Chcesz ulgi, zbieraj faktury

Katarzyna Radzimirska
W tym roku można skorzystać z ulg od wydatków poniesionych na Internet, leki czy opiekę nad dzieckiem. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć, rozliczając PIT za 2010 rok.

W tym roku można skorzystać z ulg od wydatków poniesionych na Internet, leki czy opiekę nad dzieckiem. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć, rozliczając PIT za 2010 rok.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167527" sub="Chociaż PIT-y można przesyłać drogą elektroniczną, większość włocławian woli złożyć zeznanie osobiście w Urzędzie Skarbowym / Fot. Jarosław Czerwiński">- W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpiły zmiany w samych rozliczeniach - mówi Elżbieta Krzaczkowska, rzeczniczka prasowa naczelnika US we Włocławku. - Przy opodatkowaniu łącznym małżonków na zeznaniu wystarczy już podpis jednego z małżonków. Poza tym, przy elektronicznym rozliczeniu małżonków rozliczających się wspólnie (poprzez stronę www.e-deklaracje.gov.pl) nie ma już obowiązku składania do Urzędu Skarbowego pisemnego upoważnienia przez drugiego z małżonków do podpisu e-deklaracji.

<!** reklama>Jeżeli chodzi o odliczenia od dochodu, w tym roku można skorzystać z ulgi na cele rehabilitacyjne - 2280 zł można, m.in., odliczyć za opłacenie przewodników osób niewidomych z I i II grupą inwalidzką, używanie samochodu służbowego stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej z I i II grupą, czy utrzymanie psów przewodników. Możemy również odliczyć nadwyżkę wydatków na leki w danym miesiącu powyżej 100 zł (odrębnie dla każdego miesiąca).

W przypadku darowizn - odliczeniu podlega wysokość dokonanej darowizny nie więcej jednak, niż 6 proc. dochodu. Wyjątek stanowią darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, kiedy odliczeniu podlega cała kwota faktycznie poniesionej darowizny. W przypadku Internetu odliczeniu podlega kwota faktycznie poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 760 zł. - Można skorzystać z tej ulgi, jeżeli użytkowanie Internetu odbywało się w miejscu zamieszkania podatnika, a poniesiony wydatek jest udokumentowany wystawioną fakturą VAT - mówi Elżbieta Krzaczkowska. - W przypadku, gdy dana osoba opłaca abonament za kilka usług np. telefon, telewizję i Internet na fakturze musi być wyszczególniona kwota opłaty za korzystanie z sieci.

Jeżeli chodzi o odliczenia od samego podatku nadal obowiązuje tzw. ulga prorodzinna, dla osób wychowujących własne lub przysposobione dziecko. Kwota ulgi wynosi miesięcznie 92,67 zł, czyli w skali roku będzie to 1112,04 zł na jedno dziecko. Odliczenie tej ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych, którzy są małżeństwem. Ulga prorodzinna przysługuje także podatnikom utrzymującym dzieci pełnoletnie, które nie skończyły 25 lat i się uczą.

Od podatku można również odliczyć wydatki na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej (30 proc. wydatków, ale nie więcej niż 11 340 zł).

Warto wiedzieć

  • Wydawanie i przyjmowanie druków zeznań podatkowych odbywa się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 7.15-15.15 w sali 440 w budynku US przy ul. Okrzei 74.

  • Informacje dotyczące wypełniania PIT można uzyskać: przy ul. Okrzei 74 sala 440, tel. 54 231-34-31 w 362, oraz przy ul. Okrzei 72B: w pokoju 15, tel. 54 231-34-31 wew. 215 dla podatników nie prowadzących działalności gospodarczej, w pokojach 37 i 41, tel. 54 231-34-31 wew.237 i 241 podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie