Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmża w cyfrowym świecie

Michał Malinowski
Thinkstock
Chełmżyńskie urzędy, szkoły oraz szpital uczestniczą w wojewódzkim programie „e-Usługi-e-Organizacja”. Systemy informatyczne mają ułatwić, m.in. prowadzenie dokumentacji medycznej i naukę w szkole.

Pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego wart jest 105,5 mln złotych. Jest przeznaczony dla pacjentów, petentów urzędów oraz uczniów.

Jak to działa w szpitalu?

W Szpitalu Powiatowym w Chełmży projekt jest realizowany w trzech częściach. Całość ma się zakończyć w 2017 roku.

- Pierwszy etap dotyczy osieciowania placówki, czyli przygotowania do funkcjonowania w zakresie informatycznym. Przetarg został rozstrzygnięty i realizacja zakończy się w październiku - mówi Leszek Pluciński, prezes Szpitala Powiatowego w Chełmży.

Druga część to cyfryzacja urządzeń radiologicznych. Chodzi o to, żeby badania tomografii komputerowej i rentgena były wykonywane w procedurze cyfrowej. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie dawki dla pacjenta, a jednocześnie realizowana jest usługa tzw. teleradiologii.

- W ten sposób możemy wysyłać badania do opisu do ośrodków, które realizują takie usługi w dowolnym miejscu Polski. U nas taka możliwość jest już od trzech lat, bo zrealizowaliśmy tę część projektu w ramach innego programu unijnego - dodaje Leszek Pluciński. - Robimy zdjęcie i otrzymujemy opis najpóźniej w ciągu dwóch godzin jeśli jest to pilny przypadek lub w ciągu doby, gdy zdjęcie było wcześniej planowane.

Najważniejszy jest jednak trzeci etap projektu. Żeby wszystko mogło funkcjonować musi być stworzony program HIS (historia choroby pacjenta), który scala ze sobą wszystkie elementy i umożliwia działanie szpitala w wersji elektronicznej. Przetarg na program nie został jeszcze ogłoszony.

Walka z czasem

- Wyznaczanych było wiele terminów, cały czas prowadzimy rozmowy z potencjalnymi wykonawcami. Myślałem, że uda się to załatwić przed wakacjami. Ten projekt trzeba zrealizować do września przyszłego roku. Skoro nie zostało ogłoszone postępowanie przetargowe, to cała procedura dopiero przed nami. To jest duże zamówienie, więc będą długie, bodajże 45-dniowe terminy. Mało tego, doświadczenie wskazuje, że walka wykonawców w tym zakresie jest bardzo duża. Skutecznie udaje się rozstrzygnąć w pierwszej turze, bez żadnych odwołań i komisji tylko 30 procent przetargów - wyjaśnia prezes chełmżyńskiej lecznicy.

Pełne wdrożenie systemu na nastąpić do 2017 roku. Ułatwi on dostęp do dokumentacji i rejestracji drogą internetową.

Urząd on-line

Aktywny udział w przedsięwzięciu „e-Usługi-e-Organizacja” bierze także chełmżyński magistrat. Projekt realizowany jest pod nazwą „Infostrada Pomorza i Kujaw” już od 2010 roku.

W pierwszej fazie ustalano szczegółowo zakres projektu i liczbę zainteresowanych samorządów. Później zakupiono część sprzętu informatycznego, a następnie przygotowywano specyfikację przetargową i prowadzono procedury zmierzające do wyboru firmy dostarczającej oprogramowanie i wdrażającej projekt.

- Wszystko powinno się zakończyć w połowie przyszłego roku. Projekt zakłada przystosowanie urzędów do obsługi mieszkańców drogą elektroniczną - wyjaśnia Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży. - Nie jest jeszcze doprecyzowany katalog usług, które mogłyby być świadczone w ten sposób. Jednak, aby móc korzystać z tej formy obsługi, będzie trzeba mieć podpis elektroniczny lub tzw. profil zaufany. Za ich pomocą będzie autoryzowany wniosek wpływający do urzędu.

Każdy, kto spełni te warunki będzie mógł złożyć podanie na specjalnym elektronicznym formularzu dedykowanym danej sprawie i tą samą drogą uzyska uzyska odpowiedź.

- Należy również zauważyć, iż inicjatyw związanych z upowszechnianiem świadczenia usług przez administrację publiczną drogą elektroniczną jest więcej, gdyż równolegle wdrażany ogólnopolski projekt elektronizacji usług związanych z ewidencją ludności i urzędami stanu cywilnego - dodaje burmistrz.
Projekt ten umożliwi załatwianie drogą elektroniczną odpisów z ksiąg stanu cywilnego i spraw związanych z ewidencją ludności. Planowany termin jego realizacji to 1 stycznia 2015 roku.

Nowoczesne szkoły

Partnerami projektu „e-Usługi-e-Organizacja” są również cztery szkoły podstawowe, będące jednostkami organizacyjnymi Urzędu Gminy w Chełmży: Szkoła Podstawowa w Zelgnie, Sławkowie, Grzywnie i Kończewicach. W każdej z nich naukę wspomagają specjalne tablice interaktywne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska