymi sprawnie sobie radzić na kosmicznym rynku.

Torunianie zabiegający o utworzenie RCE mają konkretnie wyznaczony cel, konsekwentnie do niego zmierzają, zdając sobie sprawę, że ich oferta jest naprawdę mocna.

Zobacz też

Co najbardziej poruszyło, zaciekawiło, rozśmieszyło i zbulwersowało Czytelników "Nowości"?

Tym żył Toruń w minionym tygodniu! TOP 10

Dzisiaj (11.03) pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego starły się dwie demonstracje. Mieszkańcy, którzy przyszli na Manifę protestowali przeciwko ich zdaniem niedocenianiu roli kobiet we współczesnym świecie. W tym samym miejscu i o tej samej porze pikietę zorganizowały środowiska działające na rzecz ochrony życia poczętego. Jedni próbowali zagłuszyć drugich, przy czym osób przybyłych na Manifę było zdecydowanie więcej. Pod pomnikiem marszałka doszło do drobnych przepychanek. Potem osoby biorące udział w Manifie ruszyły w pochodzie ulicami starówki z hasłami dotyczącymi równouprawnienia. Wśród demonstrantów był m.in. Piotr Ikonowicz.Złote Karety Nowości

Manifa i obrońcy życia. Starcie pikiet [DUŻO ZDJĘĆ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska