Ceny za transport drogowy w 2021 roku – czego się spodziewać?

Materiał informacyjny Webfleet Solutions
Zeszły rok nie należał do łatwych, zwłaszcza jeżeli mowa transporcie drogowym. Pandemia koronawirusa zaskoczyła przewoźników w całej Europie. Przychody wielu firm w zwrotnym tempie poszybowały w dół. Wiele z nich niestety musiało również zakończyć swoją działalność. Pytanie, co stanie z tymi, którzy zdołali utrzymać się na rynku? Co czeka firmy transportowe w 2021 roku?

Niepewna przyszłość branży transportowej

Niestety pandemia wciąż trwa. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie w przeciągu następnych kilku miesięcy. Niestety, w dalszym ciągu będzie ona zbierać swoje żniwo. Poza zeszłorocznym przestojami i restrykcjami w transporcie drogowym, duże zmiany wydarzą się także i w tym roku. Mowa nie tylko o pozamykanych granicach w wielu krajach, ale i wzroście cen, który dotknie branży transportowej. Zdaniem wielu specjalistów, zmiany te mogą poważnie zaważyć na losach firm przewozowych, którym udało się przetrwać poprzedni rok. O jakich podwyżkach mowa?

Zmiany w przepisach regulujących transport drogowy w 2021 roku

Początek nowego roku niestety nie dla wszystkich okazał się dobry. Z dniem 1 stycznia wiele państw europejskich podniosło cenniki obowiązujące za transport drogowy na ich terytorium. Do grona tych państw dołączyła m.in. Dania, która podobnie jak i wiele innych krajów UE, podniosła stawki za wynagrodzenia dla kierowców. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, przepisom o minimalnej płacy będą podlegać kierowcy zajmujący się transportem krajowym, kabotażem oraz transportem kombinowanym. Zmiany te mają również dotyczyć pracowników firm zagranicznych.

Jak to wygląda w praktyce? Oznacza to, że przedsiębiorcy, których floty realizują przejazdy na terytorium Danii, będą musieli opłacić kierowcę zgodnie ze stawką godzinową, jak panuje na terenie tego kraju. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia, będzie to kwota 164,96 koron duńskich, czyli ok. 100 zł za każdą godzinę pracy. To jednak jeszcze nie koniec. Zagraniczni przewoźnicy zostają również obciążeni innymi obowiązkami. Będą oni zmuszeni do zapisania się do specjalnego rejestru oraz zgłaszania takich przejazdów. Za niezastosowanie się do nowo wprowadzonych przepisów, właściciel firmy transportowej, będzie musiał zapłacić nawet 10 000 koron duńskich, co stanowi równowartość ok. 5 700 zł. Z kolei za niewywiązywanie się z płacy minimalnej względem pracownika, przewoźnik zostanie obciążony grzywną w wysokości 35 000 koron, czyli ponad 21 000 zł. Przepisy te dotyczą przewozów realizowanych samochodami, które mają powyżej 3,5 tony.

Zmiany w przepisach transportowych dotknęły również naszych zachodnich sąsiadów. Wprowadzone z dniem 1 stycznia przepisy w Niemczech, mają na celu ograniczenie liczby wydawanych zezwoleń stałych. Będą mogły otrzymać je jedynie te z firm, które posiadają swój oddział na terenie tego kraju. Dodatkowo zmianom ulegną również taryfy, wedle których nalicza się opłaty za uzyskanie potrzebnych zezwoleń. Niestety ich kwoty poszybują do góry.

Jak skutecznie zminimalizować wydatki firmy związane z transportem?

Niestety ten rok niesie ze sobą wiele podwyżek, których obowiązku płacenia nie sposób będzie ominąć. Nie oznacza to jednak, że nie można wpłynąć na ich wysokość. Istnieje kilka sposobów na to jak skutecznie je zminimalizować. Jednym z takich narzędzi jest korzystanie z platformy WEBFLEET od Webfleet Solutions. To nowoczesne rozwiązanie poprawia funkcjonowanie firm transportowych i przyczynia się do poprawy płynności finansowej. Usługa pozwala na monitoring pojazdów, nadzór nad ich stanem technicznym i planowanie serwisowania. Dzięki aktualizowanym na bieżąco mapom i lokalizacji GPS możliwe jest dynamiczne zarządzanie realizacją zleceń – pozwoli to uniknąć pustych przebiegów. Jak wskazują użytkownicy platformy, WEBFLEET w znaczącym stopniu przyczynia się do poprawy finansów związanych z utrzymaniem floty – ogranicza koszty paliwa czy serwisu pojazdów. System będzie więc dla Ciebie cenną pomocą, jeśli zależy Ci na poprawie wyników finansowych Twojej firmy.

Dodaj ogłoszenie