Chcesz mieć paszport przed wakacjami? Lepiej się pospiesz! Jak długo czeka się na wyrobienie paszportu w Toruniu?

Sara Watrak
Sara Watrak
Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Wybieracie się za granicę? Sprawdźcie, czy Wasze paszporty są ważne. Jeśli nie - jak najszybciej zarezerwujcie termin wizyty w urzędzie. W Toruniu na złożenie wniosku trzeba czekać nawet 40 dni. Nie odwlekajcie tego, jeśli chcecie zdążyć przed wakacjami.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

Chcesz złożyć wniosek o paszport? Sprawdź, jak to zrobić

Wniosku o wydanie paszportu nie złożymy przez internet. Można to zrobić jedynie w biurze paszportowym. W Toruniu znajdziemy je w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Moniuszki 15-21. Tam też dostaniemy wniosek. Nie należy drukować plików dostępnych w internecie. Pamiętajmy, by do urzędu zabrać ze sobą aktualne zdjęcie.

Opłata podstawowa za wydanie dokumentu wynosi 140 zł. Połowę mniej zapłacą m.in.:

  • uczniowie i studenci,
  • emeryci i renciści,
  • osoby z niepełnosprawnościami.

Jeśli chcemy uzyskać nowy paszport, bo stary np. niebawem straci ważność, najpierw musimy umówić się na wizytę w urzędzie. Możemy to zrobić przez internet albo, w sytuacjach nagłych i wyjątkowych, przez telefon. Bez wcześniejszej rezerwacji nie ma możliwości złożenia wniosku.

Polecamy

System internetowy pokazuje dostępne rezerwacje na kolejne 45 dni. Po północy odblokowuje następny dzień. - W momencie, gdy klienci zgłaszają rezygnację z wizyty, terminy tych wizyt są anulowane i ponownie udostępniane w systemie, aby inni mogli z nich skorzystać. Ponadto, w miarę możliwości, tworzy się dodatkowe kolejki i udostępnia dodatkowe terminy w sytuacjach, gdy nie prowadzi to do nadmiernego gromadzenia się osób, stosując się do zaleceń w związku z wprowadzonym stanem epidemii - wyjaśnia Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, i dodaje, że pule wolnych terminów w rejestracji telefonicznej i internetowej są odrębne.

Jak długo czeka się na wizytę w biurze paszportowym w Toruniu?

Gdy w poniedziałek, 17 stycznia, sprawdziliśmy pierwszy możliwy termin wizyty na stronie bezkolejki.eu, gdzie dokonuje się rezerwacji internetowej, zaproponowano nam 14 lutego. Kolejny wolny termin - dopiero na początku marca.

W piątek, 21 stycznia, ponowiliśmy próbę. Tym razem system zaproponował nam 7 marca, co oznacza, że na samą wizytę w urzędzie przy Moniuszki musielibyśmy poczekać ponad 40 dni. Potwierdza to rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

- Obecnie na złożenie wniosku o paszport w Biurze Paszportowym w Toruniu czeka się od 2 do 40 dni (rejestracja telefoniczna: 2-16 dni, rejestracja internetowa – ok. 40 dni) - informuje.

Warto przeczytać

Zaznaczmy raz jeszcze, że rejestracja telefoniczna dozwolona jest jedynie w wybranych, nagłych przypadkach. Wyjazd turystyczny najprawdopodobniej do takich sytuacji się nie zalicza.

Długi czas oczekiwania to nie tylko wina urzędu

"Dlaczego trzeba czekać tak długo?" - pytają torunianie. Tomasz Wiśniewski tłumaczy, że wynika to z dużego zainteresowania umówieniem się na wizytę na złożenie wniosku paszportowego. W okresie świątecznym, a także przed feriami zimowymi i wakacjami, chętnych na wyrobienie dokumentu jest szczególnie dużo. Niestety, na długi czas oczekiwania wpływają także sami klienci, którzy najpierw rejestrują wizyty, a później nie powiadamiają urzędu o zmianie swoich planów. Uniemożliwia to odblokowanie zajętego wcześniej terminu. Jak przyznaje Tomasz Wiśniewski, dotyczy to aż 20 proc. zapisanych - tyle osób nie pojawia się w urzędzie, wcześniej rezerwując termin wizyty.

Ile czeka się na gotowy paszport w Toruniu?

Samo złożenie wniosku o paszport to dopiero początek. Na odbiór gotowego dokumentu czeka się do 30 dni. W sumie więc od momentu rejestracji do chwili uzyskania nowego paszportu mogą minąć ponad dwa miesiące. Jeśli więc na kilka dni czy nawet kilka tygodni przed wyjazdem zorientujemy się, że nasz dokument jest nieważny, możemy mieć niemały problem. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że obecnie, jak informuje Tomasz Wiśniewski, odbiory dokumentów paszportowych w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu odbywają się bez konieczności rezerwacji wizyty. Może się to jednak zmienić po opublikowaniu rozporządzeniu ministra zdrowia dotyczącego zmian w funkcjonowaniu administracji publicznej w czasie epidemii.

W innych miastach Kujawsko-Pomorskiego na wizytę poczekamy krócej

Dodajmy, że w przypadku paszportów nie obowiązuje rejonizacja - wniosek o wydanie dokumentu można złożyć w dowolnym biurze paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Sprawdzamy więc, jak długo czeka się w innych miastach regionu. We Włocławku w rezerwacji internetowej wolnych terminów sporo - najszybszy na 14 lutego, ale można wybrać też inne dni w lutym bądź w marcu. W Bydgoszczy najwcześniejszy termin to 16 lutego, ale dostępne są także inne terminy w lutym oraz w marcu. W Toruniu poczekamy więc najdłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie