MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu 2021 - Enea, PGE Obrót, Tauron. Rachunki za prąd wzrosną średnio o ok. 1,5 zł miesięcznie

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Od nowego 2021 r., w Enei, PGE Obrót oraz Tauronie, rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11), w części dotyczącej sprzedaży energii, będą wyższe o ok. 3,5 proc., co odpowiada ok. 1,5 zł miesięcznie - podało 10 grudnia URE.
Od nowego 2021 r., w Enei, PGE Obrót oraz Tauronie, rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11), w części dotyczącej sprzedaży energii, będą wyższe o ok. 3,5 proc., co odpowiada ok. 1,5 zł miesięcznie - podało 10 grudnia URE. 123RF.com/zdjęcie ilustrowane
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii trzem tzw. sprzedawcom z urzędu - podało 10 grudnia rano biuro prasowe URE. Chodzi o firmy: Enea, PGE Obrót oraz Tauron. Od 1 stycznia 2021 r. zaczną stosować nowe stawki na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

Zobacz wideo: Jak oszczędzać energię

Urząd zakończył postępowania i zatwierdził spółkom Enea, PGE Obrót oraz Tauron taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla zwykłych Kowalskich, czyli odbiorców w gospodarstwach domowych, korzystających z oferty tzw. sprzedawcy z urzędu. Postępowanie w sprawie zatwierdzenia taryfy dla czwartego sprzedawcy, tj. przedsiębiorstwa Energa Obrót, podobnie jak postepowania dotyczące zatwierdzenia taryf na 2021 rok dla dystrybutorów energii, nadal są prowadzone.

Pisaliśmy o tym wcześniej m.in. tutaj...

- Pod koniec każdego roku w URE prowadzone są postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok. Zarówno sprzedawcy (spółki obrotu) jak i dystrybutorzy, kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do swoich odbiorców końcowych - przypomina Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

- Prezes URE stoi na straży tego procesu dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym – mówi Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

O ile wzrosną rachunki za prąd w 2021 r. po podniesieniu cen energii

- W wyniku wnioskowanych przez trzech przedsiębiorców i zatwierdzonych przez Prezesa URE nowych taryf, od nowego roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11), w części dotyczącej sprzedaży energii, będą wyższe o ok. 3,5 proc., co odpowiada ok. 1,5 zł miesięcznie - podaje Agnieszka Głośniewska. - W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy.

Tabela - zmiany netto płatności od 1 stycznia 2021 r. (w części rachunku płaconej sprzedawcy dla odbiorców w najpopularniejszej grupie taryfowej G11)

O ile średnio wzrosną rachunki miesięczne za prąd w 2021 r.
O ile średnio wzrosną rachunki miesięczne za prąd w 2021 r. Tabela: URE

Jak podaje biuro prasowe URE, szacunkowe wartości zmian na rachunkach obliczono dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla średniego zużycia w kraju w 2019 r. (w przybliżeniu zestawienie odpowiada rocznemu zużyciu energii przez przeciętną trzyosobową rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym; średnie zużycie w grupie G11 w Polsce wynosi 1777 kWh).

- Głównym powodem podwyżek był nieznacznie wyższy niż uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 r. poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G, a także wzrost kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywności energetycznej - wyjaśnia rzeczniczka URE.

Przeczytaj również...

Opłaty, które będą pojawią się lub zmienią na rachunku za prąd

Prezes URE przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 stycznia 2021 r. wszystkie firmy prowadzące działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, mają obowiązek stosować w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi następujące stawki opłat, niezależnie od faktu, czy do tego czasu zostanie wprowadzona do stosowania taryfa uwzględniająca te opłaty:

  • stawkę opłaty OZE w wysokości 2,20 zł/MWh,
  • stawkę opłaty kogeneracyjnej w wysokości 0,00 zł/MWh,
  • stawki opłaty przejściowej w dotychczasowej wysokości,
  • stawki opłaty mocowej wynoszące:

- 1,87 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej,
- 4,48 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej,
- 7,47 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej,
- 10,46 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej,
- 0,0762 zł/kWh - dla pozostałych grup odbiorców opłata uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7.00 do 21:59).

O tym jakie, niezależne od wyniku postepowań taryfowych, zmiany pojawią się od stycznia na rachunkach za prąd dla gospodarstw domowych urząd informował 30 listopada br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ceny prądu 2021 - Enea, PGE Obrót, Tauron. Rachunki za prąd wzrosną średnio o ok. 1,5 zł miesięcznie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska